Wargi pokrywa tak cienka warstwa nabłonka, że prześwitują przez nią naczynia krwionośne i dlatego usta mają kolor czerwony lub różowy U niektórych osób usta są bardziej wrażliwe niż u innych. Dotyczy to tych, którzy generalnie mają wrażliwą skórę.
Wspomina już niewielka liczby gruczołów łojowych na skórze warg powoduje, że usta łatwo tracą wilgoć. Ponadto wiatr, mała wilgotność powietrza i działanie słońca, niskie lub wysokie temperatury, to czynniki, które wysuszają skórę warg. Czynniki, które powodują pierzchnięcie i wysuszanie ust:
Najlepszym sposobem jest oczywiście zapobieganie powstawaniu problemu. Dlatego warto zastosować kilka poniższych wskazówek:
Domowe sposoby pielęgnacyjne: w przypadku popękanych i spierzchniętych ust można zastosować oliwę z oliwek, olejek sezamowy, inne wartościowe tłuszcze. Na noc warto nakładać warstwę wazeliny, która znakomicie natłuści. Świetnym środkiem pielęgnacyjnym jest miód, wystarczy nakładać go 2-3 razy dziennie na ok. 10 minut. Miód złuszczy zniszczony naskórek, nawilży i ujędrni usta. Dodatkowo dzięki działaniu antybakteryjnemu, nie będą się rozwijać infekcje. Aloes bardzo dobrze sprawdzi się jako środek nawilżający i regenerujący. Można go nakładać na usta jak najczęściej. Ważne, by kosmetyk miał jak najmniej dodatków i "ulepszaczy". Warto również sięgać po ogórek, który nawilża i pomaga w gojenie ust. Plasterki ogórka nakładamy na usta i pozostawiamy je na kilka minut. Raz w tygodniu można robić domową maseczkę np. z bananem (rozgnieciony banan, kilka kropel oliwy z oliwek, łyżka śmietany) lub z awokado (miękkie awokado plus olej roślinny). Maskę należy trzymać na ustach przez 20-30 min.
Jeżeli usta często pękają, a w skrajnych przypadkach pękają aż do krwi konieczna jest wizyta u lekarza. Może to być objaw poważnej choroby jak wspomniano powyżej lub niedoborów żywieniowych, braku witamin. Najczęściej przyczyną jest niedobór witaminy A oraz witamin z grupy B lub żelaza. Aby dostarczyć organizmowi zalecane ilości witaminy A powinniśmy stosować zróżnicowaną dietę i jeść takie produkty jak:
Witaminy z grupy B są organicznymi związkami chemicznymi dobrze rozpuszczalnymi w wodzie. Grupa ta zawiera aż 8 różnych witamin: witamina B1 (tamina), witamina B2 (ryboflawina), witamina B3 (witamina PP), witamina B5 (kwas pantotenowy), witamina B6 (pirydoksyna), witamina B7 (biotyna), witamina B9 (kwas foliowy), witamina B12 (kobalamina). Znakomitym źródłem witamin z grupy B są m.in. produkty pełnoziarniste. Więcej o witaminach z grupy B czytaj w:
Dobrze jest wykonać badanie krwi, tzw. morfologię, by sprawdzić czy nie mamy anemii. Jeśli wyniki będą poniżej normy, konieczna jest wizyta u lekarza.
Zdarza się, że problem z ustami to efekt alergii na jakiś składnik błyszczyka lub pomadki. Na wszelki wypadek warto kosmetyk odstawić na kilka dni by zaobserwować, czy wysuszenie ust mija.
Sine usta to najczęściej efekt obniżenia temperatury ciała. Usta sinieją podczas spaceru w zimny, wietrzny dzień dni, lub po kąpieli w zimnej wodzie. I nie ma w tym nic groźnego.
Jeśli z powodu zimna, temperatura ciała obniży się do 35 st. C dochodzi do hipotermii. Jest to stan w którym ochładzanie organizmu zachodzi szybciej niż proces wytwarzania ciepła. Hipotermia to stan zagrażający życiu, konieczne jest wezwanie pomocy lekarskiej.
Zdarza się jednak, że sine usta są objawem poważnej choroby lub dolegliwości jak np.:
Jeżeli mamy skłonność do łatwego sinienia warg, ale nie towarzysza temu objawy takie jak np. osłabienie, duszności, zimny pot wystarczy powiedzieć o tym lekarzowi rodzinnemu podczas najbliższej wizyty. W przypadku gdy oprócz sinienia warg pojawiają się inne dolegliwości, konieczne należy się zgłoś do lekarza rodzinnego.