Więcej treści zdrowotnych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Przypadek został opisany przez lekarzy z oddziału urologii placówki Dokkyo Medical University Nikko Medical Center i opublikowany w branżowym medium "Urology Case Reports". Dowiadujemy się z niego, że 79-letni mężczyzna zgłosił się do szpitala z dysurią, czyli problemami z oddawaniem moczu. Odczuwał ból i pieczenie.
Lekarze przeprowadzili więc szereg badań, by sprawdzić, co dolega pacjentowi. Z ujścia cewki moczowej nie wystawało żadne ciało obce, zostało więc zrobione USG jamy brzusznej. Podczas badania okazało się, że pęcherz jest wypełniony dużym przedmiotem. Lekarze zlecili również wykonanie prześwietlenia RTG, które wykazało, że obiekt przypomina zwinięty drut. Dopiero wtedy mężczyzna przyznał, że włożył przez cewkę moczową 230-centymetrową skakankę.
Medycy musieli więc zastanowić się, jak wyciągnąć linkę z pęcherza 79-latka. Wykonali również tomografię komputerową oraz rekonstrukcję 3D, aby dokładniej ocenić kształt ciała obcego. Pozbycie się skakanki nie było proste, ponieważ narząd w całości był nią wypełniony. Długość linki dodatkowo utrudniałaby wyjęcie jej przez cewkę. Ostatecznie lekarze zdecydowali się na niewielkie nacięcie pęcherza wykonane w znieczuleniu ogólnym. W opisie przypadku zapewniają, że pacjent po zabiegu czuł się dobrze i nie miał żadnych powikłań.
Co ciekawe, lekarze podkreślają, że przypadki, gdy pacjent zgłasza się do szpitala z ciałem obcym w pęcherzu nie należą do rzadkości. Dlatego, ich zdaniem, należy wziąć pod uwagę taką możliwość przy stawianiu diagnozy.
W 2019 roku opisywaliśmy przypadek 22-latka z Arabii Saudyjskiej, który przez cztery lata miał w cewce moczowej metalowy przedmiot. Co ciekawe, mężczyzna nie skarżył się na żaden ból ani inne dolegliwości. Pęsetę wyjęto dzięki pomysłowej operacji.
Lekarzom udało się usunąć ciało obce z cewki moczowej pacjenta bez uszkodzenia narządu. Zastosowali metodę endoskopową wspieraną przez umiejętny ucisk zewnętrzny. Szczegółowy opis zabiegu opublikowali w czasopiśmie "Urology Case Report". To był drugi tego typu przypadek opisany w literaturze medycznej.
Źródło: "Urology Case Reports"