Ciężkie migreny u mężczyzny zniknęły, gdy przeszedł na dietę roślinną

Przez ponad 12 latach mężczyzna zmagał się z ciężką migreną. Ból ustąpił całkowicie po trzech miesiącach stosowania bogatej w związki odżywcze diety roślinnej. Głównym składnikiem posiłków były ciemnozielone warzywa liściaste.

Więcej tematów o zdrowiu na stronie głównej Gazeta.pl

Sześćdziesięcioletni mężczyzna przez ponad 12 lat cierpiał na ciężkie, wyniszczające migreny, które wręcz uniemożliwiały mu pracę. Miewał miesięcznie około 5-6 ataków bólu, z których każdy trwał około 72 godzin. Atakom towarzyszyły nadwrażliwość na światło, fonofobia, nudności, wymioty.

- Przez większość czasu albo miałem migrenę, albo dochodziłem do siebie - wspomina pacjent, który zdesperowany zgłosił się do ambulatorium kliniki stylu życia.

Przedtem wypróbował wiele terapii. Brał leki przeciwmigrenowe przepisywane przez lekarzy, a także ćwiczył jogę, medytował, starając się wyciszyć organizm i zredukować napięcie (uznaje się, że istnieje związek pomiędzy migreną a stresem). Ponadto zrezygnował z kilku pokarmów, które potencjalnie mogą wyzwalać migrenowe ataki (np. czekolada, ser, kawa, alkohol, cytrusy, bakalie). W ostatnim czasie jadał potrawy na bazie pszenicy i mleka sojowego, tosty z pieczywa pełnoziarnistego z masłem orzechowym, do tego kanapki z tuńczykiem, omlety z jajek, kotlety z kurczaka, ryby, słodkie ziemniaki, jabłka.

Leczenie farmakologiczne nie przynosiło żadnych efektów. Na sześć miesięcy przed zgłoszeniem się do Lifestyle Medicine Clinic (ośrodek leczenia holistycznego) w Nowym Jorku, mężczyzna coraz częściej cierpiał na migrenę. Teraz miał już 6-8 napadów miesięcznie, co w sumie oznaczało 18-24 dni bólu w miesiącu. Specjaliści w klinice, po wykonaniu szeregu badań, zalecili pacjentowi radykalną zmianę diety - przejście na roślinną dietę zwaną LIFE. 

Zobacz wideo 6 najczęstszych przyczyn bólu głowy

Co to takiego "dieta LIFE"

Jest to skrót od angielskiej nazwy Low Inflammatory Foods Everyday (LIFE). Zaleca spożywanie co najmniej 142 g surowych lub ugotowanych zielonych warzyw liściastych każdego dnia (takich jak kapusta, brokuły, szpinak, jarmuż, natka pietruszki), picie około 1000 ml zielonego koktajlu dziennie, a ponadto ograniczenie spożycia produktów pełnoziarnistych, warzyw skrobiowych, olejów i białka zwierzęcego, zwłaszcza nabiału i czerwonego mięsa.

- W czasie dwóch miesięcy stosowania diety roślinnej LIFE częstotliwość bólów głowy spadła z 18-24 dni w miesiącu do jednego. Pacjent odstawił wszystkie leki na migrenę. Po trzech miesiącach bóle głowy całkowicie ustąpiły - piszą naukowcy ze Stony Brook University (USA). Opis tego medycznego przypadku ukazał się w czasopiśmie "BMJ Case Reports".

Naukowcy dowodzą, że dieta LIFE znacząco zwiększa poziom beta-karotenu w organizmie oraz znacząco zmniejsza ogólnoustrojowy stan zapalny (zbadano poziom białka C-reaktywnego we krwi - CRP).

- Już po miesiącu od rozpoczęcia bogatej w składniki odżywcze diety roślinnej, która obejmowała głównie ciemnozielone warzywa liściaste, owoce, fasolę, płatki owsiane i codziennie zielony koktajl, udało mi się odstawić leki - wspomina pacjent.

Zmiana okazała się trwała. Mężczyzna nie doświadczył ani jednego ataku migreny od ponad siedmiu lat. Dlatego też lekarze, którzy zajmowali się pacjentem uważają, że warto przyjrzeć się temu doświadczeniu. Z kolei eksperci nie zaangażowani w badanie zwracają uwagę, że to zaledwie jednorazowy przypadek, zatem trudno wyciągać z niego uniwersalne wnioski. 

- Migrena jest wyniszczającą chorobą i ważne jest, aby znaleźć sposoby jej leczenia i radzenia sobie z nią. Dieta może odgrywać ważną rolę w przypadku wielu chorób, w tym migreny, ale aby sformułować ostateczne stwierdzenia i zalecenia, potrzeba znacznie więcej badań -  mówią eksperci komentujący raport.

Migrena dotyka ponad miliard ludzi na całym świecie. Charakteryzuje się jednostronnym, pulsującym bólem głowy, trwającym od 4 do 72 godzin. Dodatkowo bólom towarzyszy zwykle nadwrażliwość na światło i dźwięk, niekiedy nudności, a nawet wymioty. Co piąta osoba cierpi na migreny z aurą, co oznacza, że jeszcze przed atakiem czuje, że ból się zbliża (ma np. zaburzenia widzenia, tzw. mroczki przed oczami, zaburzenia równowagi i inne).

Źródła: BMJ, The Guardian

Więcej o: