"Piękna bo Zdrowa" - nie daj się nowotworowi i zrób cytologię!

W Polsce na raka szyjki macicy umiera około 2000 kobiet rocznie! Nie musisz być wśród nich! Startująca właśnie VI Ogólnopolska Kampania Społeczna "Piękna bo zdrowa", w ramach Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy, ma zachęcić panie to częstszych badań.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Pomysłodawcą akcji jest organizacja "Kwiat Kobiecości", która wraz z ambasadorkami kampanii przekonują, że problem chorób ginekologicznych powinien być ważny dla każdej kobiety bez względu na status społeczny, zawód czy wiek. W Polsce umieralność kobiet na raka szyjki macicy jest większa niż w innych krajach europejskich. Dzieje się tak, ponieważ Polki zbyt późno trafiają do ginekologa. Cytologia to krótkie bezbolesne badanie, które stanowi jedną z najlepszych metod profilaktycznych raka szyjki macicy. Ciągle zapominamy, że wcześnie wykryta chorobę można całkowicie wyleczyć!

Badanie cytologiczne - jak to wygląda?

Badanie najlepiej robić raz na 12 miesięcy. Wynik cytologii odbieramy w gabinecie prywatnym po około 10-14 dniach, a w państwowej służbie zdrowia ok. miesiąca. Najczęściej otrzymujemy go w skali Bethesda, ponieważ skala Papanicolaou została uznana za niewystarczającą. - Skala Bethesda w sposób szczegółowy opisuje wynik badania cytologicznego. Wyniki wymagają omówienia ich z pacjentką i zaplanowania ewentualnego leczenia, jeśli pojawi się skrót: ASC-US, ASC-H, LSIL, HSIL, AGC. Gdy wynik cytologii jest nieprawidłowy, pacjentka powinna być o nim poinformowana jak najszybciej i skierowana na genotypowanie wirusa, kolposkopię lub ewentualną weryfikację histopatologiczną.

Jeśli nie zostały stwierdzone żadne nieprawidłowości, cytologię wykonujemy za rok - podsumowuje dr Jacek Tulimowski ginekolog, położnik Rady Ekspertów Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej "Piękna bo Zdrowa". - Dzięki skali Bethesda mamy także informacje o jakości dostarczanego preparatu, co jest bardzo ważne i wpływa na wynik cytologii. Jeśli jakość preparatu była zła, kobieta może zostać poproszona o powtórzenie cytologii - podkreśla.

To nie koniec świata!

Wynik cytologii, który nie jest dobry, nie jest powodem to paniki. Po pierwsze nie zawsze musi on oznaczać nowotwór. Należy jednak jak najszybciej skonsultować się z lekarzem ginekologiem, który wyznaczy dalsze kroki postępowania. W wielu przypadkach lekarz zleci wykonanie kolejnej cytologii, aby upewnić się co do wyników tej pierwszej. Jednym z badań następujących po złym wyniku cytologii jest kolposkopia. Jest to badanie bezbolesne, polega na oglądaniu szyjki macicy poprzez specjalny mikroskop. Kolposkopia daje możliwość oceny zmienionych obszarów szyjki macicy. Jeśli wynik kolposkopii jest niepokojący lekarz zleca wykonanie biopsji szyjki macicy, która wskaże, czy są to zmiany nowotworowe. W zależności od rozwoju raka, zaleca się odpowiedni zabieg. W przypadku raka nieinwazyjnego, który dopiero niedawno zaczął się rozwijać, przeprowadza się konizację szyjki macicy. Niepotrzebne jest leczenie radio czy chemioterapią. Jeśli jednak nowotwór został wykryty w późniejszym stadium, konizacja może nie wystarczyć i może być potrzebne dodatkowe leczenie.

Nie badam się, bo ...

Jak często powtarzasz sobie, że nie masz czasu? Jesteś przekonana, że ważniejsza jest praca lub codzienne obowiązki. Zdarzyło Ci się kiedyś nie pójść do ginekologa na umówioną wizytę albo ją przekładać w nieskończoność? Czy myślisz wtedy:

- Jestem zajęta. Dom, praca, rodzina. Nie mam czasu. Jestem zdrowa i problem mnie nie dotyczy. Wstydzę się i nie wiem, jak to badanie wygląda. Po prostu się boję.

Hasło tegorocznej kampanii zwraca uwagę kobiet nie tylko na aspekt samych badań, ale także odwołuje się do natury psychologicznej. Musimy pokonać bariery, zmienić mentalność!

Cytologia ma nam pomóc, nie zaszkodzić. To bardzo ważne, ponieważ raka szyjki macicy można wyleczyć jeśli zostanie on wcześnie wykryty - mówi o idei kampanii Ida Karpińska, prezes i założycielka Ogólnopolskiej Organizacji Kwiat Kobiecości

Szósta edycja, to aż 4 tysiące bezpłatnych kuponów na badania cytologiczne, które będzie można zrealizować w placówkach Centrum Medycznego Falck oraz Centrum Medycznego Polmed. Będzie można je wykorzystać między 7 stycznia a 31 maja 2015 roku. Patronat nad akcją objęła m.in. prezydentowa, Anna Komorowska.

Informacji o tym, gdzie można je znaleźć znajdziesz tutaj .

 
Więcej o: