Ropień zęba. Czy pęknięcie ropnia może być niebezpieczne? Jak sobie radzić w przypadku jego pojawienia?

Ropień zęba to komora wypełniona treścią ropną, która znajduje się w okolicy korzenia zęba. Powstaje ona przede wszystkim za sprawą infekcji wywołanej przez mikroorganizmy. Bardzo ważne jest w tym przypadku leczenie, ponieważ zlekceważenie ropnia może być powodem wielu innych powikłań.

Ropień zęba: czym tak właściwie jest?

Ropień zęba najczęściej związany jest z występowaniem ostrego stanu zapalnego w jamie ustnej. Czym tak naprawdę jest ropień? Ropień to komora wypełniona treścią ropną, która składa się z obumarłych tkanek, komórek bakteryjnych, a także z komórek układu odpornościowego. Ropień zęba powstaje w wyniku infekcji tkanek okołowierzchołkowych zęba.

Dbajmy o zęby Stan zapalny zęba: przyczyny, leczenie

Ropień zęba można podzielić na trzy grupy:

  • Ropień okołowierzchołkowy - jest to najwcześniejsze stadium ropnia, który występuje tylko przy tkankach okołowierzchołkowych. Objawia się on silnym, pulsującym bólem, który wyraźniejszy jest, kiedy pacjent znajduje się w pozycji leżącej, a także nasila się przy zmianie temperatury lub spożywania posiłków. Bardzo rzadko pojawia się obrzęk i zaczerwienienie w okolicy dziąseł zainfekowanego zęba.
  • Ropień podokostnowy - jest to drugie i najostrzejsze stadium infekcji. Typowymi objawami jest dużo silniejszy ból (zazwyczaj promieniuje na inne zęby), a także mocno zaczerwienione i obrzęknięte dziąsła oraz podwyższona temperatura. W tej fazie wysięk ropny przedostaje się do odwarstwienia okostnej.
  • Ropień podśluzówkowy - to ostatnie stadium infekcji. Objawami typowymi dla tej fazy jest nieprzyjemny zapach i posmak w ustach, ale nie czuć już aż takiego bólu, który wywołany jest przez ropień zęba. Opuchlizna policzka i zaczerwienienie dziąseł wciąż nie ustępuje. Ta faza rozwoju infekcji polega na tym, że wysięk ropny pod błonę śluzową i dochodzi do pęknięcia ropnia, które nie oznacza, że wyzdrowieliśmy. Stan zapalny wciąż się utrzymuje i może się rozprzestrzeniać.

Typowymi objawami dla ropnia zęba są: wrażliwość zębów, obrzęk węzłów chłonnych na szyi i pod szczęką, dreszcze oraz zaczerwienienie. Ropień zęba - opuchlizna policzka i twarzy to również często występujący objaw.

Zobacz wideo Nieświeży oddech. Co może być jego przyczyną [NaZdrowie]

Czy ropień zęba sam pęknie?

Pacjenci z dolegliwością ropnia zęba często zadają pytanie: "czy ropień zęba sam pęknie?". Oczywiście ropień zęba pęknie, ale dopiero w ostatniej fazie rozwoju infekcji, która przedostała się już do błony śluzowej. Samoistne pęknięcie ropnia nie oznacza, że infekcja ustała - wciąż się ona utrzymuje, a nawet może się dalej rozprzestrzeniać. Mimo pęknięcia ropnia należy udać się do lekarza, żeby przepisał odpowiedni antybiotyk.

Co gdy jednak ropień nie pęka przez dłuższy czas? Co zrobić, żeby ropień zęba pękł? Ropień zęba - przebicie często pomaga w zwalczeniu infekcji, lecz musi to wykonać dentysta, który nadzoruje przebieg infekcji. Nigdy nie powinno się samodzielnie przebijać lub wyduszać ropni gdyż może to doprowadzić do zaostrzenia stanu chorobowego i rozprzestrzenienia infekcji. 

Jak powstaje ropień zęba?

Powstawanie zapalenia tkanek okołowierzchołkowych, które poprzedza rozwój ropnia zęba, spowodowane może być przez wiele czynników. Przyczyny jego powstawania podzielono na dwie grupy: zakaźne i niezakaźne.

Najczęstszym powodem występowania zapalenia tkanek okołowierzchołkowych jest infekcja bakteryjna i nieleczona próchnica. Nieleczona próchnica przedostaje się w głąb zęba, a bakterie coraz bardziej atakują miazgę, w której mogą rozwijać się i produkować toksyny. Wyprodukowane toksyny atakują miazgę i zakażenie przedostaje się do kanałów korzeniowych, aby następnie zaatakować tkanki okołowierzchołkowe zęba.

Zapalenie dziąseł i inne problemy z zębami to otwarta droga dla koronawirusa Zapalenie dziąseł i inne problemy z zębami to otwarta droga dla koronawirusa

Jak wyleczyć ropień zęba?

Ropień zęba powinien wyleczyć specjalista, czyli w tym przypadku dentysta. Kluczem w leczeniu ropnia zęba jest pozbycie się treści ropnej oraz stanu zapalnego. Warto również sprawdzić, czy infekcja nie zdążyła się rozprzestrzenić. Do tego celu warto wykonać zdjęcie rentgenowskie. Gdy infekcja nie rozprzestrzeniła się, dentysta powinien przepisać antybiotyk na ropień zęba.

Zobacz też: Czym zajmuje się endodonta? Na czym polega endodoncja?

Więcej o: