Seks oralny - jak się przygotować, co robić, przed czym mieć się na baczności?

Seks oralny może być zarówno kompletnym aktem seksualnym, jak i grą wstępną. Wielu z nas wydaje się czymś wstydliwym lub niestandardowym, tymczasem warto się przełamać i docenić seks oralny, a przynajmniej dać mu szansę.

Seks oralny: co to jest? Wymyśl własny język

Pytanie niby banalne, ale zacznijmy od podstaw. Seks oralny to stymulowanie narządów płciowych partnera lub partnerki za pomocą ust, języka, gardła. Fachowe nazwy poszczególnych rodzajów seksu oralnego brzmią nieco zniechęcająco - pieszczenie pochwy i jej okolic to cunnilingus, stymulacja penisa i moszny to fellatio, a pobudzanie odbytu - analingus. Z pewnością warto wymyślić własne słownictwo dotyczące pieszczot oralnych; chyba trudno sobie wyobrazić mówienie do partnerki "kochanie, zrobię ci cunnilingus". Inne powszechnie używane określenia na seks oralny często są wulgarne - "obciąganie" czy "mineta" nie należą do najmilszych. Na dobry początek można skorzystać z wyrażenia miłość francuska, które odnosi się właśnie do seksu oralnego.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Seks oralny: jak się przygotować? Chęć to podstawa

Przede wszystkim zastanówmy się, czy naprawdę tego chcemy. Nic na siłę! Seks ma być przyjemnością, a nie mordęgą. Jeśli będziemy spięci, seks oralny skończy się w najlepszym przypadku brakiem przyjemności, w najgorszym - zniechęceniem. Dlatego najlepiej rozpocząć oralną przygodę z partnerem, którego dobrze znamy i któremu ufamy. Co najważniejsze - nie zmuszajmy partnera do seksu oralnego, jeśli daje nam do zrozumienia, że nie ma na to ochoty. "Nie" znaczy "nie". I tyle.

Przed rozpoczęciem pieszczot warto zadbać o higienę. Przyda się szybki prysznic lub wspólna kąpiel. Wtedy będziemy mieć pewność, że nie zakłopoczemy partnera niezbyt ładnym zapachem czy smakiem swoich narządów płciowych. Z kolei zapach i smak naturalnych wydzielin jest całkowicie w porządku - nie należy się go wstydzić. Jeżeli sądzisz, że twoje narządy płciowe pachną nieco dziwnie, udaj się do lekarza. Brzydko pachnąca wydzielina z pochwy może oznaczać zakażenie grzybiczne czy bakteryjne. Po odpowiednim leczeniu ginekologicznym wszystko powinno wrócić do normy.

Przeczytaj: Higiena intymna to nie żarty. Dbaj o siebie!

Seks oralny: jak to robić? Subtelność wskazana

Jak uprawiać seks oralny? To zrozumiałe, że przy pierwszych próbach możemy się denerwować - będzie towarzyszyć nam zakłopotanie czy niezręczność. Jednak im dalej, tym lepiej. Pamiętajmy przede wszystkim o tym, żeby zachować ostrożność i delikatność, nie zrobić partnerowi krzywdy.

Jak pieścić penisa oralnie? Szczególnie wrażliwym miejscem na członku jest jego główka i wędzidełko. Można pieścić te okolice delikatnie językiem, a także włożyć do ust większą część członka lub jego całość. Warto pamiętać o tym, że seks oralny "na sucho", gdy nie ma wystarczającej ilości śliny, będzie dla partnera nieprzyjemny, a nawet bolesny. Zadbajmy zatem o odpowiednie nawilżenie. Penisa można pieścić równocześnie ustami i ręką - wykonywać ruchy w górę i w dół (tak jak robią to mężczyźni przy masturbacji). Jeśli czujesz się wystarczająco pewnie, zacznij pieścić również jądra partnera - czy to rękami, czy ustami. Nie jest to jednak niezbędne do tego, by dać partnerowi rozkosz. Uważaj na zęby! Możesz zrobić nimi krzywdę.

Przeczytaj: Gra wstępna - porozmawiajmy o mężczyznach. Co robić i czego lepiej unikać?

Jak pieścić oralnie pochwę i jej okolice? Tu znowu przypominamy o ostrożności! Warto odpuścić sobie zbyt intensywne drażnienie czy podgryzanie. Zacznijmy od delikatnych ruchów językiem; ostrożność trzeba zachować szczególnie przy pieszczotach łechtaczki, która jest bardzo wrażliwa. Pilnujmy, by obiekt pieszczot był wystarczająco nawilżony. Zwracajmy uwagę na język ciała partnerki. Cofa się, nie wydaje dźwięków, wzdryga się? To znak, że coś może być nie tak. Wygina rytmicznie biodra, wydaje zachęcające odgłosy, chwyta cię za głowę czy szyję? Prawdopodobnie wszystko jest okej. W grę wchodzą również pocałunki i pieszczoty okolic pochwy oraz penetracja palcami samej pochwy.

Sprawdź: Gra wstępna oczami kobiety. Jak się do tego zabrać?

Seks oralny: wytrysk do ust. Co z "połykaniem"?

Sperma ma charakterystyczny smak, który nie każdemu musi przypaść do gustu. Jeśli nie chcesz, by partner szczytował w twoich ustach, powiedz mu to. Seks oralny może być wstępem do współżycia waginalnego czy analnego. Nie warto jednak zakładać od razu, że wytrysk do ust to coś obrzydliwego i niemoralnego. Wcale tak nie jest - jeśli oboje macie ochotę na taką formę finału, zróbcie to.

Zobacz: Sperma to nie tylko plemniki. Czy działanie przeciwdepresyjne i odmładzające to mity?

Seks oralny: na co uważać? Seks oralny a choroby przenoszone drogą płciową

To nieprawda, że seks oralny jest całkowicie bezpieczny. Rozmaitymi chorobami możemy zarazić się nie tylko podczas współżycia waginalnego czy analnego. Seks oralny to przede wszystkim ryzyko zarażenia się kiłą (syfilis), rzeżączką (tryprem), chlamydiozą, wirusem opryszczki pospolitej (HSV) oraz brodawczaka ludzkiego (HPV).

A co z AIDS? Prawdopodobieństwo zarażenia się wirusem HIV podczas seksu oralnego jest rzeczywiście niewielkie, jednak nie należy go lekceważyć. Rzadko również zdarza się, by doszło do złapania wirusowego zapalenia wątroby.

Przeczytaj: Tryper, kłykciny czy chlamydia? To trzeba wiedzieć o chorobach przenoszonych drogą płciową

Jak się zabezpieczyć? Widmo korzystania z prezerwatywy czy specjalnych chusteczek do seksu oralnego może nieco zniechęcić, warto jednak wziąć to pod uwagę - wszak chodzi tu o nasze zdrowie! Najprostszy sposób to kupienie kondomów. Jak używać ich w przypadku mężczyzn - to jasne, po prostu założyć na członek. A co, gdy chcemy się zabezpieczyć podczas cunnilingus? Można rozciąć prezerwatywę - powstanie prostokąt, który trzeba przyłożyć do wejścia do pochwy i pieścić partnerkę właśnie przez to zabezpieczenie. Istnieją również specjalne chusteczki do miłości francuskiej - podobnie jak prezerwatywy mają różne kolory, smaki i zapachy.

Jeśli nie skorzystamy z żadnych powyższych metod zabezpieczeń, a chcemy zachować minimum ostrożności, nie dopuśćmy do tego, by w ustach partnerki czy partnera doszło do wytrysku.

Z seksem oralnym najlepiej wstrzymać się, jeśli mamy w okolicach narządów płciowych lub jamy ustnej ranki, otarcia czy owrzodzenia. Uprawianie miłości francuskiej jest niewskazane także w czasie okresu.

Uwaga! Bezpośrednio przed seksem oralnym oraz tuż po nim nie należy być zębów! Szczotkowanie może doprowadzić do mikrourazów w jamie ustnej i wpuścić szkodliwe drobnoustroje. Odczekaj z myciem zębów około pół godziny.

To także może cię zainteresować:

Więcej o: