To ile zębów ma człowiek budzi zainteresowanie wielu osób. I choć wydawałoby się, że odpowiedź powinna być prosta, to wcale tak nie jest. Uzębienie i jego stan jest bowiem zależne od wielu czynników. Niemniej jednak z całą pewnością można powiedzieć, że przeciętnie zdrowy, dorosły człowiek posiada od 28 do 32 zębów stałych. Rozbieżność co do ilości wynika z tego, że nie każdemu wyrastają ósemki i nie zawsze wszystkie. Uzębienie można więc podzielić na:
Po 35. roku życia człowiek powinien mieć już wszystkie zęby stałe. Niemniej jednak jak wspomniano wyżej wiele zależy od uwarunkowań indywidualnych - ósemki powinny już na ten moment wyrosnąć, ale zdarza się, że mimo wieku proces ten trwa.
Na pytanie ile człowiek ma zębów na dole, czyli w żuchwie odpowiedź jest analogiczna - jeśli jest to zdrowa, dorosła osoba to powinno być ich od 14 do 16.
Dzieci rodzą się bez zębów, a następnie wyrastają im tzw. zęby mleczne. Zaczynają one rosnąć ok. 6 miesiąca życia i stopniowo ulegają wymianie na uzębienie stałe, co trwa do około 13 roku życia. Tych pierwszych, dziecięcych zębów jest 20 i dzieli się je na:
Należy pamiętać, że nie powinno się bagatelizować mleczaków i dbania o nie, ponieważ mają one istotne znaczenie dla rozwoju prawidłowego zgryzu u dziecka. Uczenie dzieci higieny zębów ma też duże znaczenie dla ich przyszłego, stałego uzębienia. Badania pokazują bowiem, że po 35. roku życia ludzie przeciętnie mają tylko 21 swoich stałych zębów. Przyczynia się do tego, niestety, słaba higiena jamy ustnej.
Stomatolodzy dla oznaczenia zębów używają systemu ich numerowania – tzw. systemu Viohla. Polega on na tym, że cyframi od 1-4 oznaczane są ćwiartki zębów stałych, a 5-8 – mlecznych, tzn.:
Analogicznie wygląda to w przypadku uzębienia dzieci:
Po podaniu numeru ćwiartki, podajemy numer zęba, który liczony jest kolejno od środkowej części z przodu, czyli jedynek kolejno w głąb szczęki lub żuchwy, zatem np. 11 będzie to prawa górna jedynka.
O czym warto jeszcze wiedzieć w kontekście zębów?
Zobacz też: Bruksizm: dysfunkcja, która może dotknąć każdego. Jak się ją leczy?