-
Spierzchnięte, suche, pękające usta - nie zawsze problem wyłącznie estetyczny. Jak sobie z tym radzić?
Usta są delikatne, skłonne do podrażnień i wysuszania, ponieważ skóra na ustach jest bardzo delikatna i cienka. Na wargach nie ma gruczołów łojowych, które zapewniłyby lipidową warstwę ochronną. Stąd usta często wysuszają się, łuszczą i pękają. Jak o nie dbać i radzić sobie z bolesnymi dolegliwościami?
-
Bezsenność - druga najczęstsza dolegliwość po bólu. Jak sobie z nią radzić, kiedy potrzebny jest specjalista
Bezsenność staje się dziś plagą. Bez odpowiedniej dawki snu prawidłowe funkcjonowanie organizmu jest niemożliwe. Co trzeba wiedzieć o problemach ze snem? Kiedy radzić sobie z bezsennością domowymi sposobami, a kiedy trzeba skorzystać z pomocy specjalisty?
-
Sok z pokrzywy: właściwości lecznicze. Czy sok z pokrzywy jest dobry dla każdego
Sok z pokrzywy zawiera wiele cennych witamin, minerałów i mikroelementów, dzięki czemu wzmacnia organizm, pomaga w usuwaniu szkodliwych produktów przemiany materii. Tradycyjnie stosowany jest na wzmocnienie włosów i paznokci oraz w dolegliwościach skóry głowy. To nie wszystkie właściwości lecznicze soku z pokrzywy. Jak go zrobić? Czy sok z pokrzywy jest wskazany dla każdego?
-
Błonnik - dlaczego nie może go braknąć w diecie. Najlepsze źródła błonnika
Błonnik jest bardzo ważny dla prawidłowego działania układu pokarmowego, a także układu sercowo-naczyniowego, przyczyniając się do obniżania poziom cholesterolu. Pojawiły się dowody, że błonnik jest również ważny dla pracy mózgu. Dlatego tak ważna jest dieta bogata w błonnik.
-
Ten pierwiastek jest kluczowy w wytwarzaniu czerwonych krwinek. Dlaczego miedzi nie może braknąć w naszej diecie
Miedź jest jednym z istotniejszych pierwiastków, którego nie może zabraknąć w codziennej diecie. Bierze udział we wchłanianiu żelaza w przewodzie pokarmowym, odpowiada za tworzenie czerwonych krwinek, a także za metabolizm tłuszczów. Jakie produkty są bogate w miedź oraz jak rozpoznać niedobór i nadmiar tego pierwiastka?
-
Nadciśnienie tętnicze, czy można je obniżyć poprzez dietę? Czego należy unikać?
Nadciśnienie tętnicze to ryzyko poważnych chorób, w tym m.in. udaru mózgu, chorób serca, niewydolności nerek. Według ostrożnych szacunków w Polsce z problemem nadciśnienia tętniczego zmaga się co trzeci dorosły mieszkaniec naszego kraju. Jak zapobiegać rozwojowi nadciśnienia? Co jeść, aby obniżyć ciśnienie tętnicze
-
Dieta niskowęglowodanowa - podstawowe zasady, efekty. Czy jest skuteczna w odchudzaniu?
Dieta niskowęglowodanowa polega na ograniczaniu ilości węglowodanów na korzyść produktów bogatych w tłuszcze i białko. Stosowana przez dłuższy czas przynosi większy spadek ciała niż inne diety. Czy jest to dieta korzystna dla zdrowia, co mówią badania naukowe?
-
Dieta 1500 kilokalorii - zasady, przykładowy jadłospis. Czy to dieta dla każdego?
Dieta 1500 kalorii to jedna z diet odchudzających, na której dość szybko można zredukować wagę. Kto może korzystać z diety 1500 kalorii, a dla kogo taki sposób odchudzania nie jest wskazany? Co można jeść na diecie 1500 kalorii i czy jest zdrowa dieta?
-
Herbata niebieska: czy wspomaga odchudzanie? Jak parzyć niebieską herbatę
Herbata niebieska to jeden z rodzajów herbaty chińskiej, tej samej rośliny, z której powstaje herbata zielona i czarna. Liście herbaty niebieskiej są poddawane częściowemu procesowi fermentacji. Łączy cechy i właściwości czarnej i zielonej herbaty, wyróżnia się zielonkawoniebieski barwą. Ma wiele cennych właściwości zdrowotnych.
-
Sok z brzozy - kiedy zbieramy. Jakie właściwości ma sok z brzozy?
Sok z brzozy to specjał znany od wielu lat, szczególnie w naszej części Europy. Przypisuje się mu wiele właściwości leczniczych, bywa nazywany eliksirem życia. Jak jest naprawdę? Czy warto wybrać się teraz do lasu, by zebrać sok z brzozy?
-
Wysoki puls? A jaki powinien być prawidłowy? Jak utrzymać go w normie
Wysoki puls to sygnał, że należy przyjrzeć się swojemu stylowi życia, a jeśli podwyższone tętno utrzymuje się dłużej, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza - może to być objaw poważniejszego schorzenia. Puls, czyli uderzenia serca, to parametr, który podaje się w uderzeniach na minutę. Co może oznaczać wysoki puls i jak skutecznie go obniżyć?
-
Dlaczego chrapiemy? Jak pozbyć się chrapania, jakie sposoby są skuteczne
Chrapanie to przypadłość, która częściej dotyka mężczyzn niż kobiety. Około 40 proc. mężczyzn chrapie regularnie co noc, wśród kobiet wskaźnik ten jest o połowę niższy i wynosi 20 proc. Chrapanie nasila się z wiekiem. Dlaczego chrapiemy, jak sobie z tym radzić?
-
Rośliny strączkowe dobre na odchudzanie. Niestety nie dla wszystkich
Warzywa strączkowe są źródłem wielu witamin i minerałów. Dzięki dużej zawartości białka są stosowane w diecie wegańskiej i wegetariańskiej. Jakie inne właściwości mają warzywa strączkowe, dlaczego warto włączyć je jadłospisu, a kto powinien ich unikać?
-
Probiotyki - jak działają, dlaczego warto je stosować? Najlepsze źródła probiotyków
Probiotyki - to żywe mikroorganizmy, nazywane również "dobrymi bakteriami". Wzmacniają nasza odporność, kontrolują stany zapalne, pomagają w utrzymaniu naturalnej równowagi mikrobiologicznej. To niektóre dobroczynne działanie probiotyków. Jakie są źródła probiotyków, jak je stosować?
-
Dieta paleo - czego nie powinniśmy jeść? Czy jest to zdrowa dieta?
Dieta paleo bazuje na naturalnych produktach, eliminuje żywność przetworzoną. Bywa nazywana również dietą człowieka epoki kamiennej, choć nie ma wiele wspólnego z posiłkiem naszych przodków. Jakie są zasady diety paleo, na co zwracać uwagę?
-
Lawenda - pomaga nie tylko w zasypianiu, Jak przygotować i stosować relaksujący napar
Lawenda łagodzi ból, problemy skórne, wspomaga leczenie infekcji. Dzięki związkom aromatycznym jest nieoceniona w łagodzeniu stanów lękowych, bezsenności. Na co jeszcze pomaga lawenda, jak ją przygotować i stosować?
-
Nerwica lękowa: wiele różnorodnych objawów, nawroty. Jakie są sposoby leczenia
Nerwica lękowa nazywana jest zaburzeniem lękowym uogólnionym. Nerwice to grupa rozmaitych zaburzeń, które określa się zaburzeniami lękowymi. Jest złożoną chorobą z wieloma objawami, ma tendencje do nawrotów. Jak się rozpoznać nerwicę lękową, jakie są sposoby leczenia?
-
SIBO - w tym schorzenie nie możesz zignorować właściwej diety
SIBO, czyli przerost flory bakteryjnej jelit to dość powszechna, ale ciągle mało znana dolegliwość. Daje objawy bardzo podobne do objawów zespołu jelita drażliwego. W leczeniu schorzenie ważną rolę odgrywa dieta.
-
Zapalenie żołądka - objawy nie zawsze oczywiste. Domowe sposoby to nie najlepszy sposób na tę dolegliwość
Zapalenie żołądka to stan uszkodzenia wewnętrznej warstwy ściany żołądka, błony śluzowej. Najczęściej, prawie w 90 procentach przypadków jest wywołany bakterią Helicobacter pylori. Zapalenie błony śluzowej żołądka może być ostre lub przewlekłe. Dlaczego nie wolno lekceważyć objawów lub poprzestać na domowych sposobach radzenia sobie z objawami zapalenia żołądka?
-
Marskość wątroby - objawy rozwijają się długo i niezauważalnie. Na co zwracać uwagę?
Marskość wątroby dotyka 10 proc. populacji. Rozwija się latami nie dając przy tym żadnych objawów. Mężczyźni chorują dwa razy częściej niż kobiety. Marskość wątroby dotyka przede wszystkim osoby nadużywające alkoholu oraz chorujących na wirusowe zapalenie wątroby, ale nie tylko. Jak zapobiegać zachorowaniu na marskość wątroby?