COVID-19: ryzyko udaru mózgu u starszych osób najwyższe przez pierwsze trzy dni

Kluczowe są pierwsze trzy dni infekcji COVID-19. Ryzyko udaru mózgu w przypadku starszych zakażonych osób jest znaczące także w kolejnych dniach, chociaż już nieco niższe niż na początku choroby.

Więcej na temat zdrowia przeczytasz na głównej stronie Gazeta.pl.

Kluczowe pierwsze trzy dni COVID-19

- Ryzyko udaru mózgu u starszych osób z COVID-19 jest najwyższe w ciągu pierwszych trzech dni od diagnozy - stwierdzili badacze z amerykańskiego Centers for Disease Control and Prevention (CDC - Centra Kontroli i Prewencji Chorób). Wstępne wyniki badań przedstawili już na Międzynarodowej Konferencji Udarowej, zorganizowanej przez Amerykańskie Towarzystwo Udarowe. Konferencja odbywa się w dniach 8-11 lutego 2022 roku w Nowym Orleanie oraz wirtualnie.

Badaniami objęto grupę ponad 37 tys. osób w wieku powyżej 65 lat, beneficjentów amerykańskiego programu ubezpieczeń Medicare. W tej grupie 75 proc. osób było rasy białej (ale nie znalazły się w niej osoby pochodzenia latynoskiego). Naukowcy szukali informacji, jak często u starszych osób, chorujących na COVID-19, dochodzi do niedokrwiennego udaru mózgu i w jakim czasie po zdiagnozowaniu koronawirusowej infekcji.

Największe ryzyko udaru mózgu to początki infekcji COVID-19. Naukowcy oszacowali, że jest aż 10 razy wyższe niż po miesiącu od diagnozy. Po trzech dniach zagrożenie szybko maleje, ale nadal jest niezwykle wysokie. Od czwartego do siódmego dnia ryzyko wystąpienia udaru mózgu wyniosło 60 proc, a w kolejnych - 44 proc. (w porównaniu do okresu kontrolnego). Po dwóch tygodniach od rozpoznania choroby zagrożenie maleje do 9 proc. (od 14 do 28 dni).

Udar niedokrwienny mózgu w powiązaniu z COVID-19 zdarzał się częściej w grupie wiekowej 65-74 lata, niż w grupie osób powyżej 85 lat. Nie było natomiast różnic ani pomiędzy płciami, grupami etnicznymi czy rasami.

- Udar po rozpoznaniu COVID-19 jest możliwym powikłaniem, którego pacjenci i klinicyści powinni być świadomi. Szczepienie i inne środki zapobiegawcze przeciwko COVID-19 są zatem ważne, bo mogą zmniejszyć ryzyko infekcji i powikłań, w tym udaru - powiedział dr Quanhe Yang, główny autor badania i starszy naukowiec w Oddziale Chorób Serca i Profilaktyki Udaru w CDC w Atlancie.

Zobacz wideo Prof. Pyrć wyjaśnia, dlaczego tak istotne jest szczepienie w walce z pandemią

Czym jest udar mózgu

Udar mózgu jest to zaburzenie czynności mózgu wywołane nagłym zatrzymaniem dopływu krwi do mózgu w wyniku zablokowania lub pęknięcia naczynia krwionośnego, co uniemożliwia dotarcie tlenu i składników odżywczych do komórek mózgowych. Wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej, ponieważ zagraża życiu człowieka. Od szybkości udzielonej pomocy zależy też dalsze funkcjonowanie organu, dlatego tak ważne jest, aby rozpoznać pierwsze sygnały udaru.

Objawy udaru mózgu:

  • jednostronny paraliż mięśni twarzy
  • niedowład nogi i ręki po jednej stronie ciała
  • zaburzenia mowy wywołane osłabieniem mięśni języka
  • zaburzenia połykania, krztuszenie się w czasie jedzenia
  • zaburzenia widzenia, objawiające się podwójnym widzeniem lub ograniczonym polem widzenia, a także całkowita utrata widzenia w jednym oku
  • brak koordynacji ruchów i utrata równowagi
  • zaburzenia chodzenia
  • silny, napadowy ból głowy
  • zaburzenia świadomości albo całkowita utrata przytomności

Udar mózgu należy do jednej z głównych przyczyn trwałej utraty samodzielności wśród dorosłych osób i stanowi trzecią w kolejności, po chorobach serca i nowotworach, przyczynę zgonów na całym świecie.

Źródło: American Heart Association

Więcej o: