Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Gruczoły Brunnera (tzw. gruczoły dwunastnicze) to gruczoły trawienne, które występują w ścianie dwunastnicy. Leżą w błonie podśluzowej. Gruczoły Brunnera zaliczają się do gruczołów rozgałęzionych cewkowych. Oznacza to, iż składają się z kilku (lub kilkunastu) odcinków wydzielniczych uchodzących do jednego kanału wyprowadzającego.
Gruczoły trawienne są elementami układu pokarmowego. Wydzielają soki trawienne, które są niezbędne do przetwarzania przyjmowanego przez nas pokarmu. Gruczoły trawienne dzielimy na przyścienne i pozaścienne. Gruczoły przyścienne to:
Gruczoły pozaścienne to ślinianki w jamie ustnej, trzustka i wątroba. Ich wydzieliny dostają się do światła przewodu pokarmowego kanałami wprowadzającymi.
Dwunastnica jest częścią jelita cienkiego, którego główne zadanie to trawienie pokarmów. Podstawowe substancje odżywcze (czyli białka, tłuszcze i węglowodany) rozkładają się dzięki enzymom, które są produkowane przez trzustkę, gruczoły jelitowe Lieberkühna i właśnie gruczoły dwunastnicze Brunnera. Wydzielina gruczołów dwunastniczych zawiera głównie mukoproteiny i wodorowęglany. W procesie wchłaniania w jelicie cienkim biorą udział również elementy żółci wytwarzane przez wątrobę.
> Przeczytaj: Wątroba: genialna sprzątaczka, ale do czasu...
Gruczoły Brunnera mają chronić dwunastnicę przed kwasowym odczynem treści żołądka. Utrzymują zasadowy odczyn enzymów jelitowych, dzięki czemu mogą one spełniać swoją funkcję. Nawilża również ściany jelita cienkiego.
Przerost gruczołów Brunnera (hiperplazja gruczołów Brunnera, rozrost gruczołów Brunnera) to rzadka choroba. Przyczyną może być niezłośliwy guz. Objawy przerostu gruczołów Brunnera nie są charakterystyczne - zwykle są to mdłości, wzdęcia, niewyraźny ból brzucha. Rozrost gruczołów dwunastniczych leczy się dziś przede wszystkim metodą endoskopową.
Ból brzucha: czasem błaha dolegliwość, czasem objaw choroby. Pokaż, gdzie boli, podpowiemy dlaczego