35 proc. dorosłych Polaków przyznaje, że nie potrzebuje seksu. Nowy raport o naszym życiu seksualnym jest wyjątkowo smutny

Seks jest przereklamowany? Co czwarty rodak z niego rezygnuje, 35 proc. mogłoby to zrobić bez żalu. Główny powód - zmęczenie i przepracowanie. Kochamy się nie tylko rzadziej, ale i krócej. Co jeszcze zmieniło się przez ostatnie 20 lat? Profesor Zbigniew Izdebski przedstawił raport "Seksualność Polaków 2017".
Masturbacja nie jest zła, zdradę umiemy ukryć, zresztą bywa dla związku zbawienna... Seksualny obraz Polaków zadziwia Masturbacja nie jest zła, zdradę umiemy ukryć, zresztą bywa dla związku zbawienna... Seksualny obraz Polaków zadziwia Arkadiusz Gadaliński

35 proc. dorosłych Polaków przyznaje, że nie potrzebuje seksu. Nowy raport o naszym życiu seksualnym jest wyjątkowo smutny

Seks jest przereklamowany? Co czwarty rodak z niego rezygnuje, 35 proc. mogłoby to zrobić bez żalu. Główny powód - zmęczenie i przepracowanie. Kochamy się nie tylko rzadziej, ale i krócej. Co jeszcze zmieniło  się przez ostatnie 20 lat? Profesor Zbigniew Izdebski przedstawił raport "Seksualność Polaków 2017".

Cykliczne badania prof. Izdebskiego Polaków 18+ (od 1997 roku, co 5 lat) pozwalają obserwować wyraźne zmiany obyczajowości seksualnej Polaków w poszczególnych pokoleniach. I faktycznie, gdy wziąć pod uwagę sam stosunek do seksu, to obecni czterdziestolatkowie bardziej przypominają dwudziestolatków sprzed lat, niż swoich ówczesnych rówieśników. Za to problemy seksualne od lat są niemal identyczne.

W jakim wieku czerpiemy najwięcej radości z seksu? Czy zdrada musi oznaczać koniec związku lub przynajmniej pogorszenie relacji? Jak postrzegana jest kobieta, która nie osiąga orgazmu? Dlaczego fizyczna bliskość przestaje cieszyć? Przedstawiamy główne wnioski z raportu.

"Seksualność Polaków 2017" - badanie Zbigniewa Izdebskiego i Polpharmy, wykonawca: IQS. Grupa badana: 2500 osób, reprezentatywna, losowo-kwotowa, uwzględniająca płeć, wiek, klasę miejscowości, województwo, wykształcenie. Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich w domu respondenta + ankiety samodzielnie wypełnianej przez badanych. Większość badań: grupa wiekowa 18 +, wybrane badania: 18-49 lat. Realizacja grudzień 2016/styczeń 2017.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Kilka razy w tygodniu? Wielu Polaków nie kochało się wcale w ciągu ostatniego roku...za raportem prof. Zbigniewa Izdebskiego i Polpharmy: 'Seksualność Polaków 2017' Kilka razy w tygodniu? Wielu Polaków nie kochało się wcale w ciągu ostatniego roku...za raportem prof. Zbigniewa Izdebskiego i Polpharmy: 'Seksualność Polaków 2017' Arkadiusz Gadaliński

Aktywność seksualna Polaków

20 lat temu na pytanie o uprawianie seksu w ostatnim roku, aż 86 proc. Polaków odpowiadało: TAK. Dziś już tylko 76 proc. Zdaniem prof. Zbigniewa Izdebskiego to znaczący, smutny spadek, który dotyczy kobiet i mężczyzn w grupie wiekowej 18-49 lat. Czyli przyczyną nie jest raczej wyraźne pogorszenie się stanu zdrowia.

Najczęściej nam się po prostu nie chce. Zmęczenie i przepracowanie to główne przyczyny zaniechania

- czytamy w raporcie "Seksualność Polaków 2017".

A jeśli już się kochamy, to coraz krócej.

10 lat temu gra wstępna zajmowała nam ponad 20 minut, dziś - zaledwie kwadrans. Sam akt seksualny dziś to niewiele ponad 14 minut, w 2001 roku sięgał niemal 19 minut.

Stosunek seksualny krok po kroku

Zobacz także:

Seks kluczowy dla najmłodszych? Niekoniecznie. Za raportem prof. Zbigniewa Izdebskiego i Polpharmy: 'Seksualność Polaków 2017' Seks kluczowy dla najmłodszych? Niekoniecznie. Za raportem prof. Zbigniewa Izdebskiego i Polpharmy: 'Seksualność Polaków 2017' Arkadiusz Gadaliński

Polacy a satysfakcja seksualna

Jesteś po trzydziestce, ale jeszcze przed 50. urodzinami? Należysz do tej grupy Polaków, którzy najczęściej deklarują (ok. 60 proc.), że seks jest w ich życiu ważny. Odpowiednio: dla 16 proc. jest bardzo istotny, dla kolejnych 44 proc. - dość istotny.

Wśród młodszych rodaków podobnego zdania jest mniej niż połowa (16 proc. - bardzo ważny, ale już tylko 33 proc. przyznaje, że dość ważny). W grupie wiekowej 50+ zaledwie 21 proc. Polaków uznaje seks za istotny (sześć proc. bardzo ważny, 15 proc. dość).

We wszystkich grupach wiekowych ponad 1/5 respondentów uważa seks za zupełnie nieistotny, a 14 proc. za niezbyt istotny, czyli 35 procent dorosłych Polaków tak naprawdę seksu nie potrzebuje.

Po pięćdziesiątce robi się już naprawdę smutno. Prawie połowa kobiet uważa seks za zupełnie nieistotny, chociaż tego samego zdania jest tylko 21 proc. mężczyzn. Nic dziwnego, że mają oni problemy, by dogadać się w sferze seksualnej z równolatkami.

A co z zadowoleniem?

Znowu najlepiej być w grupie wiekowej 30-49 lat, bo tu najwięcej usatysfakcjonowanych rodaków: bardzo zadowolony co czwarty badany, a raczej zadowolona prawie połowa. W grupie 18-29 lat bardzo zadowolona prawie 1/5, a dość zadowolone - niewiele ponad 30 proc.

Grupa 50+? Tylko osiem procent bardzo sobie chwali i prawie 30 proc. nie narzeka, aż 44 proc. ani chwali, ani psioczy...

Czytaj także:

Mężczyzna 50+, czyli czas na drugą młodość?

Kobieta 50+: dojrzałość zasługuje na troskę i uwagę

Seks, chociaż nie masz na niego ochoty? Tak, dla dobra związku to się zdarza. Za raportem prof. Zbigniewa Izdebskiego i Polpharmy: 'Seksualność Polaków 2017' Seks, chociaż nie masz na niego ochoty? Tak, dla dobra związku to się zdarza. Za raportem prof. Zbigniewa Izdebskiego i Polpharmy: 'Seksualność Polaków 2017' Arkadiusz Gadaliński

Seks w stałym związku (i nie tylko)

Naprawdę niewiele par idzie ze sobą do łóżka na pierwszej randce (ok. 3 proc.). Zarazem niewiele więcej odkłada seks na po ślubie (5 proc.). Zwykle potrzebujemy kilku spotkań, by zdecydować się na seks - tak odpowiedziało ok. 45 proc badanych w wieku od 18 do 49 lat. Wśród osób po 50. roku życia decyzja zapadała najczęściej po dłuższej znajomości.

A potem kochamy się kiedy chcemy? Niezupełnie.

Większość mężczyzn (58 proc.) do seksu bez ochoty nie zmusza się nigdy. Podobnie postępuje prawie 40 proc. kobiet. Zarazem 16 proc. mężczyzn przyznaje, że zdarza im się czasem współżyć z żoną czy stałą partnerką, chociaż wcale im się nie chce. Seks z mężem czy stałym partnerem bez apetytu? Robi tak ponad 30 proc. kobiet.

Czytaj także: Zabójcy libido

A seks singli? Wszystkie kobiety chcą stałego związku, tylko się do tego nie przyznają? 14 proc. wolnych pań przyznaje, że czasem umawia się wyłącznie w celu przeżycia erotycznej przygody. Wśród panów robi tak prawie 35 proc. singli.

Najwięcej wyłącznie seksualnych przygód przypada na okres 30-49 lat. Po 50. roku życia decyduje się na nie tylko co 10. wolna osoba. A przed trzydziestką? 3/10 respondentów.

Menopauza - nie przestałaś być kobietą

Przybywa masturbujących się i akceptacji dla masturbacji. Za raportem prof. Zbigniewa Izdebskiego i Polpharmy: 'Seksualność Polaków 2017' Przybywa masturbujących się i akceptacji dla masturbacji. Za raportem prof. Zbigniewa Izdebskiego i Polpharmy: 'Seksualność Polaków 2017' Arkadiusz Gadaliński

Polacy i masturbacja

Skoro w parze się nie układa, to może warto o masturbacji pomyśleć?

Wygląda na to, że tak uważa coraz więcej Polaków.

W 1997 roku co piąty Polak przyznawał, że się masturbuje, a prawie 40 procent twierdziło, że robili to w przeszłości i przestali. W 2017 masturbuje się już ponad 35 proc., a do masturbacji w przeszłości przyznaje kolejne 31 proc.

20 lat temu zaledwie 13 procent kobiet ujawniło, że się masturbuje. Dziś to już 23 proc. Przyrost u panów też znaczący: z 25 do 47 proc.

A co z oceną masturbacji? Poczuciem winy?

Prawie połowa Polaków zgadza się z opinią, że masturbacja pozwala lepiej poznać swoje ciało i w większym stopniu cieszyć się seksem. Zarazem ten pogląd przede wszystkim podzielają osoby w grupie wiekowej 18-49 lat (prawie 60 proc.). Wśród osób starszych akceptacja dla masturbacji dotyczy czterech na dziesięć osób.

Jesteśmy skutecznymi kłamczuchami. Zdrada rzadko zostaje ujawniona. Za raportem prof. Zbigniewa Izdebskiego i Polpharmy: 'Seksualność Polaków 2017' Jesteśmy skutecznymi kłamczuchami. Zdrada rzadko zostaje ujawniona. Za raportem prof. Zbigniewa Izdebskiego i Polpharmy: 'Seksualność Polaków 2017' Arkadiusz Gadaliński

Polacy a niewierność

Przyzwolenie na romans, gdy jest się w stałym związku? 17 proc. Polaków nie ma z tym większego problemu. Absolutny brak zgody na zdradę deklaruje 37 proc. Reszta niezdecydowana... Różnice w grupach wiekowych i płci nie są tak znaczące, jak w innych badaniach.

Praca kusi

Dlaczego do zdrad w ogóle dochodzi? Na pierwszym miejscu alkohol: co czwarty niewierny przyznaje, że wypił, nim zgrzeszył. Czterem procentom urwał się film, co setny wiarołomny sięgnął po dopalacze.

Zarazem złodziejem czyni okazja - przekonuje prof. Izdebski. Partner/partnerka solo na urlopie? My: skok w bok (24 procent niewiernych).

Najczęściej zdrady związane są z pracą (ponad 60 proc.):

- konferencja/delegacja - 17 proc.

- w biurze/firmie - 15 proc.

- wyjazd integracyjny - 11 proc.

- dłuższy wyjazd związany z pracą w kraju - 10 proc.

- dłuższy wyjazd związany z pracą za granicą - 9 proc.

Uwaga, można było udzielić więcej niż jednej odpowiedzi, czyli np. zdradziłem, bo byłem na delegacji, wypiłem i urwał mi się film.

Co z konsekwencjami?

Z raportu wynika, że my, Polacy, jesteśmy świetnymi kłamcami. O ponad 70 proc. zdrad partnerzy się nigdy nie dowiadują. Do zdrady partnerowi przyznaje się 1/5 badanych, prawie 10 proc. dowiaduje się od innych osób.

Co się dzieje, jeśli partner dowiaduje się o zdradzie? Najczęściej dochodzi do rozpadu (35 proc.) lub relacje ulegają pogorszeniu (u co czwartej pary). U co piątej pary nic się nie zmienia. 20 proc. przyznaje, że zdrada wzmocniła ich związek.

Uwaga, nawet jeśli romans nie zostaje ujawniony, stałe związki rozpadają się z czasem (12 proc). Zwykle jednak nic się nie zmienia u większości par.

Zobacz także:

Szybki numerek? Najlepsze pozycje seksualne

Zmęczenie i stresy: to przeszkadza nam czerpać radość z seksu. Za raportem prof. Zbigniewa Izdebskiego i Polpharmy: 'Seksualność Polaków 2017' Zmęczenie i stresy: to przeszkadza nam czerpać radość z seksu. Za raportem prof. Zbigniewa Izdebskiego i Polpharmy: 'Seksualność Polaków 2017' Arkadiusz Gadaliński

Problemy seksualne Polaków

Dlaczego czasem nie możemy się kochać? W tej dziedzinie mamy nowego lidera. Kiedyś główną przeszkodą był strach przed ciążą i chorobami roznoszonymi drogą płciową. Dziś wciąż boimy się ciąży (26 proc. kobiet i 13 proc. mężczyzn), ale nic tak do seksu nie zniechęca jak zmęczenie i stres. To główna przeszkoda dla obu płci (31 proc. kobiet i 21 proc. mężczyzn).

Rośnie liczba mężczyzn, którzy boją się, że się nie sprawdzą (14 proc.), a dla kobiet nadal ważna jest obawa, że ich ciało nie jest dość atrakcyjne (12 proc.).

Orgazm miernikiem męskości i kobiecości?

31 proc. Polaków uważa, że mężczyzna, który ma trudności z osiągnięciem orgazmu i utrzymaniem erekcji, nie jest w pełni wartościowy. Surowe oceny panów w tym wymiarze to domena mężczyzn. 40 proc. wyraża taki pogląd. Tego samego zdania jest tylko 23 proc. kobiet. Z wiekiem raczej zdania nie zmieniamy.

A co z brakiem orgazmu u pań? Kobieta, która nie szczytuje lub ma z tym problemy, nie jest w pełni wartościowa dla co piątego Polaka. To bardziej "dyskwalifikujące" w oczach mężczyzn, chociaż nie tak, jak niemoc męska (24 proc.). Panie dla siebie są jeszcze bardziej wyrozumiałe: tylko 17 proc. wierzy, że osiąganie orgazmu ma wpływ na ich wartość.

Zobacz:

Pozycje seksualne dla początkujących

Pozycje seksualne dla dojrzałych

Więcej o: