Migrena oczna: przyczyny, objawy i leczenie

Migrena oczna to dolegliwość, w przebiegu której pojawiają się silne bóle głowy i przemijające zaburzenia widzenia. To rzadko występująca postać migreny, mogąca mieć kilka przyczyn, co dodatkowo utrudnia jej rozpoznanie. Jak objawia się migrena oczna? Czy można ją skutecznie leczyć?

Migrena oczna: najczęstsze przyczyny

Migrena oczna to tzw. migrena z aurą. Swoją nazwę zawdzięcza zaburzeniom widzenia, które pojawiają się jeszcze przed wystąpieniem dolegliwości bólowych. To rzadka przypadłość, która częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. 

Od czego jest migrena oczna? Do tej pory, medycyna nie poznała dokładnej przyczyny występowania tej przypadłości. Niektórzy naukowcy są zdania, że jest związana z zaburzeniem wydzielania amin biogennych, które wpływają na skurcz i rozkurcz naczyń krwionośnych. Według innych teorii, migrena z aurą może mieć podłoże genetyczne, może wynikać z zaburzenia przesyłania impulsów w neuronach siatkówki lub z jednostronnego niedokrwienia gałki ocznej.

Migrena w postaci ocznej może pojawić się pod wpływem działania tzw. czynników wyzwalających. Należą do nich:

  • niektóre leki,
  • wysiłek fizyczny,
  • stres,
  • zaburzenia snu,
  • intensywne światło,
  • niektóre kolory,
  • zaburzenia gospodarki hormonalnej,
  • niektóre produkty spożywcze.

Migrena oczna - objawy

W przebiegu migreny ocznej, przed wystąpieniem dolegliwości bólowych pojawiają się zaburzenia widzenia w jednej gałce ocznej. Mogą to być mroczki, plamy, błyski, widma świetlne lub problemy z ostrością widzenia. W niektórych przypadkach, zaburzenia przybierają postać częściowej lub całkowitej utraty wzroku. Zaburzenia, o których mowa, zwykle trwają kilkanaście minut, a po ich ustąpieniu, osoba chora odzyskuje pełną sprawność widzenia. 

Zobacz wideo 6 najczęstszych przyczyn bólu głowy

Kolejnym typowym objawem jest silny ból głowy o charakterze jednostronnym. Najczęściej pojawia się po tej samej stronie, po której wystąpiły zaburzenia widzenia i występuje po kilku godzinach od ustania symptomów ocznych.

Należy jednak wyraźnie podkreślić, że w przebiegu migreny ocznej, dolegliwości bólowe nie pojawiają się w każdym przypadku. 

Jak długo trwa migrena oczna? Dolegliwości mogą utrzymywać się od 4 do 72 godzin.

Jak leczyć migrenę oczną?

Jeżeli dolegliwości bólowe nie osiągają znacznego natężenia, stosuje się standardowe środki bólowe. Taka terapia sprawdzi się wyłącznie pod warunkiem, że leki zostaną przyjęte tuż po wystąpieniu objawów. Te jednak okażą się nieskuteczne, gdy ból głowy osiąga znaczne natężenie.

Silne migreny wymagają konsultacji lekarskiej. W niektórych przypadkach, konieczne jest bowiem wdrożenie leczenia trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi, beta blokerami i środkami przeciwdrgawkowymi. W momencie wystąpienia ataku bólu, osoba chora powinna położyć się w cichym, zacienionym miejscu. 

Zobacz też: Migrena: objawy, które mogą utrudniać życie. Jak radzić sobie z bólem? Lepiej unikać niektórych produktów

Więcej o: