Rodzaje bólu głowy. Na co mogą wskazywać? Kiedy ból głowy powinien skłonić do wizyty u lekarza?

Rodzaje bólu głowy mogą wskazywać na występowanie różnych dolegliwości. Choć wszystkie są uciążliwe, to kilka typów powinno szczególnie zwrócić naszą uwagę. Niektóre z nich występują wskutek zbyt silnego stresu, a inne pojawiają się w przypadku nagłej zmiany ciśnienia atmosferycznego. Przyczyn jak widać może być wiele. Jeśli ból głowy występuje regularnie, koniecznie umów się na wizytę u specjalisty.

Ból głowy: rodzaje, które powinny Cię zaniepokoić. Zwykła niedogodność czy objaw poważniejszej choroby?

Rodzajów bólu głowy każdy z nas może wyróżnić co najmniej kilka. Pierwszym, który dotyka sporą część populacji, będzie pulsujący ból głowy. Ten typ bardzo często jest ściśle związany z migrenami. Do tego zwykle dochodzą inne objawy, jak na przykład uciążliwe mdłości, brak apetytu, światłowstręt, duże zmęczenie. Pulsujący ból głowy zwykle obejmuje jedną stronę czaszki, może się też przemieszczać, lub obejmować całą przednią część głowy.

Jeśli chodzi o ból głowy, rodzaje mogą być różne, lecz każdy powinien zaalarmować chorego, że coś złego może dziać się z jego organizmem. Innym rodzajem bólu głowy jest ból wysiłkowy. Ten typ uaktywnia się, jak sama nazwa wskazuje, po wykonywaniu aktywności fizycznej. W zależności od kondycji może wystąpić po krótkim biegu przez kilka minut, albo po cięższych ćwiczeniach. Jeżeli nagle zwiększamy intensywność wykonywanej aktywności fizycznej, to tętnice i żyły w głowie nagle się rozszerzają. Wysiłkowe rodzaje bólu głowy w wielu przypadkach wywołane są także przez złe wykonywanie danych ćwiczeń, zbyt małą ilość wypitych płynów oraz braki magnezu w organizmie. Jeżeli dodatkowo pacjent cierpi na migreny, to zbyt agresywnie wykonywane ćwiczenia i niedobory mogą wywoływać znacznie mocniejszy, kłujący ból głowy. 

Nie tylko przemęczenie. Bóle głowy przyczyny mają różne i dotykają wielu osób

Ogromna część pacjentów wykazuje wrażliwość na następujące zmiany pogodowe. Osoby borykające się z problemem migren potwierdzają, że to właśnie zmiany w ciśnieniu, deszcz czy burze wywołują u  nich problemy zdrowotne. Niestety, te rodzaje bólu głowy często są bagatelizowane przez lekarzy, gdyż część z nich nie zgadza się z tezą, aby pogoda miała bezpośredni wpływ na takie dolegliwości. Jeżeli jesteś osobą, u której pojawia się ból głowy właśnie w czasie zmiany pogody, zwróć uwagę, czy w tym dniu nie doświadczyłeś większych stresów, zmian rytmu dnia oraz czy nie zjadłeś mniejszej ilości posiłków.

Zobacz wideo 6 najczęstszych przyczyn bólu głowy

Rodzaje bólu głowy. Objawy, na które powinieneś zwrócić szczególną uwagę!

Podczas przeziębienia bardzo często mogą dotknąć Cię różne rodzaje bólu głowy. Objawy, które w tym okresie także się uaktywniają to:

  • gorączka,
  • ból gardła,
  • ból stawów
  • ogólne rozbicie.

Ból głowy związany z chorobą nie powinien niepokoić, ponieważ ustaje wraz z ustaniem choroby. Pacjent powinien się udać do lekarza, jeżeli te chorobowe rodzaje bólu głowy nie przejdą i będą dalej się utrzymywały.  

Jakie rodzaje bólu głowy z tyłu czaszki powinny zwrócić uwagę pacjenta? Jeżeli będzie on bardziej pulsujący, może świadczyć o podwyższonym ciśnieniu tętniczym. Z kolej ostry ból powinien natychmiast zaalarmować, gdyż może mieć związek z groźnym krwotokiem podpajęczynówkowym. Wyróżniane rodzaje bólu głowy z tyłu czaszki, to także ucisk odczuwany przez chorego. Może świadczyć o napięciowym bólu głowy, który jest efektem zbyt silnego stresu lub małej ilości snu.

Zobacz też: Mrowienie głowy - co to oznacza, jakie mogą być przyczyny

Więcej o: