Migrena, czyli zmora kobiet w każdym wieku. Jak radzić sobie z migrenowymi bólami głowy?

Migrena należy do najpowszechniejszych chorób neurologicznych, a przy tym - do najbardziej uciążliwych. Najczęściej nie da się ustalić przyczyn jej występowania, co nie pozostaje bez wpływu na skuteczność stosowanej terapii. Czym jest migrena? Jakie daje objawy i na czym polega jej leczenie?

Migrena: przyczyny występowania

Migrena to najcięższy typ bólów głowy. Jak wynika z danych statystycznych, na tę wyjątkowo uporczywą chorobę może cierpieć nawet 15% populacji. Do dziś specjaliści nie potrafią wskazać na jednoznaczną przyczynę jej występowania, co znacząco utrudnia leczenie. Mówiąc wprost - wdrażane terapie często nie przynoszą oczekiwanego efektu.

Migrenowe bóle głowy są zaliczane do dolegliwości pierwotnych, czyli takich, których występowanie nie jest związane z żadnym innym schorzeniem. Obecnie uznaje się, że dolegliwość ma charakter wieloczynnikowy - może wynikać z indywidualnych uwarunkowań genetycznych, ale u jej podłoża mogą leżeć także czynniki środowiskowe.

Patomechanizm powstawania migrenowych bólów głowy nie został do końca poznany, co dodatkowo utrudnia poznanie ich etiologii. Jeszcze nie tak dawno temu, specjaliści skłaniali się ku dwóm teoriom:

  • naczyniowej - ataki migreny mają pojawiać się w następstwie kurczenia o rozszerzania tętnic wewnątrzczaszkowych.
  • zapalenia tkanki nerwowej - dolegliwości bólowe mają być następstwem podrażnienia receptorów i włókien, które towarzyszy jałowemu stanowi zapalnemu układu nerwowego. 

Dziś wiadomo jednak, że żadna z tych tez nie jest prawidłowa.

Obecnie badacza skłaniają się ku teorii, według której dolegliwość ma być następstwem depolaryzacji neuronalnej, aktywującej neurony bólowe nerwu trójdzielnego. Niektórzy naukowcy wskazują, że przyczyną migreny może być niski poziom serotoniny. Należy jednak zaznaczyć, że żadna z tych teorii nie została ostatecznie potwierdzona.

Zobacz wideo 6 najczęstszych przyczyn bólu głowy

Migrena: typowe objawy

Ból migrenowy ma charakter napadowy i najczęściej jest zlokalizowany w jednej połowie głowy, zwykle w obszarze za okiem. Osoby cierpiące na migrenę opisują go jako lekkie "dudnienie", które z czasem przybiera na sile i zaczyna pulsować. Migrenowe bóle głowy mogą być tak silne, że nawet zwykłe mrugnięcie powiekami staje się ogromnym wyzwaniem. 

Dolegliwościom bólowym często towarzyszą inne symptomy, takie jak:

  • łzawienie oczu,
  • nudności,
  • mdłości,
  • wymioty,
  • nadwrażliwość na dźwięki,
  • nadwrażliwość na zapachy,
  • światłowstręt,
  • omdlenia.

W rzadkich przypadkach, u chorych pojawiają się zaburzenia wegetatywne i paraliż mięśni odpowiadających za ruchy gałki ocznej. 

Rodzaje migreny

Należy zaznaczyć, że migrena nie jest chorobą jednorodną. Oznacza to, że może objawiać się w różnoraki sposób. W podstawowej klasyfikacji, różnicuje się dwa typy migrenowych bólów głowy. Pierwszy to migrena z aurą, w przebiegu której, przed wystąpieniem dolegliwości bólowych, pojawiają się zaburzenia wzrokowe o charakterze krótkotrwałym. Chorzy charakteryzują je jako plamki i szlaczki, które zasłaniają pole widzenia. Niektórzy wskazują też na rozmycie konturów i świetliste aureole, które otaczają ludzi. Choroba może też objawiać się zaburzeniami czucia, mowy, odrętwieniem i niedowładem kończyn.

Drugi typ to migrena bez aury, której symptomy najczęściej ograniczają się wyłącznie do występowania silnego, napadowego bólu. Zdarza się, że dolegliwościom bólowym towarzyszą objawy ze strony układu pokarmowego.

Inne typy migreny to:

  • migrena oczna,
  • migrena menstruacyjna,
  • migrena przewlekła,
  • stan migrenowy.

Migrena. Jak wygląda leczenie?

W ramach leczenia migreny, podejmowane są działania profilaktyczne oraz doraźne. W pierwszym przypadku, chorzy przyjmują leki, które niwelują ryzyko wystąpienia napadów bólowych: flunaryzynę, propranolon, kwas walproinowy, topiramat lub amitryptylinę. Taka terapia jest stosowana przede wszystkim u osób, u których migrenowe bóle głowy pojawiają się przynajmniej dwa razy w miesiącu i trwają 3 dni lub dłużej.

Leczenie doraźne służy złagodzeniu dolegliwości bólowych. W tym celu, najczęściej stosowane są następujące środki: paracetamol, pochodne ergotaminy, tryptany, kwas acetylosalicylowy i niesteroidowe leki przeciwzapalne. 

Zobacz też: Akupresura: co to jest? Definicja, rodzaje i zastosowania

Więcej o: