Sok z pokrzywy: właściwości lecznicze. Czy sok z pokrzywy jest dobry dla każdego

Sok z pokrzywy zawiera wiele cennych witamin, minerałów i mikroelementów, dzięki czemu wzmacnia organizm, pomaga w usuwaniu szkodliwych produktów przemiany materii. Tradycyjnie stosowany jest na wzmocnienie włosów i paznokci oraz w dolegliwościach skóry głowy. To nie wszystkie właściwości lecznicze soku z pokrzywy. Jak go zrobić? Czy sok z pokrzywy jest wskazany dla każdego?

Pokrzywa dzięki bogatemu składowi chemicznemu uważana jest za jedną z najcenniejszych roślin leczniczych. Oprócz wielu witamin, składników mineralnych zawiera m.in. kwasy organiczne, olejek eteryczny, minerały (głównie żelazo). Sok z pokrzywy można stosować zarówno wewnętrznie jak i zewnętrznie.

Pokrzywa jest bogatym źródłem takich substancji jak:

Sok z pokrzywy - jak działa, na co pomaga

Do celów leczniczych wykorzystuje się liście zbierane przed kwitnieniem oraz korzenie, które należy wykopać jesienią lub wczesną wiosną. Wykorzystuje się również sok ze świeżych pędów pokrzywy. Po raz pierwszy korzenie pokrzywy zostały wykorzystane w leczeniu chorób układu moczowego w 1950 roku. Więcej o tym jakie są zalecenia Komisji Europejska w zastosowaniu pokrzywy.

Pokrzywa to roślina o wszechstronnym działaniu. Sok z pokrzywy działa przeciwzapalnie, antyseptycznie, ściągająco. Może być stosowany w profilaktyce oraz leczeniu wielu problemów zdrowotnych, takich jak:

1. Choroby układu moczowego - pokrzywa działa moczopędnie, w związku z czym wpływa pozytywnie na układ moczowy. Może być stosowana w przebiegu infekcji układu moczowo-płciowego, a także pomocniczo w przypadku przerostu prostaty.

2.  Anemia - dzieki sporej zawartość żelaza pokrzywa wzmacnia produkcję krwinek czerwonych. Z tego powodu preparaty zawierające wyciągi z pokrzywy są zalecane osobom zmagającym się z anemią i osłabieniem.

3. Choroby skóry - pokrzywa ma działanie antybakteryjne, można jej używać do oczyszczania skóry w przypadku ropnia, trądziku, stanów zapalnych, guzków, czyraków. Napar z pokrzywy warto regularnie wmasowywać w skórę głowy - działa odżywczo, wzmacnia włosy i zapobiega ich wypadaniu.

4. Problemy z układem pokarmowym - napary z pokrzywy, a także spożywanie młodych listków jako dodatek do sałatek wspomaga trawienie, przyspiesza przemianę materii. Pokrzywa wpływa dobrze na oczyszczenie układu pokarmowego ze złogów żółciowych. Wspomaga również pracę żołądka, trzustki i wątroby.

5. Alergie, katar sienny  - pokrzywa jest w stanie łagodzić objawy kataru siennego. Organizm podrażniony alergenami, zaczyna wytwarzać histaminę, która wywołuje stan zapalany. Pojawia się silny katar i łzawienie oczu. Pokrzywa jest źródłem kwercetyny, flawonoidu, który hamuje wydzielanie histaminy.

6. Nadwaga - dzieki działaniu moczopędnemu, pokrzywa redukuje obrzęki i ułatwia usuwanie z organizmu toksyn, przez co może być pomocna dla osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy. Najlepsze efekty daje oczywiście w połączeniu z aktywnością fizyczną oraz ze zbilansowaną, niskokaloryczną dietą.

7. Bóle  - dolegliwości bólowe, na przykład ze strony kręgosłupa są często spowodowane odkładaniem się w tkankach złogów moczowych, których pozbyć się można regularnie spożywając pokrzywę. Poza tym pokrzywa wykazuje delikatne działanie przeciwbólowe.

To nie wszystkie właściwości pokrzywy. Między innymi wspomaga obniżanie ciśnienia tętniczego oraz poziomu cholesterolu we krwi. 

Sok z pokrzywy - jak go zrobić?

Do przygotowania soku potrzebny jest kilogram całych pokrzyw, najlepiej młodych, zrywanych z dala od dróg, obszarów przemysłowych oraz pól, które są opryskiwane substancjami chemicznymi. Pokrzywy należy zrywać w całości, a następnie dokładnie je umyć, osuszyć i dokładnie posiekać. Posiekane pokrzywy należy przepuścić przez maszynkę do mięsa lub sokowirówkę. Następnie całość należy przecedzić, przelać do ciemnego, szklanego pojemnika i dokładnie zakręcić. Sok należy przechowywać w lodówce.

Sok z pokrzywy należy traktować jak lekarstwo i nie można przyjmować go w zbyt dużych ilościach. Przyjmuje się, że dobowa dawka soku nie powinna być wyższa niż 10-20 mililitrów. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy sok pokrzywowy jest stosowany w leczeniu anemii. Wówczas zaleca się przyjmowanie do 30 mililitrów soku na dobę. Kuracja sokiem z pokrzywy powinna trwać dwa tygodnie - przez ten czas należy codziennie, najlepiej na czczo wypijać łyżeczkę soku. Po dwóch tygodniach należy zrobić tydzień przerwy, po czym kurację można powtórzyć.

Zobacz wideo Chcesz się leczyć lub odchudzać ziółkami? Musisz to wiedzieć!

Sok z pokrzywy nie dla każdego

Jak każdy preparat, czy suplement sok z pokrzywy może wchodzić w reakcje z innym lekami. Nie zaleca się stosowania soku w czasie przyjmowaniu leków moczopędnych. Może to doprowadzić do odwodnienia organizmu. Również leki rozrzedzające krew w połączeniu z pokrzywą mogą powodować problemy z krzepliwością. Przed zastosowanie soku z pokrzywy warto się poradzić lekarza. Przeciwwskazania do spożywania soku pokrzywowego to:

Więcej o: