Dieta zwierząt domowych - czego nie powinien jeść twój pies?

Niektórzy chętnie dzielą się posiłkami z domowymi pupilami. Jednak nie wszyscy wiedzą, że to, co dobre dla człowieka, może okazać się niebezpieczne dla zwierzęcia. Czego nie należy mu podawać i dlaczego?

Jak się okazuje, nie każdy produkt powinien trafić do miski m.in. naszego psa. Przyjrzyjmy się bliżej produktom spożywczym, na które warto zwrócić szczególną uwagę, zanim podamy je pupilowi.

CZEKOLADA I KAKAO - znajdziemy w nich teobrominę. Substancja ta stymuluje pracę serca. Najwięcej teobrominy zawiera czekolada gorzka (około 14 g/kg). Niebezpieczna dla naszego zdrowia jest dawka teobrominy przekraczająca 100 - 150 mg/kg masy ciała.

W przypadku psów nawet małe ilości teobrominy mogą doprowadzić do biegunek, wymiotów, zwiększonego wydalania moczu, nadwrażliwości i napadu drgawek. W konsekwencji może dojść do arytmii i zawału serca oraz krwotoku wewnętrznego.

CEBULA I CZOSNEK - nie są polecane w diecie naszych czworonogów. Wszystko za sprawą toksycznego dla nich tiosiarczanu sodu. Powoduje on rozpad krwinek czerwonych, co skutkuje anemią i niedotlenieniem. Pierwsze symptomy zatrucia po zjedzeniu cebuli lub czosnku, to wymioty, biegunka, osłabienie i obniżony apetyt.

PESTKI I NASIONA WARZYW - większość z nich zawiera toksyczny cyjanek. Po jego spożyciu może dojść do trudności w oddychaniu oraz zapaści.

RYŻ - stanowi jeden z najlepiej przyswajalnych produktów roślinnych spożywanych przez naszych pupili. Trzeba jednak pamiętać, aby dieta naszego zwierzaka była urozmaicona w różnego typu dozwolone produkty. Podawanie zbyt dużej ilości ryżu może wiązać się z rozwojem otyłości, dlatego powinien stanowić jedynie dodatek do jego diety.

KASZA - niebezpieczna dla psów jest szczególnie kasza gruboziarnista. Jest słabo trawiona i obciąża przewód pokarmowy, szczególnie młodych zwierzaków.

ZIEMNIAKI - są słabo trawione przez zwierzaki. Najlepiej zrezygnować z ich podawania lub podawać je dokładnie rozgniecione w małych ilościach.

ROŚLINY STRĄCZKOWE - fasola, groch, soczewica, cieciorka to ciężkostrawne i wzdymające produkty również dla psów. Urozmaicają dietę człowieka, ponieważ są źródłem białka, witamin i składników mineralnych. W przypadku psów, zawarte w roślinach strączkowych białko nie może być wykorzystane. Dlatego najlepiej zrezygnować z podawania im tego typu produktów.

SUROWE JAJA - spożywanie surowych jaj zarówno przez człowieka jak i zwierzę może skutkować zatruciem salmonellą.

OSTRE PRZYPRAWY - urozmaicają smak potraw człowieka, należą do nich m.in. papryka i pieprz. Powinny być jednak unikane przez zwierzęta ponieważ podrażniają ich przewód pokarmowy.

SÓL - reguluje gospodarkę wodną organizmu, jej nadmiar w diecie prowadzi do zaburzenia przemiany materii. Normy spożycia soli obowiązują nie tylko człowieka, ale także zwierzęta. Dzienne zapotrzebowanie psa na sól wynosi około 0,2 g/kg masy ciała.

ALKOHOL - absolutnie nie podawajmy go swoim pupilom. Spożycie alkoholu może prowadzić u nich do zmiany w funkcjonowaniu układu nerwowego, osłabienia ruchów, zmiany zachowania, a nawet zatrzymania akcji serca i śmierci.

Co robić jeśli dojdzie do zatrucia, którymś z powyższych produktów?

Jednym z domowych sposób w przypadku zatrucia zwierzaka jest wywołanie wymiotów, przez podanie wody z solą. Metoda ta nie jest jednak skuteczna, gdy od czasu zjedzenia produktu powodującego zatrucie minęło więcej niż 2 godziny. Najlepiej zatem bezzwłocznie udać się do lekarza weterynarii.

Czekolada, kakao, cebula, czosnek, rośliny strączkowe to tylko niektóre z produktów, które zagrażają zdrowiu naszego czworonoga. Pamiętajcie, że większość naszych pupili, to łakomczuchy. Powinniśmy zatem dbać nie tylko o swoją dietę, ale również o dietę naszych zwierząt. Nie wszystko co znajduje się na naszym stole może stanowić dla nich pożywienie. Wobec tego warto eliminować z ich diety produkty niebezpieczne dla zdrowia i samopoczucia.

Autorka tekstu: Patrycja Sankowska, dietetyczka; Diet-Coaching

Patrycja Sankowska udziela porad dietetycznych w naszym Dziale Porad

Chcesz mieć stały dostęp do naszych treści? Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Więcej o: