Więcej podobnych tematów na stronie głównej Gazeta.pl
Badanie przeprowadzono w Karolinska Institutet (Szwecja). Statyny przyjmują na całym świecie miliony ludzi, stąd zainteresowanie badaczy wpływem tego leku na przebieg koronawirusowej infekcji. Prowadzono już badania na temat powiązań pomiędzy przyjmowaniem leków obniżających poziom cholesterolu w organizmie a przebiegiem COVID-19, ale wyniki były niejednoznaczne. Stąd kolejne analizy.
Naukowcy sięgnęli po dane z rejestrów zdrowia ponad 936 tysięcy mieszkańców Sztokholmu z okresu od 1 marca do 11 listopada 2020 r. W badanej grupie znaleźli się wszyscy mieszkańcy miasta w wieku 45 lat i więcej. Wzięto pod uwagę leki na receptę wydawane pacjentom w tym czasie oraz dane dotyczące przyczyn zgonów i przeanalizowano je przy użyciu tzw. modeli regresji Coxa (rodzaj statystycznej analizy przeżycia, pozwalającej na przewidywanie czasu do wystąpienia jakiegoś zdarzenia, np. śmierci).
Statyny są jednym z najskuteczniejszych leków obniżających poziom "złego" cholesterolu (LDL) we krwi. Działanie statyn polega na hamowaniu produkcji cholesterolu przez wątrobę oraz na zapobieganiu pękania blaszek cholesterolowych w naczyniach krwionośnych. Leki stosuje się w celu zwalczania miażdżycy i w profilaktyce chorób serca. Przyjmowanie statyn wiąże się ponadto ze zmniejszaniem się stanu zapalnego w naczyniach krwionośnych.
Wśród osób przyjmujących regularnie statyny naukowcy zauważyli niewielki spadek śmiertelności w wyniku COVID-19, w porównaniu z pacjentami niezażywającymi leków na cholesterol. W badanym okresie w Sztokholmie z powodu COVID-19 zmarło 2545 osób, w tym 765 pacjentów stosowało statyny, a 1780 nie zażywało tego typu leków.
- Leczenie statynami wiązało się z umiarkowanie niższym ryzykiem śmiertelności z powodu COVID-19 po uwzględnieniu wcześniej istniejących schorzeń i innych czynników. Nasze odkrycia sugerują, że leczenie statynami może mieć niewielki wpływ na obniżenie śmiertelności z powodu koronawirusowej choroby, chociaż te odkrycia wymagają potwierdzenia w randomizowanych badaniach - piszą naukowcy w artykule opublikowanym w czasopiśmie "PLOS Medicine".
Po opublikowaniu wyników badań pojawiły się głosy przestrzegające przez myleniem pojęć. Statyny nie mogą zastąpić leków na COVID-19. Ich działanie jest inne. Przede wszystkim działają profilaktycznie, zmniejszając stan zapalny naczyń krwionośnych, co pośrednio wpływa na przebieg infekcji.
- To badanie nie dowodzi, że statyny zmniejszają liczbę zgonów z powodu COVID-19, ale dostarcza pewnych wspierających wskazówek. Zauważono, że osoby, którym przepisano statyny, rzadziej umierały, niż pacjenci niestosujący takich leków. Nie oznacza to jednak, że to statyny spowodowały zmniejszenie śmiertelności. Takie powiązanie można stwierdzić dopiero po przeprowadzeniu kontrolowanych badań - mówi Tim Chico, profesor medycyny sercowo-naczyniowej w University of Sheffield (Wielka Brytania), jeden z komentatorów badań.
Źródła: The Guardian, PLOS Medicine