Szczepienie przeciwko COVID-19 położyło cię do łóżka? Naukowcy mają dla ciebie dobrą wiadomość

Grupa naukowców opublikowała w czasopiśmie branżowym "JAMA Network" wyniki nowych badań, które rzucają więcej światła na reakcje ludzkiego organizmu po szczepieniu przeciwko COVID-19. Okazuje się, że u osób, które po szczepionce skarżyły się m.in. na gorączkę, dreszcze czy bóle mięśni, odpowiedź immunologiczna była silniejsza.

Na szczepienie przeciwko COVID-19 każdy reagował inaczej. Jedni skarżyli się tylko na ból ramienia, inni przez dwa lub trzy dni leżeli w łóżku z objawami grypopodobnymi. Dużo spekulowano na temat tego, od czego zależna jest reakcja organizmu. Mówiło się m.in. o wieku, rodzaju preparatu, a nawet o tym, czy wpływ miało wcześniejsze przechorowanie COVID-19.

Naukowcy wciąż próbują dowiedzieć się więcej o nowej chorobie. 21 października w czasopiśmie "JAMA Network" opublikowane zostały wyniki nowego badania. Jego autorzy przebadali 928 osób (średnia wieku wyniosła 65 lat), które zostały zaszczepione preparatami Pfizer oraz Moderna. Okazuje się, że organizmy tych, którzy gorzej zareagowali na szczepienie, mogły wytworzyć silniejszą odpowiedź immunologiczną. Prościej mówiąc: organizmy tych osób lepiej przygotowały się do walki z chorobą w porównaniu z tymi, którzy odczuwali tylko niewielkie efekty uboczne szczepienia.

Autorzy badania uspokajają jednak, że jeśli u kogoś nie wystąpiły żadne objawy poszczepienne lub były one łagodne, to nie znaczy, że organizm jest gorzej chroniony. U prawie wszystkich uczestników badania odpowiedź przeciwciał po przyjęciu dwóch dawek szczepionki Pfizera lub Moderny była pozytywna.

W rozmowie z serwisem CNN dr William Schaffner z Wydziału Chorób Zakaźnych w Vanderbilt University Medical Center w Nashville, który nie był zaangażowany w badania, powiedział, że nie chce, aby pacjenci myśleli, że jeśli nie mieli żadnych objawów po szczepionce, to znaczy, że ich organizm w ogóle nie zareagował.

Ta publikacja ma bardziej na celu uspokojenie ludzi, którzy gorzej zareagowali na szczepionkę i myśleli, że z ich organizmem jest coś nie tak, gdy w rzeczywistości ich układ odpornościowy zareagował prawidłowo

- dodał.

Schaffner przypomniał również, że wiele osób zastanawiało się, czy silniejsza reakcja na szczepionkę faktycznie oznacza silniejszą odpowiedź immunologiczną. "Te dane zdają się to potwierdzać" - zaznaczył.

COVID-19 może dawać zaskakujące objawy

Choroba wciąż nie jest dobrze poznana przez lekarzy i naukowców. Co jakiś czas pojawiają się doniesienia o nowych, często nietypowych objawach i powikłaniach. Pisaliśmy już m.in. o "covidowych oczach", "covidowych palcach" czy "covidowym języku".

Tzw. covidowe palce czy stopy to zmiany na skórze palców nóg lub rąk i wyglądają tak, jakbyśmy cierpieli z powodu miejscowych odmrożeń. Czasem czerwona lub fioletowa wysypka jest bezbolesna, ale zdarza się także, że nie tylko boli i swędzi, ale też zmienia się w pęcherzyki pełne ropy. Niekiedy też przybiera postać guzków czy obszarów suchej, łuszczącej się skóry.

Covidowe palce "Covidowe palce" - odkryto dlaczego pojawia się ten objaw

W 2021 roku naukowcy donieśli, że częstość występowania różnych objawów ocznych wśród 7300 pacjentów z COVID-19, którzy zostali objęli badaniem, wyniosła 11 proc., przy czym najczęściej diagnozowano u nich zapalenie spojówek. Ponadto zgłaszano zespół suchego oka, zaczerwienienie, łzawienie oraz swędzenie oczu.

Problemy z oczami związane z COVID-19 Czerwone oczy, światłowstręt, swędzenie i ból w oku - czy tak może objawiać się COVID-19?

"Covidowy język" z kolei objawia się opuchlizną, zmianą barwy na czerwoną, język może pokryć się białawym niejednolitym nalotem, a na jego powierzchni pojawiają się guzki lub krostki. Tym objawom nierzadko towarzyszy utrata smaku oraz uczucie pieczenia w ustach. Tego typu zmiany na powierzchni języka nie ograniczają się tylko do COVID-19. Zdarzają się także chorym zakażonym innymi wirusami lub bakteriami.

To, że samodzielnie nie obserwujesz zmian na języku, nie oznacza jeszcze, że ich tam nie ma, bądź, że choroba, która wywołuje pieczenie, nie jest groźna "Covidowy język" - jeden z objawów zakażenia. Jakie zmiany skórne wywołuje COVID-19

Źródło: JAMA Network, CNN

Więcej o: