Helicobacter pylori - wróg żołądka. Objawy, diagnoza i leczenie zakażenia Helicobacter pylori

Helicobacter pylori to często występująca u ludzi bakteria, która upodobała sobie nasze żołądki. Jest przyczyną większości przypadków choroby wrzodowej żołądka. Zakażenie Helicobacter pylori może skutkować wystąpieniem nowotworu.

Helicobacter pylori: co to jest?

Helicobacter pylori (Hp) to bakteria w kształcie spiralnej pałeczki. Na jednym końcu ma kilka rzęsek, dzięki którym może się wkraść się wgłąb błony śluzowej żołądka i się tam osiedlić. Jest odpowiedzialna za większość przypadków choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Występuje powszechnie - czasem się przyczaja, kiedy indziej atakuje. 

Jak to się dzieje, że Helicobater pylori nie jest eliminowana przez kwas żołądkowy? Bakteria wytwarza ureazę, enzym, który stymuluje chemiczne rozkładanie się mocznika. W tym procesie kwas żołądkowy zostaje zobojętniony, a bakteria Hp - nietknięta i skora do swobodnego bytowania w żołądku.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Bakteria została odkryta w 1983 roku, jednak ostatecznie sklasyfikowano i opisano ją w roku 2005. Dzięki temu leczenie wrzodów żołądka jest znacznie bardziej efektywne, obniża się też ryzyko powikłań choroby. Według szacunków nawet 50-80 procent osób urodzonych przed 1950 jest zakażonych H. pylori. Wraz z poprawą warunków sanitarnych liczba ta spadła do 20-30 procent w krajach rozwiniętych, jednak w krajach rozwijających się zakażonych bakterią jest aż 70 procent populacji.

Zobacz wideo

Helicobacter pylori: czym grozi?

H. pylori przeskakuje z człowieka, znajduje się w ślinie i kale. Można ją złapać na przykład przez jedzenie tymi samymi sztućcami czy bawienie się wspólnymi zabawkami. Do większości zakażeń dochodzi w pierwszych latach życia. Bakteria przez wiele lat może nie powodować dolegliwości. Te zaczynają się od zapalenia żołądka z uszkodzeniem nabłonka błony śluzowej oraz zmniejszeniem wydzielania kwasu solnego i śluzu. Zapalenie najczęściej przybiera formę przewlekłą (zdarza się, choć bardzo rzadko i głównie u dzieci, że znika samoistnie). Może się przerodzić w chorobę wrzodową żołądka lub nawet raka żołądka i dwunastnicy (zależy to też od czynników genetycznych i środowiskowych). Czasem kończy się na dyspepsji (niestrawności), czyli przewlekłych zaburzeniach trawienia i pieczeniu w żołądku, które nie przekształcają się we wrzód. Hp może wywołać również chłoniaka typu MALT albo chorobę Menetriera. Więcej o związkach H. pylori z rakiem przeczytasz tutaj.

Helicobacter pylori: objawy

Objawy zakażenia helicobacter pylori to:

  • bóle brzucha i nadbrzusza,
  • zaparcia,
  • mdłości,
  • wzdęcia,
  • zgaga,
  • odbijanie,
  • pogorszony apetyt.

Oczywiście powyższe symptomy mogą sygnalizować coś zupełnie odmiennego od infekcji spowodowanej H. pylori. Są one oznaką, że powinno się iść do lekarza, by usłyszeć profesjonalną diagnozę.

Helicobacter pylori: diagnoza

Metody diagnostyki zakażenia Helicobacter pylori dzielą się na inwazyjne i nieinwazyjne. Do inwazyjnych należy wykonanie biopsji poprzez gastroskopię. Wycinki są pobierane z części odźwiernikowej żołądka - to właśnie ten fragment żołądka H. pylori lubi najbardziej. Materiał uzyskany dzięki biopsji poddaje się testowi na wytwarzanie ureazy, analizie histopatologicznej, założeniu hodowli bakterii lub namnożeniu fragmentu DNA bakterii (to tzw. PCR, czyli reakcja łańcuchowa polimerazy).

> Zobacz: Wzdęcia i zgaga po przejedzeniu? Poczuj szybko ulgę (naturalnie)

Można wykonać także badanie krwi. Nie jest ono jednak odpowiednie do oceny wyleczenia choroby. Te wymagania spełnia badanie kału. Przeprowadza się również test oddechowy z mocznikiem; to bardzo wiarygodna metoda badania.

Helicobacter pylori: leczenie

Zakażenie H. pylori leczy się antybiotykami. Równocześnie podaje się leki zmniejszające wydzielanie kwasu żołądkowego. Kuracja farmakologiczna trwa 7 dni. Jeśli po 4 tygodniach od terapii badanie nie wykaże obecności bakterii, można to uznać za wyleczenie.

To także może cię zainteresować:

Więcej o: