Miód jest lepszy od cukru przetworzonego? [NaZdrowie]

Słodzić miodem czy cukrem? Wybór wydaje się oczywiste, chociaż jeśli porównać wartość kaloryczną produktów, różnica nie jest imponująca. Miód ma jednak sporo innych zalet, a cukier nie tylko tuczy.
Zobacz wideo

Miód samo zdrowie? 100 g cukru to ponad 380 kcal, a miodu - 320 kcal, więc to za mało, by uznać go za zdrowszy zamiennik. Miód ma jednak sporo innych zalet. Działa bakteriobójczo,jest pożywny i wzmacniający, a także zawiera cenne minerały: magnez, cynk, żelazo, wapń i potas.

A jak cukier jak wpływa na organizm? Obniża płodność i odporność, prowadzi do otyłości, jest rakotwórczy i przyspiesza proces starzenia.

Trudno zjeść dużo miodu, bo ma mdły smak. To zarazem jego zaleta i wada. Miodu nie powinny jeść małe dzieci, bo zawarte w nim bakterie powodują botulizm dziecięcy. Ryzyko jest minimalne, bo to rzadkie schorzenie, ale bardzo poważne, zagrażające życiu, więc lepiej nie ryzykować.

NaZdrowie to cykl wideo poruszający kontrowersyjne tematy związane ze światem medycyny. Opisujemy aktualne trendy i staramy się rozstrzygnąć, z czym mamy do czynienia - faktem czy mitem.

Inne odcinki NaZdrowie zobaczysz tutaj

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Zdecydowanie więcej na ten temat: Lecz się miodem!

Więcej o: