gruczo³y
-
Relaksyna - hormon wa¿ny nie tylko przy porodzie. Mo¿liwe, ¿e odgrywa istotn± rolê w procesie nowotworzenia
Relaksyna jest hormonem zwi±zanym przede wszystkim z uk³adem rozrodczym. Wystêpuje nie tylko u kobiet: znajduje siê tak¿e w mêskim nasieniu. Im wiêcej dowiadujemy siê o systemie hormonalnym cz³owieka, tym odkrywamy wiêcej zadañ wype³nianych przez...
-
Hormony tropowe: czym s±, jak± pe³ni± rolê
Hormony tropowe to hormony wytwarzane przez przedni p³at przysadki mózgowej pod wp³ywem dzia³ania hormonów podwzgórza. Ich zadaniem jest z kolei regulowanie syntezy innych hormonów, w tym kory nadnerczy, jajników, j±der oraz tarczycy.
-
Gruczo³y ³ojowe - co to takiego i jakie pe³ni± funkcjê?
Gruczo³y ³ojowe pokrywaj± praktycznie ca³± skórê cz³owieka. Wytwarzany przez nie ³ój (nazywany tak¿e sebum) przede wszystkim chroni i od¿ywia skórê. Ich nieprawid³owe dzia³anie bardzo czêsto ma zwi±zek z tworzeniem siê na skórze zmian tr±dzikowych.
-
Gruczo³y przedsionkowe wiêksze (gruczo³y Bartholina) - budowa, funkcje i choroby
Gruczo³y przedsionkowe wiêksze (gruczo³y Bartholina) to wa¿ny narz±d kobiecy. Odpowiadaj± za produkcjê ¶luzu, który nawil¿a wej¶cie do pochwy podczas stosunku. Choroba, która atakuje gruczo³y przedsionkowe wiêksze (gruczo³y Bartholina) najczê¶ciej...
-
Gruczo³y opuszkowo-cewkowe (gruczo³y Cowpera) - pomocnicy plemników. Budowa, funkcje i choroby gruczo³ów Cowpera
Gruczo³y opuszkowo-cewkowe (gruczo³y Cowpera) to narz±d wy³±cznie mêski. Gruczo³y Cowpera le¿± pod prostat± i odpowiadaj± za wydzielanie preejakulatu.
-
Gruczo³y Lieberkühna (krypty Lieberkühna) - skarbnica soku jelitowego. Budowa, funkcje i choroby gruczo³ów Lieberkühna
Gruczo³y Lieberkühna to gruczo³y trawienne umiejscowione w jelicie cienkim. Wytwarzana przez gruczo³y Lieberkühna substancja to sok jelitowy, który bierze udzia³ w przetwarzaniu pokarmu.
-
Gruczo³y Brunnera (gruczo³y dwunastnicze) - funkcja, budowa i choroby (przerost gruczo³ów Brunnera)
Gruczo³y Brunnera znajduj± siê w dwunastnicy, pierwszym odcinku jelita cienkiego. Bior± udzia³ we wch³anianiu substancji od¿ywczych. Przerost gruczo³ów Brunnera wystêpuje bardzo rzadko.