Gruczo³y opuszkowo-cewkowe (gruczo³y Cowpera) - pomocnicy plemników. Budowa, funkcje i choroby gruczo³ów Cowpera

Gruczo³y opuszkowo-cewkowe (gruczo³y Cowpera) to narz±d wy³±cznie mêski. Gruczo³y Cowpera le¿± pod prostat± i odpowiadaj± za wydzielanie preejakulatu.

Gruczoły opuszkowo-cewkowe, czyli tak zwane gruczoły Cowpera, występują wyłącznie u mężczyzn i są elementem męskiego układu płciowego. Kobiecym odpowiednikiem gruczołów Cowpera są gruczoły przedsionkowe większe (gruczoły Bartholina). Nazwa "gruczoły Cowpera" pochodzi od nazwiska angielskiego naukowca Williama Cowpera, który opisał ten narząd pod koniec XVII wieku.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Gruczoły opuszkowo-cewkowe (gruczoły Cowpera): funkcja

Wydzielina, którą produkują gruczoły Cowpera, to preejakulat (płyn ejakulacyjny). Wydziela się on podczas pobudzenia seksualnego. Preejakulat ma odczyn zasadowy, dzięki czemu chroni plemniki przed kwaśnym odczynem cewki moczowej i pochwy. Ponadto jest naturalnym lubrykantem, który ma ułatwiać stosunek seksualny. Preejakulat jest przeźroczysty, śluzowaty i lepki. Ułatwia przechodzenie nasienia oraz stymuluje ruchliwość plemników. Nie każdy mężczyzna produkuje tyle samo preejakulatu. Niektórzy nie wytwarzają go wcale.

> Przeczytaj: Penis - jak to działa?

Badania wykazały, że preejakulat może zawierać duże ilości żywych i żwawych plemników. Oznacza to, że do zapłodnienia może dojść nawet bez wytrysku spermy (nasienia) do pochwy - niekiedy sam preejakulat wystarcza. Między innymi dlatego stosunek przerywany nie jest dobrą metodą antykoncepcji (wręcz przeciwnie). Preejakulat może także spowodować zarażenie wirusem HIV.

> Sprawdź: Co czwarta internautka wierzy w skuteczność stosunku przerywanego

Gruczoły opuszkowo-cewkowe (gruczoły Cowpera): budowa

Gruczoły Cowpera to narząd parzysty; każdy z gruczołów ma wielkość ziarna grochu (od 5 do 8 milimetrów średnicy) i żółtobrązowy kolor. Znajdują się poniżej gruczołu krokowego (prostaty), na dnie miednicy. Z gruczołów odchodzą dwa przewody, które biegną obok cewki moczowej i uchodzą do jej opuszki. Przewody mają długość od 3 do 4 centymetrów.

> Zobacz: 7 pytań o penisa - zapytaj lekarza lub poznaj odpowiedzi teraz

Gruczoły opuszkowo-cewkowe (gruczoły Cowpera): choroby

Zapalenie gruczołów opuszkowo-cewkowych (zapalenie gruczołów Cowpera) objawia się bólem krocza, który nasila się szczególnie podczas wypróżniania. Oprócz tego pojawiają się trudności w oddawaniu moczu albo jego całkowite zatrzymanie. Choremu towarzyszą dreszcze, gor±czka i zdecydowanie gorszy nastrój. Choroba może być powikłaniem rze¿±czki - wtedy to tak zwane rzeżączkowe zapalenie gruczołów opuszkowo-cewkowych.

To także może cię zainteresować:

> 7 znanych mitów o antykoncepcji - śmieszą, szokują i wciąż żyją

> Wstydliwe dolegliwości, o których nie chcesz mówić nawet lekarzowi

6 zasad, które pozwolą ci uwierzyć, że twój penis jest fantastyczny

Wiêcej o: