Dieta NFZ. Jak skorzystać? Czym jest dieta DASH? Prosta, a efekty widać już po kilku tygodniach

Narodowy Fundusz Zdrowia już jakiś czas temu stworzył bezpłatny portal, na którym każdy zainteresowany może dobrać odpowiedni dla siebie plan żywieniowy. Dieta, którą oferuje NFZ, to tzw. dieta DASH. Aby dowiedzieć się, jak powinien wyglądać jadłospis, należy zarejestrować się i podać kilka informacji.

Więcej informacji o dietach znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Dieta NFZ. Jak skorzystać?

Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi portal diety.nfz.gov.pl, na którym, po zarejestrowaniu za pomocą adresu mailowego, można wybrać dopasowaną do siebie dietę. Odpowiednia kaloryczność wyliczana jest na podstawie płci, wagi, wzrostu, wieku oraz poziomu aktywności fizycznej danej osoby. Dowiadujemy się wówczas, czy nasze BMI jest w normie, jaka jest najmniejsza ilość kalorii, którą należy dostarczać organizmowi, aby przeżyć (Podstawowa Przemiana Materii) oraz jaka jest potrzebna do prawidłowego funkcjonowania przy naszym trybie życia (Całkowita Przemiana Materii).

W przypadku, gdy BMI nie mieści się w normie, pojawia się komunikat, aby skonsultować się z dietetykiem i znaleźć przyczyny takiego stanu rzeczy.

Zobacz wideo Popularny w dietach odchudzających seler ma też działanie odmładzające

Dieta NFZ. Rodzaje diet

Do wyboru są różne rodzaje diet: 

  • klasyczna,
  • wegetariańska,
  • dla seniorów,
  • dla diabetyków,
  • dla osób chorujących na Hashimoto,
  • dla osób z nadciśnieniem,
  • dla osób, które zmagają się z zaparciami,
  • dla osób z nadwagą i otyłością,
  • dla osób chorujących na depresję.

Ponadto dostępnych jest kilka kaloryczności: od 1500 do 3000, choć w przypadku niektórych diet zakres kończy się np. na 1800 albo 2000 kcal. Po wybraniu konkretnej diety pojawia się przykładowy, 28-dniowy jadłospis, który zawiera pięć posiłków: śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek oraz kolację. Można wybrać również plan rodzinny dla co najmniej dwóch, a maksymalnie ośmiu osób.

Przy wyborze diety pojawia się również adnotacja, aby pamiętać o produktach, na które jesteśmy uczuleni oraz aby skonsultować ze specjalistą, jeśli istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania do stosowania określonej diety. Dieta, którą oferuje NFZ, to tzw. dieta DASH.

Dieta DASH. Na czym polega?

Dieta DASH, którą w kilku wariantach można znaleźć na stronie NFZ, generalnie opiera się na daniach składających się z warzyw i owoców, produktów mlecznych niskotłuszczowych, pełnoziarnistych produktów zbożowych, suchych nasion strączkowych, ryb, owoców morza, chudego drobiu, orzechów czy olei roślinnych.

Produkty, po które sięga się w diecie DASH, powinny być jak najmniej przetworzone. Należy ograniczyć jedzenie czerwonego mięsa, słodyczy oraz potraw z dużą ilością cukru i soli.

Dieta DASH bogata jest błonnik, antyoksydanty, witaminy z grupy B, a także potas, wapń czy magnez. Jedną z jej zasad jest spożywanie wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, a ograniczenie nasyconych kwasów tłuszczowych.

Wśród zalet diety wymienia się to, że opiera się na łatwo dostępnych składnikach, a przepisy są proste. Ponadto, jak zapewnia NFZ, efekty stosowania diety DASH widać już po kilku tygodniach. 

(...) nie tylko pomaga obniżyć ciśnienie tętnicze, ale również zapobiega jego rozwojowi, sprzyja poprawie w przypadku zaburzeń lipidowych, zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 oraz chorób sercowo-naczyniowych

- czytamy na portalu poświęconym dietom NFZ. Ponadto dieta DASH rekomendowana jest przez Polskie Towarzystwo Diabetologiczne, Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne, Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego czy Europejskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego.

Więcej o: