Zwolennicy takiego podejścia podkreślają, że umycie zębów zanim siądziemy do śniadania przeciwdziała "dokarmianiu" bakterii. Chodzi o to, że po nocy mamy w jamie ustnej całą armię bakterii, które zaczną się gwałtownie namnażać, gdy tylko dostarczymy im węglowodanów. A przecież sporo ludzi na śniadanie właśnie zjada pokaźną ilość węglowodanów. To te wszystkie słodkie bułeczki, naleśniki i syropy czy soki itd.
Namnażające się bakterie uwalniają kwasy, które uszkadzają szkliwo na zębach, czyniąc je bardziej podatnymi na próchnicę. Szczotkowanie zębów przed śniadaniem usuwa bakterie z jamy ustnej i przeciwdziała ich gwałtownemu namnażaniu się po posiłku.
Drugi powód, dla którego lepiej jest myć zęby jeszcze przed śniadaniem, to fakt, że sprzyja to wytwarzaniu śliny. Dlaczego jest to takie istotne?
- Ślina jest niezwykle ważna dla zdrowia zębów. Wzmacnia je i dostarcza minerałów, których mogły nas przez noc pozbawić bakterie. Zawiera również wodorowęglan, który pomaga neutralizować kwasy w jamie ustnej - wyjaśnia dr Apoena de Aguiar Ribeiro, dentystka dziecięca i mikrobiolog z University of North Carolina w Chapel Hill (USA).
W skład śliny wchodzą bowiem, między innymi, jony wapnia, które pomagają w procesie remineralizacji szkliwa. Ślina ma też działanie antybakteryjne, przeciwdziała osadzaniu się bakterii w jamie ustnej, hamuje ich metabolizm i zmniejsza ilość produkowanych przez patogeny kwasów.
A jeśli używamy do mycia zębów pasty z fluorem, to wzmacniamy szkliwo i neutralizujemy kwasy, chroniąc się w ten sposób przed próchnicą.
Jest jeszcze jeden ważny argument za szczotkowaniem zębów przed śniadaniem. Rankiem działamy zwykle w pośpiechu, starając się zdążyć ze wszystkim i nie spóźnić do przedszkola czy pracy. W takiej sytuacji możemy po prostu zapominać o umyciu zębów po śniadaniu. Tak samo, gdy mamy zwyczaj jeść śniadanie poza domem lub w pracy.
- Myj zęby przed wyjściem z domu, w przeciwnym razie nie umyjesz zębów w ogóle - przestrzega dr Gonzalez-Cabezas.
Z drugiej strony istnieje sporo argumentów za tym, aby jednak myć zęby po śniadaniu. Po pierwsze, fluor zawarty w paście do zębów, będzie lepiej i dłużej działał. Ponadto - jak zauważają stomatolodzy - sporo ludzi i tak nie myje zębów zbyt dokładnie, więc po porannym szczotkowaniu bakterie nadal nam zagrażają. Z tego punktu widzenia lepiej jest usunąć z ust resztki jedzenia, zanim drobnoustroje wezmą się do pracy.
Mycie zębów tuż po posiłku, zwłaszcza gdy zawierał kwaśne napoje, takie jak sok pomarańczowy czy kawa, może nieznacznie uszkadzać szkliwo. - Ale rzeczywiste szkody są tak minimalne, że nie mają wpływu na zdrowie zębów - wyjaśnia dr Carlos Gonzalez-Cabezas, dentysta, profesor w University of Michigan School of Dentistry. Natomiast dr Ribeiro zaleca, aby z myciem zębów poczekać 30 minut po posiłku (wcześniej można wypłukać usta wodą).
Dr Gonzalez-Cabezas jest zdania, że jeśli tylko harmonogram dnia nam na to pozwala, lepiej jest myć zęby dopiero po śniadaniu. Jemy je bowiem tak szybko, że żadne bakterie, które pozostały nam w ustach po nocy, nie zdążą wyrządzić większej krzywdy.
Kwestia, czy myć zęby przed, czy po śniadaniu, nie została dotąd ostatecznie rozstrzygnięta, nie ma bowiem na ten temat żadnych poważnych badań. Co więcej, z medycznego punktu widzenia może to nie mieć większego znaczenia. Ważne jest tylko, aby szczotkować zęby dwa razy dziennie.
Pozostaje nam więc zdrowy rozsądek. Jeżeli mamy tendencję do zapominania o porannych obowiązkach, lepiej myjmy zęby zaraz po wstaniu z łóżka. Jeżeli jednak wolimy najpierw zjeść śniadanie, nie ma problemu, bylebyśmy potem nie zapomnieli o użyciu szczoteczki.
Artykuł w "New York Timesie" wzbudził w internautach sporo emocji. Pod tekstem pojawiło się kilkaset komentarzy.
- To niemądre! Jasne, że chcemy zabić bakterie w jamie ustnej. Ale najważniejsze jest, aby wyjść w świat z czystymi zębami. Nie wyobrażam sobie pójścia do pracy lub rozpoczęcia dnia z jedzeniem w zębach. Szczotkowanie zębów przed jedzeniem to tylko strata czasu - pisze w komentarzu Sophie Harvey.
- Szczotkowanie jest potrzebne, aby usunąć nieprzyjemny smak z ust po nocy, dzięki czemu możesz cieszyć się pysznym śniadaniem, przeczytać NYT, a następnie ponownie wyszczotkować zęby przed wyjściem z domu - wyjaśnia Tony.
- Krótka odpowiedź na pytanie "Czy myć zęby przed czy po" brzmi: "po prostu myć" - napisał w końcu podenerwowany dyskusją czytelnik.
Źródła: The New York Times,