Pulsujący ból zęba po leczeniu kanałowym, ekstrakcji etc. Czy obędzie się bez wizyty u dentysty?

Pulsujący ból zęba to dolegliwość, której każdy z nas doświadczył przynajmniej raz w życiu. Nie jest to zjawisko fizjologiczne, a osoba dotknięta tym rodzajem bólu nie jest w stanie normalnie funkcjonować. Jakie są przyczyny tej dolegliwości? Objaśniamy!

Pulsujący ból zęba: najczęstsze przyczyny

Pulsujący ból zęba najczęściej wynika ze stanu zapalnego miazgi - tkanki zlokalizowanej pod twardym szkliwem zęba. Przyczyną jej zapalenia może być nieleczona próchnica, uraz mechaniczny lub źle przeprowadzone leczenie kanałowe. Bez względu na przyczynę, pulsujący ból zęba należy złagodzić doraźnymi środkami znieczulającymi. Następnie trzeba ponowne odwiedzić gabinet stomatologiczny w celu zlikwidowania przyczyny bólu. Zaniechanie leczenia jest nie tylko źródłem coraz większego cierpienia pacjenta, ale również powoduje rozszerzenie się stanu zapalnego na całą jamę ustną.

Badanie służy do wykrycia wszelkich nieprawidłowości w jamie ustnej.Zdjęcie pantomograficzne: wskazania do wykonania prześwietlenia panoramicznego

Próchnica zębów jest przewlekłą chorobą zakaźną, która dotyka nawet 90% ludzi w Polsce. Spowodowana jest demineralizacją oraz uszkodzeniem tkanek zęba. W pierwszej fazie atakuje szkliwo, a następnie dociera do miazgi, gdzie zaczyna rozwijać się poważny stan zapalny. Proces ten tworzy się wskutek rozmiękczania szkliwa zębów przez działające kwasy i toksyny osadzające się na ich powierzchni. Kwas jest skutkiem działalności bakterii, które, atakując płytkę nazębną, niszczą szkliwo i wnikają w głąb zęba. Nie wolno zaniedbywać leczenia próchnicy, ponieważ bakterie rozprzestrzeniają się po powierzchni wszystkich zębów, zarażając zdrowe tkanki.

Do powstania próchnicy przyczyniają się czynniki zewnętrzne. Najczęściej jest to:

 • brak prawidłowej higieny jamy ustnej,
 • spożywanie tylko miękkich pokarmów, które nie oczyszczają zębów, a osadzają się na ich powierzchni,
 • jedzenie węglowodanów pomiędzy właściwymi posiłkami i ich długie przetrzymywanie w jamie ustnej.

Najbardziej powszechną metodą walki z próchnicą jest dokładne szczotkowanie zębów kilka razy dziennie oraz używanie nici dentystycznych i płukanek do jamy ustnej.

Zobacz wideo Nieświeży oddech. Co może być jego przyczyną [NaZdrowie]

Pulsujący ból zęba po leczeniu kanałowym

Ból zęba o każdym nasileniu to bardzo nieprzyjemne doznanie. Jest dokuczliwy, nie pozwala jasno myśleć oraz prawidłowo funkcjonować, utrudnia przyjmowanie pokarmów. Jest najbardziej dotkliwy podczas pochylania się lub w pozycji leżącej, co utrudnia jakikolwiek wypoczynek. Pulsujący ból zęba po leczeniu kanałowym jest wynikiem źle przeprowadzonego zabiegu lub nieprawidłowo umocowanego opatrunku. Wadliwie założona plomba lub nieszczelnie umieszczone wypełnienie ułatwiają wnikanie bakterii, które natychmiast aktywują stan zapalny i silny ból.

Pulsujący ból zęba po zatruciu

Silny, pulsujący ból zęba może także pojawić się w momencie przestarzałego sposobu leczenia zębów ze zmianami próchnicowymi. Chodzi tutaj o zatrucie miazgi specjalną substancją chemiczną. Pulsujący ból zęba po zatruciu mija po kilku godzinach, ponieważ tkanki obumierają. Czasami zdarza się jednak, że pojawia się pulsujący ból zęba martwego. Taki stan może być związany z pojawieniem się ropnia podwierzchołkowego, do którego zwalczenia potrzebny będzie antybiotyk.

Pulsujący ból zęba: kiedy zgłosić się do dentysty?

Zwlekanie z wizytą u stomatologa, gdy występuję pulsujący ból zęba pod plombą, nie jest dobrym pomysłem. Oprócz wskazanego dyskomfortu istnieje groźba rozwinięcia się groźnego stanu zapalnego, a w konsekwencji utrata zęba lub poważna infekcja całego organizmu.

Gdy pulsujący ból zęba po plombowaniu lub pojawiający się z innej przyczyny daje się nam się we znaki, należy jak najszybciej poszukać pomocy. Szczególnie jest ona potrzebna, gdy:

 • ból jest bardzo silny,
 • ból trwa dłużej niż 24 godziny i jest jednostajny,
 • pojawi się obrzęk dziąseł i okolicznych tkanek w jamie ustnej,
 • wystąpi krwawienie,
 • wyczuwamy, że ząb jest ukruszony lub złamany,
 • występuje gorączka,
 • ból pojawia się podczas próby otwarcia ust,
 • nastąpił uraz twarzy,
 • towarzyszy mu ból ucha.

Jak zapobiec pulsującemu bólowi zęba?

Nie zawsze jesteśmy w stanie dotrzeć szybko do dentysty. Wiąże się to często z porą dnia czy ilością umówionych pacjentów. W takich sytuacjach należy doraźnie ulżyć sobie w bólu, stosując następujące zabiegi:

 • dokładnie oczyścić zęby przy użyciu nici dentystycznej,
 • kilkakrotnie wypłukać jamę ustną ciepłą i słoną wodą,
 • położyć na twarz zimny kompres,
 • rozgryźć kilka goździków – ta przyprawa ma właściwości antyseptyczne,
 • sięgnąć po żel o działaniu uśmierzającym ból,
 • zażyć lek przeciwbólowy o szybkim działaniu (do kupienia bez recepty).

Trzeba jednak pamiętać, że te sposoby przyniosą tylko chwilową ulgę. Zlikwidowaniem podłoża problemu zawsze musi zająć się lekarz stomatolog.

Opuchlizna twarzyOpuchlizna (obrzęk) twarzy: najczęstsze przyczyny. Sposoby na obrzęk twarzy

Pulsujący ból po wyrwaniu zęba

W niektórych sytuacjach może pojawić się pulsujący ból po wyrwaniu zęba. Może on wystąpić, gdy w loży po ekstrakcji nie pojawi się skrzep. Czasami bywa spowodowany pozostawieniem ostrych brzegów kostnych.

Zobacz też: Jak długo żyją zęby po leczeniu kanałowym? Są wyniki dużego badania w USA

Więcej o: