Zapalenie żołądka - objawy nie zawsze oczywiste. Domowe sposoby to nie najlepszy sposób na tę dolegliwość

Zapalenie żołądka to stan uszkodzenia wewnętrznej warstwy ściany żołądka, błony śluzowej. Najczęściej, prawie w 90 procentach przypadków jest wywołany bakterią Helicobacter pylori. Zapalenie błony śluzowej żołądka może być ostre lub przewlekłe. Dlaczego nie wolno lekceważyć objawów lub poprzestać na domowych sposobach radzenia sobie z objawami zapalenia żołądka?

Więcej na temat chorób układu pokarmowego na głównej stronie Gazeta.pl

Błona śluzowa, która pokrywa wewnętrzne ściany żołądka jest bardzo istotna w prawidłowym procesie trawienia. Po pierwsze produkuje sok żołądkowy, po drugie chroni ściany żołądka przed działaniem kwasu żołądkowego dzięki produkcji śluzu. Zakłócenia w produkcji śluzu mogą prowadzić do powstawania m.in. wrzodów.

Zapalenie żołądka - objawy

Zapalenie żołądka długo może nie dawać objawów, lub objawy łatwe do zignorowania jak zwyczajne odbijanie, lub zgaga. Najczęstsze objawy zapalenia błony śluzowej żołądka to:

 • ból w nadbrzuszu
 • rozstrój żołądka
 • częste odbijanie
 • wzdęcia brzucha
 • nudności lub wymioty
 • utrata apetytu

Jeśli powyższe objawy utrzymują się kilka tygodni koniecznie trzeba się zgłosić do lekarza. Diagnoza i rozpoczęcie leczenia jest niezbędne by zapobiec rozwojowi wrzodów, a nawet nowotworów żołądka.  

Zobacz wideo Anatomia człowieka - żołądek

Zapalenie żołądka - rodzaje i objawy

Zapalenie żołądka to uszkodzenie błony śluzowej żołądka powstałe w wyniku zakażenia bakteryjnego, nadwrażliwości na różne czynniki, stosowanie pewnych leków albo procesu autoimmunologicznego. Wyróżnia się cztery postaci zapalenia żołądka. Są to:

1. Zapalenie żołądka spowodowane przez bakterie Helicobacter pylori (około 90 proc. przypadków),

2. Ostra gastropatia nadżerkowa (krwotoczna),

3. Autoimmunologiczne zanikowe zapalenie błony śluzowej żołądka

4. Gastropatia żółciowa - błona śluzowa żołądka zostaje uszkodzona przez związki wytwarzane przez organizm. Dzieje się tak dla przykładu, gdy w wyniku operacyjnego usunięcia fragmentu żołądka, do środka narządu przedostanie się żółć.

Ostre zapalenie żołądka spowodowane zakażeniem bakterią Helicobacter pylori nie zawsze daje jakiekolwiek objawy. Niekiedy chory odczuwa nudności, bóle brzucha, wymiotuje. Gorzej jest przy przewlekłym zapaleniu. Zdarza się, że powoduje bóle w górnej części brzucha, nudności, wymioty, uczucie pełności po posiłku. 

Przy ostrej gastropatii krwotocznej (nadżerkowej) w błonie śluzowa żołądka widać krwawiące nadżerki. Do tego typu ubytków może dojść w wyniku działania niektórych leków (niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak aspiryna), nadmiernych ilości alkoholu, żółci, różnych toksycznych substancji, doustnych preparatów żelaza, przy chemioterapii, w wyniku niedotlenienia i niedokrwienia błony śluzowej. Zdarza się w przypadku ciężkich urazów, oparzeń, przy sepsie, wstrząsie. Przy gastropatii nadżerkowej ból dotyka środkowego nadbrzusza. Chory ma nudności, w wymiocinach mogą pojawić się skrzepy krwi (wyglądają jak fusy), a także krwawe stolce.

Zapalenie żołądka typu autoimmunologicznego może wiązać się z niedokrwistością. Chorym co jakiś czas doskwierają bóle brzucha, uczucie pełności w żołądku, nudności, nietolerancja niektórych pokarmów. Przy czym w badaniach - endoskopowym i mikroskopowym - błona śluzowa wygląda prawidłowa. Są też pacjenci, którzy nie skarżą się na żadne dolegliwości, jedzą wszystkie rodzaje pokarmy, a ich błona śluzowa jest zmieniona.

Zapalenie żołądka - leczenie

Zapalenie błony śluzowej żołądka potwierdza się podczas gastroskopii. Czasem pobiera się też wycinek do badania pod kątem Helicobacter pylori.

Zarażenie bakterią Helicobacter pylori oznacza konieczność przeprowadzenia leczenia, które ma na celu całkowite wyeliminowanie bakterii z organizmu (co nazywa się eradykacją Helicobacter pylori). Leczenie polega na podawaniu przez siedem kolejnych dni leków z grupy inhibitorów pompy protonowej (IPP), które hamują nadmierną nadmiernej produkcję kwasu solnego oraz dwóch antybiotyków.

Przy nadżerkowym zapaleniu żołądka konieczna może być operacja chirurgiczna, podczas której usuwa się krwawiący fragment. W terapii nadżerkowego zapalenia żołądka podobnie jak przy zapaleniu wywołanym bakterią Helicobater pylori wykorzystuje się inhibitory pompy protonowej.

Autoimmunologiczne (zanikowe) zapalenie błony śluzowej żołądka wymaga dożywotniego przyjmowania witaminy B12.

Zapalenie żołądka - jaka dieta

Zalecenia dietetyczne są bardzo podobne do tych stosowanych w przypadku dolegliwości układu pokarmowego. Należy stosować lekkostrawne posiłki, które nie drażnią błony śluzowej żołądka. Są to np. ryż, ziemniaki gotowane lub puree, gotowane na parze koper włoski, marchew, kalarepa, zielony groszek, cukinia.

Jeśli chorujemy na zapalenie żołądka należy unikać min:

 • tłustych, wędzonych i smażonych mięs
 • tłustych ryb (np. węgorze, makrele)
 • tłustych przetworów mlecznych (np. ser i śmietana),
 • tłustych sosów (np. sos holenderski, berneński i majonez),
 • smażonych potraw 
 • świeżych warzyw mogących powodować gazy (np. kapusta, cebula)
 • słodyczy i ciast.

Ponadto trzeba unikać kawy, czarnej herbaty, alkoholu, tytoniu.

Więcej o: