COVID-19: To powikłanie jest śmiertelnie groźne, na szczęście zdarza się rzadko

Lekarze zgłaszają rzadkie i potencjalnie śmiercionośne powikłanie COVID-19 - ostre zapalenie nagłośni. Może doprowadzić do całkowitego zablokowania dróg oddechowych.

Więcej na temat COVID-19 przeczytasz na głównej stronie Gazeta.pl.

Zapalenie nagłośni (ruchoma chrząstka w gardle zamykająca wejście do krtani podczas połykania) zdarza się stosunkowo rzadko, jest jednak śmiertelnie niebezpieczne, może bowiem prowadzić do całkowitej niedrożności górnych dróg oddechowych. Do zapalenia dochodzi w wyniku infekcji bakteriami nosowo-gardłowymi (najczęściej Haemophilus influenza typu B - około 10 proc. przypadków) i innymi patogenami, takimi jak wirusy i grzyby. Okazuje się, że z zapaleniem nagłośni może być powiązany także wirus SARS-CoV-2 powodujący COVID-19.

W literaturze medycznej opisano kilka przypadków ostrego zapalenia nagłośni w przebiegu COVID-19. Jeden z raportów dotyczy pacjenta w Wielkiej Brytanii. 53-letni mężczyzna zgłosił się do szpitala skarżąc się na ból podczas przełykania oraz duszności. Miał widoczny obrzęk szyi, ochrypły głos oraz objawy niewydolności oddechowej (niską saturację krwi na poziomie 91).

Chory został w trybie pilnym przyjęty do szpitala, ale z powodu postępującego obrzęku gardła nie udało się go już intubować i musiano wykonać tracheotomię. Ten zabieg polega na nacięciu przedniej ściany tchawicy i wprowadzeniu rurki pozwalającej na oddychanie z pominięciem krtani, gardła i nosa, czyli górnego odcinka układu oddechowego. Po wykonaniu badań okazało się, że pacjent jest zakażony wirusem SARS-CoV-2. Ponieważ nie zidentyfikowano żadnych innych patogenów w gardle chorego, uznano, że to koronawirus odpowiada za ostre zapalenie nagłośni.

Inny opisany przez lekarzy przypadek dotyczy 58-letniej pacjentki z ostrą niewydolnością oddechową, będącej sześć dni po operacji wewnątrzczaszkowej, u której wykryto ponadto wirusa SARS-CoV-2. Lekarze ze Szpitala Uniwersyteckiego w Konya (Turcja) sugerują, że w tym przypadku ostre zapalenie nagłośni zostało wywołane przez SARS-CoV-2.

- Sugerujemy, że zapalenie nagłośni może być objawem COVID-19, choć niezwykle rzadkim - napisali lekarze w artykule opublikowanym w czasopiśmie "Infecious Diseases".

Zapalenie nagłośni - na jakie objawy zwrócić uwagę?

Zapalenie nagłośni i otaczających ją struktur trwa zwykle kilka dni. Objawy to ból gardła, ból przy przełykaniu, gorączka, duszności, chrypka, przytłumiony głos, ślinotok oraz świst krtaniowy (szmer krtaniowy, stridor oddechowy). Niestety, zapalenie nagłośni może szybko przerodzić się w stan zagrażający życiu, jeżeli dojdzie do zablokowania dróg oddechowych (niedrożność dróg oddechowych). W takiej sytuacji chory musi otrzymać natychmiastową pomoc medyczną. Jeżeli jest to jeszcze możliwe, zakłada się rurkę intubacyjną. Gdy intubacja się nie udaje z powodu postępującego obrzęku wykonuje się tracheotomię. Chory dostaje tlen, adrenalinę oraz antybiotyki (w przypadku bakteriemii) oraz leki przeciwzapalne.

Zobacz wideo Co mówią niezaszczepione osoby, które przez COVID trafiają do szpitala?

Źródła: ncbi.nih.gov, sciencedirect.com, tandfonline.com

Więcej o: