Migrena: objawy, które mogą utrudniać życie. Jak radzić sobie z bólem? Lepiej unikać niektórych produktów

Migrena to przewlekłe schorzenie, które objawia się przede wszystkim silnymi bólami głowy. Częściej zmagają się z nią kobiety niż mężczyźni. Może pojawić się w każdym wieku, jednak badacze zauważają, że wyraźny wzrost zachorowań odnotowuje się u osób w średnim wieku. Jakie są objawy migreny? Jak można ją leczyć?

Więcej na temat chorób dowiesz się ze strony głównej Gazeta.pl.

Specjaliści podkreślają, że migrena nie jest jednorodną jednostką chorobową. Charakteryzują ją raczej jako grupę kilku zespołów. Podział i klasyfikację rodzajów migreny stworzyło International Headache Society (Międzynarodowe Stowarzyszenie Bólu Głowy, IHS) i uważa się, że jest to jedno z najważniejszych tego typu opracowań. Według przyjętej przez IHS klasyfikacji migrenę dzieli się przede wszystkim na dwa główne typy:

  • migrenę bez aury,
  • migrenę z aurą.
Zobacz wideo Sześć najczęstszych przyczyn bólu głowy

Migrena: objawy migreny bez aury i migreny z aurą

Najczęściej mamy do czynienia z migreną bez aury. Osoby, które zmagają się z tych schorzeniem, narzekają zwykle na nawracające bóle głowy, które objawiają się napadami trwającymi od czterech do 72 godzin IHS na swojej stronie zwraca uwagę, że bóle migrenowe zwykle są jednostronne i pulsujące, a ich intensywność jest umiarkowana lub ciężka. 

Bóle głowy mogą nasilać się przy aktywności fizycznej. Jako jedno z kryteriów diagnostycznych wymienia się też wystąpienie co najmniej: nudności i/lub światłowstrętu i fonofobii, czyli lęku przed głośnym dźwiękiem.

W przypadku migreny z aurą (występuje u około 20 proc. pacjentów) przed pojawieniem się bólu występują ogniskowe objawy neurologiczne. Rozwijają się stopniowo i najczęściej mamy w tym kontekście do czynienia z z objawami wzrokowymi takimi, jak zaburzenia ostrości widzenia, mroczki i białe plamy, choć zdarzają się także pacjenci, dla których charakterystyczne są objawy czuciowe, ruchowe, a nawet zaburzenia mowy i zaburzenia równowagi. Może zdarzyć się, że pacjent ma zarówno ataki migreny z aurą, jak i bez aury.

W artykule doktora Mattiasa Linde z Uniwersytetu w Goteborgu, który ukazał się w czasopiśmie medycznym "Acta Neurologica Scandinavic" i został przedrukowany przez "Polski Przegląd Neurologiczny", zwrócono uwagę, że nie wszystkie przypadki bólu głowy w przypadku migreny mieszczą się w określonym przez IHS czasie. Zdarza się, że ból może trwać krócej niż cztery godziny lub dłużej niż 72 i dlatego przy diagnostyce należy analizować każdy przypadek oddzielnie na podstawie wszystkich objawów.

Migrena: przyczyny. Jak często się pojawia?

Przyczyny migreny nie są do końca znane. Uważa się, że predyspozycje do jej występowania są prawdopodobnie dziedziczne. Ze strony Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej dowiadujemy się, że przyczyny tej choroby są złożone. Pojawieniu się napadów mogą sprzyjać różne czynniki, takie jak:

  • stres,
  • zmiana rytmu snu,
  • nieregularne spożywanie posiłków,
  • mała podaż płynów,
  • zmiany pogody,
  • kwestie hormonalne,
  • nadużywanie niektórych leków,
  • silne zapachy, dźwięk, światło.

Ponadto uważa się, że również niektóre elementy diety mogą prowokować wystąpienie ataku migreny. NCEŻ pisze, że są to: "m.in. nadmierne spożycie kofeiny, alkohol, substancje dodatkowe do żywności, tyramina zawarta w produktach spożywczych". Do wspomnianych substancji dodatkowy zalicza się m.in. glutaminian sodu, siarczyny, aspartam czy barwniki (czerwień koszenilowa). Nie jest jednak tak, że na wszystkie osoby, o których występuje migrena, określone składniki zadziałają tak samo. 

Migrena może występować, w zależności od chorego, od kilku razy w miesiącu do kilku razy w roku. Części pacjentów, u których do napadów migreny dochodzi częściej niż raz w miesiącu, schorzenie znacznie utrudnia codziennie życie i funkcjonowanie. Takie osoby często nie są w stanie pracować i spędzają cały dzień w łóżku.

Migrena: leczenie

Migrena nie jest chorobą, którą da się całkowicie wyleczyć. Można jednak zmniejszać częstość występowania ataków i ich nasilenie. Leczenie powinno być skonsultowane i uzgodnione z lekarzem, który dobierze je indywidualne do każdego pacjenta, nie u każdego bowiem napady migreny przebiegają tak samo.

Zalecane jest głównie doraźne leczenie ataków migreny. W takich przypadkach stosuje się leki o działaniu przeciwbólowym, leki przeciwmigrenowe oraz leki pomocnicze. Do tych ostatnich zalicza się m.in. leki przeciwwymiotne i leki prokinetyczne, które wpływają na motorykę górnego odcinka przewodu pokarmowego. Każdorazowo to lekarz decyduje o tym, jak dobrać środki farmakologiczne, aby były jak najbardziej dopasowane do pacjenta.

Przy atakach migreny zaleca się również położenie do łóżka w ciemnym i cichym pokoju. Pomocny w łagodzeniu bólu może być też zimny okład położony na czoło.

Więcej o: