Skąd się biorą mroczki przed oczami? Jeśli towarzyszy im ten objaw, szybko idź do lekarza

Zazwyczaj myśląc o mroczkach przed oczami, mamy na myśli "męty", czyli "przelatujące muszki", linie, drobne plamki z "odnogami". Kiedy jest to powód do niepokoju? O jakich schorzeniach może świadczyć ten objaw? Podpowiadamy.

Więcej ciekawych artykułów znajdziecie na Gazeta.pl

Zobacz wideo O czym mogą świadczyć mroczki przed oczami?

Mroczki przed oczami to ubytki występujące w polu widzenia. Pojawiają się u osób w każdym wieku i zazwyczaj szybko mijają. Za większość z nich odpowiadają drobinki białka, dokładniej kolagenu, które pochodzą z ciała szklistego oka. W wyniku starzenia kolagen złuszcza się, a czasem gromadzi i zmniejsza ilość światła docierającego do siatkówki. Nasze mroczki to właśnie te mikroskopijne "zasłony". 

Zdaniem wielu osób jest to błaha dolegliwość, którą nie należy się przejmować. I rzeczywiście - w zdecydowanej większości przypadku nie jest to powód do niepokoju. Czasami jednak warto zgłosić się do lekarza. 

Mroczki przed oczami - kiedy jest to powód do niepokoju?

Jakie objawy powinny nas zmotywować do konsultacji ze specjalistą? To m.in.:

  • mroczkom przed oczami towarzyszy ból;
  • wraz z nimi pojawia się kołatanie serca lub zawroty głowy;
  • mroczków wyraźnie przybywa.

Mroczki przed oczami - o czym mogą świadczyć?

W ten sposób mogą objawiać się poważne choroby siatkówki, ciała szklistego, a nawet guzy wewnątrzgałkowe. Poza tym często pojawiające się mroczki mogą świadczyć o:

  • powikłaniach cukrzycowych;
  • anemii;
  • nadciśnieniu.

- Mroczki bywają skutkiem urazu, nawet pozornie niegroźnego. Nie lekceważ tego wierząc, że "samo przejdzie". Okuliści przestrzegają, że pozornie błahe, powierzchowne skaleczenie oka, czasem prowadzi do poważnych powikłań. [...] Czy trzeba się nimi przejmować? Najczęściej nie, ale trzeba o nich wspomnieć przy najbliższej okazji lekarzowi pierwszego kontaktu - powiedział w rozmowie z naszym serwisem dr Michał Domaszewski, lekarz rodzinny.

Może cię także zainteresować:

SM to źródło niepełnosprawności młodych ludzi. Stwardnienie rozsiane: w Polsce trudny dostęp do nowoczesnego leczenia

Więcej o: