-
Miał w pęcherzu ponaddwumetrową skakankę. Włożył ją tam sam
Japońscy lekarze opublikowali intrygujące studium przypadku 79-letniego mężczyzny, który zgłosił się do szpitala z bólem i pieczeniem podczas oddawania moczu. W trakcie badań okazało się, że pacjent ma w pęcherzu skakankę o długości 230 cm. Włożył ją tam przez cewkę moczową.
-
Szczepienie przeciwko COVID-19 położyło cię do łóżka? Naukowcy mają dla ciebie dobrą wiadomość
Grupa naukowców opublikowała w czasopiśmie branżowym "JAMA Network" wyniki nowych badań, które rzucają więcej światła na reakcje ludzkiego organizmu po szczepieniu przeciwko COVID-19. Okazuje się, że u osób, które po szczepionce skarżyły się m.in. na gorączkę, dreszcze czy bóle mięśni, odpowiedź immunologiczna była silniejsza.
-
"Jedz to i to, a unikniesz cukrzycy". Czy można ufać poradom z sieci? Ekspertka wyjaśnia, ile jest w nich prawdy
"Pij szklankę tego i tego, a zmniejszysz ryzyko zachorowania na cukrzycę", "Jedz to i to, a unikniesz cukrzycy". Tego typu wskazówki często można znaleźć w sieci. Jak dużo jest w nich prawdy? Czy konkretne produkty obniżą poziom cukru we krwi lub pozwolą uniknąć choroby? Wybraliśmy najpopularniejsze porady i zapytaliśmy Milenę Nosek - dietetyczkę kliniczną oraz autorkę książek "Otyłość brzuszna" i "Nie czas na wymówki. Zdrowe odżywianie dla zabieganych" - czy rzeczywiście warto się do nich stosować.
-
Podwyższony cukier - objawy, których nie można lekceważyć. Kilka prostych zasad pomoże go obniżyć
Poziom cukru we krwi to jeden z ważniejszych parametrów, które należy badać regularnie. Odchylenia od normy zawsze należy skonsultować z lekarzem, ponieważ mogą być zwiastunem poważniejszych schorzeń. Do zbadania cukru powinny nas też skłonić pewne symptomy. Po czym rozpoznać podwyższony cukier? Objawy to m.in. zmęczenie czy bóle głowy, ale nie tylko.
-
Herbata z pokrzywy ukoi nerwy i wzmocni organizm. Niektórzy powinni jednak zachować ostrożność
Herbata z pokrzywy ma wiele cennych właściwości. Działa pozytywnie na nasz organizm, dostarczając mu ważnych witamin i minerałów. Może okazać się również wsparciem przy niektórych schorzeniach nerek. Ponadto oczyszcza organizm i działa wzmacniająco. Na tym jednak jej zalety się nie kończą.
-
Dieta NFZ. Jak skorzystać? Czym jest dieta DASH? Prosta, a efekty widać już po kilku tygodniach
Narodowy Fundusz Zdrowia już jakiś czas temu stworzył bezpłatny portal, na którym każdy zainteresowany może dobrać odpowiedni dla siebie plan żywieniowy. Dieta, którą oferuje NFZ, to tzw. dieta DASH. Aby dowiedzieć się, jak powinien wyglądać jadłospis, należy zarejestrować się i podać kilka informacji.
-
Nowe badanie dotyczące powikłań po COVID-19. "Mówi nam coś, o czym nie chcemy słyszeć, a jest ważne"
Powikłania po COVID-19 to obecnie jeden z bardziej palących problemów zdrowotnych na całym świecie. Już od pewnego czasu wiadomo, że u części osób rozwija się tzw. długi covid, który może trwać nawet miesiącami. Pacjenci skarżą się wówczas na różne dolegliwości, nie tylko ze strony układu oddechowego. Niedawno naukowcy odkryli, że po przechorowaniu COVID-19 zwiększa się ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia. Doniesienia badaczy skomentował na łamach CNN lekarz i specjalista chorób zakaźnych Kent Sepkowitz.
-
Migrena: objawy, które mogą utrudniać życie. Jak radzić sobie z bólem? Lepiej unikać niektórych produktów
Migrena to przewlekłe schorzenie, które objawia się przede wszystkim silnymi bólami głowy. Częściej zmagają się z nią kobiety niż mężczyźni. Może pojawić się w każdym wieku, jednak badacze zauważają, że wyraźny wzrost zachorowań odnotowuje się u osób w średnim wieku. Jakie są objawy migreny? Jak można ją leczyć?
-
Cholesterol całkowity. Za wysoki może zagrozić układowi krążenia. Jak obniżyć cholesterol?
Cholesterol całkowity to suma tzw. dobrego cholesterolu HDL i tzw. złego cholesterolu, czyli LDL. Zarówno cholesterol całkowity za wysoki, jak i za niski, powinny nas skłonić do wizyty u lekarza. Nieprawidłowy poziom tej substancji może bowiem prowadzić do różnego rodzaju chorób i zaburzeń w pracy organizmu.
-
"Mgła covidowa". Objawy dotyczą m.in. pamięci. Co to jest i kiedy występuje?
"Mgła covidowa" to potoczne określenie zespołu dolegliwości, który może pojawić się u części pacjentów po przechorowaniu COVID-19. Szerszym określeniem jest mgła mózgowa, jednak w związku z tym, że określenie zyskało na popularności właśnie w dobie pandemii i łączone było z tą chorobą, zaczęto więcej mówić stricte o "mgle covidowej". Warto dodać, że mgła mózgowa w swoim szerszym znaczeniu może występować też przy innych chorobach, ale nie jest oficjalnym terminem medycznym.
-
Rehabilitacja po COVID-19. Kto może się zgłosić? Czy jest bezpłatna? Wyjaśniamy
Część pacjentów, którzy przechorowali COVID-19, wymaga późniejszej rehabilitacji z powodu powikłań po chorobie. Jak wygląda rehabilitacja po COVID-19 i gdzie jest realizowana? Czy trzeba za nią płacić? Wyjaśniamy.
-
SIBO. Objawy choroby, o której wciąż mało się mówi. Mogą przypominać inne schorzenia jelit
SIBO to inaczej przerost flory bakteryjnej jelit. Choć staje się coraz powszechniejsza, wciąż jeszcze mało się o niej mówi. Powodem może być m.in. to, że jej objawy nie są specyficzne i przypominają te, które występują również przy innych schorzeniach układu pokarmowego.
-
Ból odcinka lędźwiowego potrafi uprzykrzyć życie. Skąd się bierze i jak go uniknąć? Jest kilka sposobów
Ludzki kręgosłup składa się z pięciu odcinków. Jednym z nich jest odcinek lędźwiowy. Z pewnością większość z nas doświadczyła kiedyś dolegliwości bólowych związanych z tą częścią kręgosłupa. Czym może być spowodowany ból odcinka lędźwiowego?
-
Dieta przy Hashimoto. Ostrożnie z solą, ogranicz też tych kilka składników
Choroba Hashimoto zaliczana jest do chorób autoimmunologicznych. W jej leczeniu ważna jest nie tylko farmakologia, lecz także to, co spożywamy na co dzień. Dieta przy Hashimoto powinna dostarczać m.in. witaminę D oraz składniki mineralne takie jak żelazo, selen czy cynk. Należy zwrócić też uwagę na jod.
-
Pierwsza kobieta na świecie wyleczona z HIV. Paradoksalnie pomógł jej nowotwór krwi
Amerykanka jest pierwszą kobietą i trzecią osobą na świecie, którą udało się wyleczyć z HIV. Pacjentka zmagała się z białaczką i to właśnie terapia zastosowana w walce z nowotworem przyczyniła się do usunięcia wirusa z jej organizmu.
-
O wściekliźnie znów jest głośno. "Gdy rozwiną się objawy, 100 proc. zakażonych umiera". A leku nie ma
W połowie stycznia część mieszkańców województwa mazowieckiego otrzymała alert RCB, ostrzegający przed nowymi przypadkami wścieklizny. Na terenie obszaru zagrożonego wprowadzony został obowiązek szczepienia kotów przeciwko tej chorobie. Za niezastosowanie się do przepisów grozi mandat. - Jedyną metodą, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się choroby i zmniejszyć ryzyko ewentualnego zachorowania, jest przeprowadzanie szczepień. Obawy związane z tą chorobą są jak najbardziej uzasadnione - mówi nam lekarka weterynarii Magdalena Firlej-Oliwa.