Wirus HPV - wiesz jak się przed nim chronić?

Ochrona przed zakażeniem wirusem HPV nie ogranicza się do kontrolnych wizyt u ginekologa i regularnie wykonywanej cytologii. Niezbędna jest odpowiednia wiedza nie tylko o samej chorobie, ale i drogach jakimi wirus trafia do ciała kobiety. Co trzeba wiedzieć by skutecznie bronić się przed rakiem szyjki macicy?

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

HPV (z ang. Human Papillomavirus) to wirus brodawczaka ludzkiego. Zakażenia HPV są najbardziej powszechną infekcją przenoszoną najczęściej drogą płciową. Mało kto zdaje sobie sprawę jak bardzo jest on rozpowszechniony, a wiedza na temat profilaktyki zakażeń - niestety - nie należy do powszechnej. Dane statystyczne pokazują, że około 80 proc. aktywnych seksualnie kobiet na pewnym etapie swojego życia uległa zakażeniu wirusem HPV.

Młode, zdrowe - nieświadome?

Szczyt wykrywalności zakażenia HPV w Polsce występuje pomiędzy 15 a 25 rokiem życia, a rak szyjki macicy (wywołany infekcją HPV) to również choroba kobiet młodych, nieraz bardzo młodych. Świadomość tego faktu jest bardzo istotna, bo nadal panuje wśród nas przekonanie, że na raka chorują raczej ludzie starsi.

Dopiero od niedawna wiadomo, że wirus brodawczaka ludzkiego wywołuje nie tylko raka szyjki macicy. Odpowiada za zmiany nowotworowe w obrębie sromu czy odbytu. Spośród setki poznanych przez medycynę genotypów znalazły się m.in. te wywołujące m.in. kłykciny kończyste na narządach płciowych i okolicach.

To zależy także od ciebie

Transmisja zakażenia wirusem HPV odbywa się głównie drogą płciową. Wielość partnerów seksualnych, seks oralny czy analny są równie niebezpieczne. Nawet korzystając z prezerwatyw nigdy nie zapewnimy sobie 100 proc. ochrony.
W przypadku, gdy zmiany wywołane przez wirusa HPV (np. brodawki) zlokalizowane są na narządach płciowych zewnętrznych (prącie, srom) istnieje ryzyko przeniesienia zakażenia przez bieliznę, ręczniki, akcesoria wspólnego użytku.

Wszelkie czynności mechaniczne, takie jak: dotyk, pocieranie, drapanie mogą być przyczyną zakażenia. Nie bagatelizujmy również podstawowych zasad higieny. Na naszych dłoniach mogą się znajdować również złuszczone komórki naskórka osoby zarażonej wirusem HPV, dlatego może warto kształtować nowy kanon higieny osobistej - zwyczaj mycia rąk również przed skorzystaniem z toalety.

Przede wszystkim diagnostyka

Na rynku usług diagnostycznych stosuje się wiele testów wykrywających różną ilość genotypów HPV. Diagnostyka infekcji HPV nie powinna ograniczać się tylko do stwierdzenia obecności wirusa lub jego przynależności do grupy nisko-, bądź -wysokoonkogennych. Na podstawie badań biologii molekularnej można również określić stopień zaawansowania infekcji. Jesteśmy też w stanie uzyskać informację czy proces powstawania raka szyjki macicy (przy zakażeniu typem wysokoonkogennym) już się rozpoczął. Wykładnikiem bezpośredniego zagrożenia jest dodatni test mRNA HPV - potwierdza obecność wirusa i zwiększone ryzyko rozwoju zmian nowotworowych.

Często się zdarza, że gdy kobieta dowie się o infekcji wirusem HPV wpada w panikę. A niepotrzebnie! Samo zakażenie to jeszcze nie choroba. Ogromna grupa wirusów jest nieszkodliwa ( Uwaga! nawet w przypadku zakażenia wirusem niskoonkogennym przy dużym spadku odporności np. u osób zakażonych wirusem HIV pojawia się zagrożenie rozwoju nowotworu), bardzo często infekcja ustępuje samoistnie. Zakażenie nie jest przeciwwskazaniem do poczęcia dziecka (konieczna jest jednak stała opieka lekarza). Przypadki przeniesienia infekcji na dziecko zdarzają się niezwykle rzadko.

Najgroźniejsze typy wirusa kryją pod oznaczeniami:-16, -18, -45, -31, -33, -52, -58, -35, -59, -56, -39, -51, -73, -68 i -66. Najczęściej rozpoznaje się zakażenia typami 16, 18, 45, 31, których obecność ma potwierdzenie w powstawaniu zmian przednowotworowych i nowotworowych narządów płciowych i odbytu.

Nie daj wygrać chorobie! Badaj się!

Badanie choć bardzo skuteczne nie jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia i wykonywane jest jedynie w niepublicznych placówkach, co wiąże się ze sporym wydatkiem. Przedział cenowy to od 250 do 350 złotych, wraz z cytologią LBC to wydatek ok. 360 złotych. Na szczęście co pewien czas prowadzone są programy pilotażowe pozwalające wykonać ten rodzaj testu bezpłatnie.

Nauka, jak na razie, nie zna leku przeciwko wirusowi HPV, tylko regularne badania dają szanse na wczesne wykrycie ewentualnych zmian patologicznych i wprowadzenie odpowiedniego leczenia.

Czytaj także:

Antygen raka płaskonabłonkowego (SCC-Ag)

Liczba chorych na nowotwory ciągle rośnie. Czy można temu zapobiec?

Infekcje intymne kobiet - jak pozbyć się dolegliwości i uniknąć nawrotów?

Ból podbrzusza - znajdź przyczynę

Jajniki - niepozorne źródło życia

Więcej o: