Zdjęcie pantomograficzne: wskazania do wykonania prześwietlenia panoramicznego

Zdjęcie pantomograficzne jest badaniem, które pokazuje strukturę jamy ustnej. Wykonywane jest w przypadku chorób zębów, przyzębia, przed planowanym zabiegiem ekstrakcji oraz podczas leczenia ortodontycznego. Zdjęcie pantomograficzne pozwala na ocenę ubytków próchnicowych, które ciężko wykryć oraz określa wszelkie nieprawidłowości takie jak zanik kości czy torbiele.

Co to jest zdjęcie pantomograficzne i kiedy je wykonać?

Zdjęcie pantomograficzne: co to jest? To badanie, które zleca lekarz stomatolog. Jest to rodzaj zdjęcia rentgenowskiego, do którego wykorzystuje się bezpieczną dawkę promieniowania. Badanie służy do wykrycia wszelkich nieprawidłowości w jamie ustnej. Jest wykonywane w leczeniu różnych chorób zębów i przyzębia. Wykorzystuje się je m.in. w:

  • leczeniu kanałowym,
  • ortodontycznym,
  • ocenie ubytków i wypełnień
  • leczeniu chorób kości. 

W celu wykonania takiego zdjęcia potrzebne jest skierowanie. Do badania nie jest konieczne specjalne przygotowanie, a sam jego przebieg jest bezbolesny. Całe badanie trwa bardzo krótko i polega na obracaniu aparatury RTG wokół głowy pacjenta, po czym gotowe zdjęcie ukazuje się na ekranie. Jedynym zaleceniem do badania jest zdjęcie wszelkich metalowych przedmiotów. Przeciwwskazaniem do badania pantomograficznego jest ciąża, ponieważ promieniowanie rentgenowskie może zagrozić nienarodzonemu dziecku.

Skierowanie na zdjęcie pantomograficzne: czy jest obowiązkowe?

Skierowanie na zdjęcie pantomograficzne jest wydawane przez lekarza stomatologa. Skierowanie jest obowiązkowe i ma na celu ograniczenie nadmiernego przyjmowania promieniowania rentgenowskiego. Lekarz wypisze skierowanie w przypadku urazów szczęki, chorób przyzębia oraz niewidocznych dla gołego oka ubytków np. w wyniku próchnicy. Wskazaniem do badania jest również rozpoczęcie leczenia kanałowego, założenie aparatu ortodontycznego lub zabieg usunięcia zęba. W przypadku podejrzenia stanów zapalnych toczących się w jamie ustnej, pacjent również może być poproszony o jego wykonanie. Zdjęcie pantomograficzne nie jest refundowane przez NFZ, ale jego koszt nie należy do wysokich.

Zobacz wideo Zęby to nasza wizytówka? 800 tysięcy Polaków nie ma nawet szczoteczki do zębów

Ile jest ważne skierowanie na zdjęcie pantomograficzne?

Ile jest ważne skierowanie na zdjęcie pantomograficzne? Skierowanie na zdjęcie pantomograficzne nie przedawnia się. Swoją ważność traci w przypadku jego wykorzystania lub, gdy nie ma już takiego obowiązku. Trzeba pamiętać o tym, że zdjęcie pantomograficzne można wykonać u dorosłej osoby raz na 3 lata.

Zdjęcia pantomograficzne zębów

Zdjęcia pantomograficzne zębów są zlecane przez stomatologów, chirurgów szczękowych, periodontologów. Badanie jest również znane jako panorama zębów lub zdjęcie przeglądowe. Pod tymi wszystkimi terminami kryje się jednakowa diagnostyka, która polega na prześwietleniu z użyciem promieniowania rentgenowskiego.

Zdjęcie pantomograficzne ma na celu ukazanie wszelkich nieprawidłowości w jamie ustnej, których nie można dostrzec gołym okiem. Badanie jest wykonywane tylko z zalecenia lekarza i wyłącznie na skierowanie. Wykonywane jest za pomocą specjalnej aparatury RTG i jest bezbolesne. Wszelkich instrukcji do przeprowadzenia prawidłowego badania udziela technik, który zajmuje się obsługą aparatury.

Zdjęcie pantomograficzne a zdjęcie panoramiczne: jaka jest różnica?

Zdjęcie pantomograficzne a zdjęcie panoramiczne? Zdjęcie pantomograficzne jest nazywane również zdjęciem panoramicznym. Obydwa określenia oznaczają to samo. Zdjęcie pantomograficzne jest specjalistycznym zdjęciem wykorzystywanym w stomatologii. Obrazuje zęby dolne i górne, wszystkie ubytki, stany zapalne. Do wykonania badania stosuje się aparaturę nazywaną pantomografem. Badanie polega jedynie na zaciśnięciu specjalnego ustnika, które pomoże w ukazaniu wszystkich zębów. W trakcie badania należy stać w bezruchu i wykonywać polecenia radiologa.

Zobacz też: Ropień zęba. Czy pęknięcie ropnia może być niebezpieczne? Jak sobie radzić w przypadku jego pojawienia?

Więcej o: