Dieta 8/16 ma wielu zwolenników. Jednak czasami prowadzi do przyrostu masy ciała

Dieta ośmiogodzinna zakłada, że przyjmowanie posiłków odbywa się w ośmiogodzinnym oknie żywieniowym, po którym następuje szesnastogodzinny post. Pomiędzy pierwszym a ostatnim posiłkiem zjadanym w ciągu dnia może upłynąć maksymalnie 8 godzin. Natomiast pomiędzy ostatnim posiłkiem a pierwszym posiłkiem kolejnego dnia musi być zachowana przerwa 16 godzin.

Więcej ciekawych tematów znajdziecie na Gazeta.pl

Zobacz wideo Agata Rubik stosowała dwie popularne diety:

Mimo że dieta 8/16 wzbudza spore kontrowersje, na taki sposób odżywiania decyduje się w ostatnich latach coraz więcej osób. Zdaniem zwolenników przynosi ona rewelacyjne efekty. Na początku warto przede wszystkim podkreślić, że stosowanie tej diety należy zawsze skonsultować z lekarzem lub dietetykiem. Na pewno nie jest ona wskazana dla osób przewlekle chorych, dzieci oraz kobiet w ciąży. Poza tym nie zaleca się jej w przypadku osób, które mają problemy z niskim ciśnieniem lub zaburzeniami funkcjonowania tarczycy.

Dieta 8/16 - na czym polega? 

Dieta 8/16 zakłada, że  przez 8 godzin (okno żywieniowe) możemy spożywać posiłki. Natomiast 16 godzin stanowi post. Dlatego też w czasie 8 godzin należy zmieścić taką ilość pożywienia, która zaspokoi nasze indywidualne zapotrzebowanie składniki odżywcze i energię. 16-godzinny post ma na celu zapewnienie organizmowi czasu na regenerację. 

Dieta 8/16. Jakie są jej zalety?

Jak przekonują zwolennicy takiego sposobu odżywiania, dieta 8/16 nie tylko pomaga w utracie zbędnych kilogramów, lecz także poprawia samopoczucie i zdrowie. Polecana jest zwłaszcza osobom, które chcą rozbudować mięśnie i zmniejszyć tkankę tłuszczową. Taki sposób odżywiania przyspiesza metabolizm oraz wzmacnia barierę ochronną organizmu.

Autorka aplikacji "The FITT Cycle", Lindsay Huelse, wytłumaczyła, dlaczego jej zdaniem warto przejść na taką dietę.

Okresowy post pomaga w utrzymaniu zdrowia i dobrego samopoczucia, nawet bez konieczności wykonywania ćwiczeń lub zmiany tego, co jesz… Chodzi tylko o zmianę kiedy jesz

- powiedziała w rozmowie z "Thrive Global".

Dieta 8/16 - kontrowersje

Jak wiele innych popularnych diet, 8/16 wzbudza pewne kontrowersje. Jak przekonując przeciwnicy takiego sposobu odżywiania, dieta 8/16 w niektórych przypadkach może prowadzić do przyrostu masy ciała. To dlatego, że w czasie okna żywieniowego trwającego osiem godzin wiele osób je zdecydowanie za dużo. 

Więcej o: