Kocia dieta. Czego nie powinien jeść twój kot?

Nie tylko ludzie potrzebują odpowiedniej diety. To nieprawda, że kot czy pies wszystko zje. Są produkty, od których nasze zwierzaki powinny się trzymać z daleka. Czy wiesz, czego nie powinien jeść twój kot? Jak ma wyglądać kocia dieta?

Wiadomo, że zwierzęta są członkami rodziny. Trzeba jednak uważać, by nie traktować tego stanu rzeczy zbyt dosłownie - ludzkie jedzenie nie powinno być podstawą diety naszych pupilów. O tym, czego nie dawać psom, pisaliśmy tutaj. Teraz pora na koty. Czego im nie dawać? Które produkty szkodzą kotom?

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Zabójcza czekolada

Czekolada szkodzi zarówno kotom, jak i psom. "Szkodzi" to za mało powiedziane - tabliczka czekolady może się okazać dla kota zabójcza! Szczególnie groźna jest gorzka czekolada oraz kakao w proszku. Kakao i czekolada zawierają bowiem teobrominę, alkaloid roślinny występujący w nasionach kakaowca, który koty metabolizują bardzo wolno. Mniejsze dawki czekolady powodują u kotów uszkodzenia układu pokarmowego, serca i mózgu.

Miałem ja miseczkę mleczka...

Wszystkie bajki i piosenki zgodnie twierdzą, że koty uwielbiają mleko. Tymczasem okazuje się, że jest ono dla nich szkodliwe. Większość kotów nie toleruje laktozy! Picie mleka powoduje u nich biegunkę, a co za tym idzie - odwodnienie. Niektóre koty uwielbiają mleko i nic sobie nie robią z biegunki. Wyjściem w takiej sytuacji jest specjalne kocie mleko, które można kupić w sklepie dla zwierząt.

Rodzynki surowo wzbronione

Rodzynki i winogrona prędzej będą podkradane przez psy, jednak może się zdarzyć, że skusi się na nie także kot, dlatego powinniśmy te owoce skrzętnie przed nim schować. Zarówno winogrona, jak i rodzynki i porzeczki zawierają nieznaną nam jeszcze bliżej toksynę, która może spowodować u kota uszkodzenia nerek.

Mięso - tak, ale jakie?

Koty to mięsożercy, dieta wegetariańska jest dla nich absolutnie niewskazana. O ile jednak karmy mięsne nie stwarzają zagrożenia, o tyle surowe mięso - tak. Nieprzygotowane mięso może zawierać drobnoustroje, które okażą się dla kota szkodliwe, dlatego przed podaniem mięsnego przysmaku powinniśmy go sparzyć lub ugotować.

Niespodzianka - kot to nie pies!

Niby oczywiste, a jednak nie wszyscy postępują tak, jakby byli tego świadomi. Koty i psy mają zupełnie inne potrzeby dietetyczne. Naczelnym przykładem jest tu tauryna, którą psi organizm wytwarza sam, zaś koci musi przyjmować z pożywieniem. Niedobór tauryny może skutkować schorzeniami serca, zaburzeniami metabolizmu, chorobami układu nerwowego, pogorszeniem kondycji skóry i sierści, bezpłodnością oraz poronieniami.

Warto zatem zerkać na skład kocich puszek i sprawdzać, czy mają w sobie taurynę. Karma psa nie zaspokoi potrzeb żywieniowych kota. Obiegowa opinia o tym, że ulubionym przysmakiem psów są kości, jest szkodliwa - kości i ości mogą spowodować perforację (przebicie) narządów wewnętrznych zwierzęcia. To samo dotyczy kotów. Może i mają chętkę na całą rybę, ale powinny się obejść ze smakiem.

Nie dla kota czosnek

Warzywa cebulowe (czosnek, cebula, por) są dla kotów szkodliwe. Zwierzęta raczej same po nie nie sięgną, ale może się zdarzyć, że będą w resztkach, które im nieopatrznie damy lub zostawimy na wierzchu. Powodują one u kotów anemię (oddziaływają negatywnie na czerwone krwinki) oraz niszczą żołądek.

Białko żółtku nierówne

Podczas gdy żółtko jest dla kota zdrowe i powinno mu być co jakiś czas podawane, białko należy skrupulatnie od niego oddzielać. Hamuje ono przyswajanie przez koci organizm witaminy H (biotyny). Skutkuje problemami ze skórą i sierścią, wpływa negatywnie na proces wzrostu u kociąt.

> Przeczytaj: Co w jajku siedzi?

Nie baw się w lekarza!

Wielu właścicieli chce ulżyć swoim kotom, gdy te są po zabiegach (na przykład kastracji). Sądzą, że mała dawka ludzkich leków przeciwbólowych przyniesie zwierzakom ulgę. Nic bardziej mylnego! Paracetamol i ibuprofen uszkadzają błonę śluzową żołądka i dwunastnicy, mogą powodować chorobę wrzodową, a nawet śmiertelne zatrucie. Kot, który zatruje się paracetamolem, będzie ciężko oddychać i wymiotować, dostanie biegunki, wystąpi u niego obrzęk głowy i łap. Zatrucie bardzo często kończy się śmiercią futrzaka. Dlatego warto zapamiętać podstawową zasadę - leki dla zwierząt przepisuje weterynarz, nikt więcej.

Koci abstynenci

Koty uwielbiają się bawić, nie dotyczy to jednak imprez zakrapianych alkoholem. Napoje alkoholowe mogą posiać w kocim organizmie spustoszenie - poważnie uszkodzić wątrobę i mózg. Krzywdę zrobi już jedna łyżka alkoholu! Wszystkie używki - alkohol, kawę, herbatę, narkotyki - należy trzymać od kotów z daleka. To samo dotyczy napojów energetyzujących, czyli popularnych energetyków.

Dzielisz się jedzeniem z psem i kotem? Możesz zrobić im krzywdę!

Więcej o: