Czy lepiej jest myć zęby przed śniadaniem, czy po śniadaniu? Stomatolodzy wyjaśniają

Zęby należy myć dwa razy dziennie, rano i przed snem. Jednak rano lepiej jest szczotkować zęby przed, czy po śniadaniu? Stomatolodzy wymieniają argumenty za i przeciw. Czy jest o co kruszyć kopie?

Dlaczego lepiej jest myć zęby jeszcze przed śniadaniem?

Zwolennicy takiego podejścia podkreślają, że umycie zębów zanim siądziemy do śniadania przeciwdziała "dokarmianiu" bakterii. Chodzi o to, że po nocy mamy w jamie ustnej całą armię bakterii, które zaczną się gwałtownie namnażać, gdy tylko dostarczymy im węglowodanów. A przecież sporo ludzi na śniadanie właśnie zjada pokaźną ilość węglowodanów. To te wszystkie słodkie bułeczki, naleśniki i syropy czy soki itd.

Namnażające się bakterie uwalniają kwasy, które uszkadzają szkliwo na zębach, czyniąc je bardziej podatnymi na próchnicę. Szczotkowanie zębów przed śniadaniem usuwa bakterie z jamy ustnej i przeciwdziała ich gwałtownemu namnażaniu się po posiłku.

Drugi powód, dla którego lepiej jest myć zęby jeszcze przed śniadaniem, to fakt, że sprzyja to wytwarzaniu śliny. Dlaczego jest to takie istotne?

- Ślina jest niezwykle ważna dla zdrowia zębów. Wzmacnia je i dostarcza minerałów, których mogły nas przez noc pozbawić bakterie. Zawiera również wodorowęglan, który pomaga neutralizować kwasy w jamie ustnej - wyjaśnia dr Apoena de Aguiar Ribeiro, dentystka dziecięca i mikrobiolog z University of North Carolina w Chapel Hill (USA).

W skład śliny wchodzą bowiem, między innymi, jony wapnia, które pomagają w procesie remineralizacji szkliwa. Ślina ma też działanie antybakteryjne, przeciwdziała osadzaniu się bakterii w jamie ustnej, hamuje ich metabolizm i zmniejsza ilość produkowanych przez patogeny kwasów.

A jeśli używamy do mycia zębów pasty z fluorem, to wzmacniamy szkliwo i neutralizujemy kwasy, chroniąc się w ten sposób przed próchnicą.

Jest jeszcze jeden ważny argument za szczotkowaniem zębów przed śniadaniem. Rankiem działamy zwykle w pośpiechu, starając się zdążyć ze wszystkim i nie spóźnić do przedszkola czy pracy. W takiej sytuacji możemy po prostu zapominać o umyciu zębów po śniadaniu. Tak samo, gdy mamy zwyczaj jeść śniadanie poza domem lub w pracy.

- Myj zęby przed wyjściem z domu, w przeciwnym razie nie umyjesz zębów w ogóle - przestrzega dr Gonzalez-Cabezas.

Dlaczego lepiej jest myć zęby po śniadaniu?

Z drugiej strony istnieje sporo argumentów za tym, aby jednak myć zęby po śniadaniu. Po pierwsze, fluor zawarty w paście do zębów, będzie lepiej i dłużej działał. Ponadto - jak zauważają stomatolodzy - sporo ludzi i tak nie myje zębów zbyt dokładnie, więc po porannym szczotkowaniu bakterie nadal nam zagrażają. Z tego punktu widzenia lepiej jest usunąć z ust resztki jedzenia, zanim drobnoustroje wezmą się do pracy.

Mycie zębów tuż po posiłku, zwłaszcza gdy zawierał kwaśne napoje, takie jak sok pomarańczowy czy kawa, może nieznacznie uszkadzać szkliwo. - Ale rzeczywiste szkody są tak minimalne, że nie mają wpływu na zdrowie zębów - wyjaśnia dr Carlos Gonzalez-Cabezas, dentysta, profesor w University of Michigan School of Dentistry. Natomiast dr Ribeiro zaleca, aby z myciem zębów poczekać 30 minut po posiłku (wcześniej można wypłukać usta wodą).

Dr Gonzalez-Cabezas jest zdania, że jeśli tylko harmonogram dnia nam na to pozwala, lepiej jest myć zęby dopiero po śniadaniu. Jemy je bowiem tak szybko, że żadne bakterie, które pozostały nam w ustach po nocy, nie zdążą wyrządzić większej krzywdy.

Zobacz wideo Czy zęby trzeba myć po każdym posiłku? [NaZdrowie]

Kto zatem ma rację?

Kwestia, czy myć zęby przed, czy po śniadaniu, nie została dotąd ostatecznie rozstrzygnięta, nie ma bowiem na ten temat żadnych poważnych badań. Co więcej, z medycznego punktu widzenia może to nie mieć większego znaczenia. Ważne jest tylko, aby szczotkować zęby dwa razy dziennie.

Pozostaje nam więc zdrowy rozsądek. Jeżeli mamy tendencję do zapominania o porannych obowiązkach, lepiej myjmy zęby zaraz po wstaniu z łóżka. Jeżeli jednak wolimy najpierw zjeść śniadanie, nie ma problemu, bylebyśmy potem nie zapomnieli o użyciu szczoteczki.

Artykuł w "New York Timesie" wzbudził w internautach sporo emocji. Pod tekstem pojawiło się kilkaset komentarzy.

- To niemądre! Jasne, że chcemy zabić bakterie w jamie ustnej. Ale najważniejsze jest, aby wyjść w świat z czystymi zębami. Nie wyobrażam sobie pójścia do pracy lub rozpoczęcia dnia z jedzeniem w zębach. Szczotkowanie zębów przed jedzeniem to tylko strata czasu - pisze w komentarzu Sophie Harvey.

- Szczotkowanie jest potrzebne, aby usunąć nieprzyjemny smak z ust po nocy, dzięki czemu możesz cieszyć się pysznym śniadaniem, przeczytać NYT, a następnie ponownie wyszczotkować zęby przed wyjściem z domu - wyjaśnia Tony.

- Krótka odpowiedź na pytanie "Czy myć zęby przed czy po" brzmi: "po prostu myć" - napisał w końcu podenerwowany dyskusją czytelnik.

Źródła: The New York Times,

Więcej o: