Czy otyłość rzeczywiście jest zapisana w genach? [NaZdrowie]

Nie trawimy i nie tyjemy tak samo. Udział genów w procesie tycia ocenia się na 40-70 proc. Nie decyduje jednak sama ich obecność. Co to oznacza w praktyce?
Zobacz wideo

Otyłość to choroba zagrażająca życiu, a już niemal co czwarty Polak jest otyły. Według najnowszych danych Światowego Indeksu Bezpieczeństwa Żywnościowego, opracowanego przez Economist Intelligence Unit (EIU) na zlecenie firmy DuPont, w Polsce otyłość dotyczy 23,2 proc. populacji.

Tzw. polimorfizmy prowadzą do otyłości i innych chorób. Otyłość po części mamy zapisaną w genach, ale ostatecznie powoduje ją zła dieta i brak ruchu.

FTO, TCF7L2, MC4R i MTNR1B: te geny warto zbadać, by wykluczyć problem. Niezależnie od przyczyny ścieżka odchudzania zwykle jest podobna. Zmienia się jednak ryzyko schorzeń towarzyszących.

Przykładowo: polimorfizm MTNR1B grozi cukrzycą typu 2. Nieprawidłowości w FTO sprzyjają nadciśnieniu i bulimii, a zaburzenia TCF7L2 zwiększają ryzyko nowotworu.

NaZdrowie to cykl wideo poruszający kontrowersyjne tematy związane ze światem medycyny. Opisujemy aktualne trendy i staramy się rozstrzygnąć, z czym mamy do czynienia - faktem czy mitem.

Zdecydowanie więcej o otyłości i genach

Więcej o: