Jak zrobić test ciążowy? Poznaj jego rodzaje i dowiedz się, jak wykonać każdy z nich [test z krwi, strumieniowy i online]

Jak zrobić test ciążowy? W chwili, gdy spóźnia Ci się okres lub niespodziewanie pojawiają się poranne mdłości, na pewno rozważasz możliwość zajścia w ciążę. Dowiedz się, jak wykonać test i które jego wersje są dostępne.

Test ciążowy z krwi – jak wygląda?

Test ciążowy z krwi stanowi badanie, w którym sprawdza się poziom gonadotropiny kosmówkowej, czyli inaczej hCG. Hormon ten wytwarza początkowo zarodek, a następnie łożysko. Uznaje się, że jego stężenie intensywnie wzrasta w przeciągu pierwszych tygodni po zapłodnieniu. Aby test z krwi był wiarygodny, należy wykonać go nie wcześniej niż 10 dni po współżyciu. Jego wiarygodność określa się jako dużo większą niż w przypadku ciążowego testu domowego.

Można wykonać dwa różne testy z krwi: test ilościowy oraz test jakościowy. W przypadku pierwszego z nich określa się dokładną ilość hCG we krwi. Jeśli test wykaże poziom tego hormonu poniżej 10 mlU/ml, stwierdza się brak ciąży, natomiast jeśli przekroczy 25 mlU/ml, oznacza ciążę. W przypadku pomiędzy 10 a 25 mlU wynik określa się jako niejednoznaczny (wtedy powinno się powtórzyć test po upływie około tygodnia). Z kolei w razie testu jakościowego stwierdza się wyłącznie, czy stężenie hormonu nie przekracza wartości 25 mlU. W razie jej przekroczenia, uznaje się, że kobieta jest w ciąży.

Test ciążowy strumieniowy – jak się go wykonuje?

Test ciążowy strumieniowy ma prosty kształt, a swoją formą może przypominać nieco flamaster. Ma dwa pola przeznaczone do odczytu. Aby wykonać taki test, trzeba najpierw wyjąć go z opakowania i zdjąć nasadkę. Później końcówkę testu należy umieścić pod strumieniem moczu. Sam pasek testowy powinien być w całości zamoczony. Później trzeba znów nałożyć nasadkę i odczekać około pięciu minut, chyba że producent stwierdził na opakowaniu inaczej. Jeśli sprawdzi się wynik po upływie tego czasu, może on być błędny.

Zobacz wideo Kiedy wykonać test ciążowy?

Test ciążowy online – co to jest?

Test ciążowy online to rozwiązanie dla każdej kobiety, która ma podejrzenia, że może być w ciąży, jednak z jakiegoś powodu nie ma dostępu do zwykłych testów i nie może ich wykonać. Testy online występują w sieci w postaci quizu, zawierającego pytania zamknięte. Dotyczą one ogólnego samopoczucia kobiety, którego odchylenia od normy mogą świadczyć o tym, że spodziewa się dziecka. Mimo wszystko nie należy polegać wyłącznie na tym rodzaju testu, ponieważ nie jest on w pełni miarodajny. Jeśli chcesz mieć pewność co do swojego stanu, najlepiej odwiedź gabinet ginekologiczny i potwierdź lub wyklucz swoje podejrzenia.

Rodzaje testów ciążowych

Pozostałe rodzaje testów ciążowych, to:

  • test ciążowy płytkowy - aby wykonać test, należy zebrać mocz do czystego pojemnika, następnie za pomocą pipety umieścić kilka kropli moczu w oznaczonym miejscu. Po kilku minutach możemy odczytać wynik;
  • test ciążowy paskowy - podobnie jak w przypadku testu płytkowego najpierw należy zebrać mocz do czystego i suchego pojemnika, następnie zanurzamy w nim pasek i odstawiamy go na kilka minut. Po określonym przez producenta czasie odczytujemy wynik;
  • cyfrowe testy ciążowe - bardziej zaawansowane wersje testów strumieniowych i paskowych, posiadają cyfrowy wyświetlacz.

Zobacz też: Wczesne objawy ciąży. Jakie symptomy mogą wskazywać, że doszło do zapłodnienia?

Więcej o: