Stomatolog (dentysta) z pewnością nie jest specjalistą, do którego należy się udać dopiero, gdy dopadają nas przykre dolegliwości. Oczywiście, gdy już do nich dojdzie, trzeba się z nim skonsultować bezzwłocznie, ale troszcząc się o zdrowie jamy ustnej kluczowa jest profilaktyka. Gabinet stomatologa najlepiej odwiedzać raz na pół roku, chyba, że lekarz zaleci inaczej. Istotna jest profilaktyka już u dzieci - pedodonta powinien po raz pierwszy konsultować dziecko, gdy kończy ono dwa lata lub jeszcze wcześniej przy jakichkolwiek nieprawidłowościach. U osób dorosłych zaobserwowanie jakichkolwiek patologii w obrębie jamy ustnej (np. nieświeży oddech, zmiana koloru języka, częste afty) także powinno być wskazaniem do wizyty, by wykluczyć poważniejsze schorzenia lub poprawić jakość zabiegów higienicznych.
Stomatolog (dentysta) to lekarz, do którego często chodzimy prywatnie. Gabinety stomatologiczne są powszechnie dostępne, ale nie w ramach ubezpieczenia. Oferta rynkowa w zakresie protetyki, implantologii czy ortodoncji jest niezwykle szeroka i nowoczesna.
Wśród specjalności wyróżniamy między innymi:
Wśród stomatologów nie brakuje też specjalistów od zdrowia publicznego i epidemiologii, ze względu na ogromne znaczenie w tej dziedzinie medycyny profilaktyki i powszechności problemów stomatologicznych w społeczeństwie. Niestety, na co dzień w Polsce trudno zauważyć ich aktywność, zwłaszcza, gdy przyjrzymy się, jak takie systemy działają za granicą.
Stomatologia jest działem medycyny, zajmującym się funkcjonowaniem, patologiami i leczeniem zębów, przyzębia, języka, błony śluzowej i innych tkanek jamy ustnej oraz ją otaczających, a także stawu skroniowo-żuchwowego człowieka. Z nazewnictwem miewamy pewne problemy. Przed wejściem Polski do Unii Europejskiej używano tytułu "lekarz stomatolog", potem oficjalnie (już nie tylko potocznie) pojawił się "lekarz dentysta", jednakże Naczelna Izba Lekarska dopuszcza możliwość używania obydwu tytułów.
Tytuł lekarza dentysty uzyskuje się po 5 latach studiów, odbyciu stażu podyplomowego i zdaniu Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego – LDEK (do 2013 roku - Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Państwowego LDEP).
Człowiek próbował leczyć (nie usuwając) zęby od tysięcy lat. Najstarszy przypadek leczenia dentystycznego stwierdzono w liczącym 14 tys. lat szkielecie młodego mężczyzny znalezionym we włoskich Dolomitach – na zębie trzonowym z dużym ubytkiem zachowały się ślady wydrapywania ostrym narzędziem zmian próchnicowych.
Osoby ubezpieczone w NFZ mają prawo do korzystania z bezpłatnych usług stomatologa. Do dentysty udajemy się bez skierowania, możemy wybrać dowolny gabinet, jeżeli tylko ma podpisaną umowę z NFZ. Nie wszystkie rodzaje zabiegów dentystycznych są jednak bezpłatne. Wykaz świadczeń gwarantowanych obejmuje m.in. leczenie próchnicy oraz wyrwanie zęba i stomatologiczną pomoc doraźną.
Przepisy mówią, że osoba ubezpieczona ma prawo do gwarantowanych świadczeń stomatologa i materiałów dentystycznych, stosowanych przy tych świadczeniach. Wykaz takich świadczeń znajdziemy na stronach NFZ, a ponadto musi być udostępniony w gabinecie. W przypadku, gdy zażyczymy sobie innych zabiegów lub materiałów dentystycznych, niż te znajdujące się w wykazie, musimy za nie zapłacić. W tej chwili NFZ nie finansuje materiałów ponadstandardowych, które w wielu krajach cywilizowanych są już standardem, takich jak np. materiał światłoutwardzalny. Trzeba więc pamiętać, że zapłacimy za niego pełną kwotę. Zarazem refunduje plomby amalgamatowe, od których zasadniczo się odchodzi (chociaż nie jest tak wszędzie, np. stosują je także w Niemczech), nie tylko z przyczyn estetycznych.
Przepisy mówią, że osoba ubezpieczona w NFZ może w ramach gwarantowanych świadczeń skorzystać z następujących form leczenia dentystycznego (Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 16 grudnia 2016 r):
Kobietom w ciąży przysługują dodatkowe bezpłatne świadczenia dentystyczne. W ramach świadczeń NFZ kobiety w ciąży mają prawo do dodatkowych świadczeń dentystycznych. I tak, mogą bezpłatnie wyleczyć kanałowo wszystkie zęby, nie tylko przednie (ale wypełnienie amalgamatowe, powyżej trójek), jeżeli przedstawią jeden z poniższych dokumentów:
Dzieciom i młodzieży Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje także niektóre z usług stomatologicznych. Są to takie zabiegi jak:
NFZ finansuje opiekę stomatologiczną nad dziećmi z wrodzonymi wadami części twarzowej czaszki, w tym z rozszczepem podniebienia pierwotnego i wtórnego. Także dzieci niepełnosprawne do 16 roku życia oraz pacjenci niepełnosprawni w stopniu umiarkowanym i znacznym, po ukończeniu 16 lat, z orzeczeniem o niepełnosprawności, mają prawo do zabiegów stomatologicznych wykonywanych w znieczuleniu ogólnym oraz do materiałów kompozytowych światłoutwardzalnych do wypełnień zębów.
Źródło: Narodowy Fundusz Zdrowia