Biały nalot na języku - skąd się bierze?

Biały nalot na języku? Fizjologiczny kolor języka to różowy lub różowo-czerwony. Biały nalot na języku najczęściej jest stanem tymczasowym, który nie świadczy o żadnych poważnych schorzeniach. Jeżeli jednak występuje przez dłuższy czas, a wraz z nim pojawiają się inne objawy, nie należy zwlekać z wizytą u lekarza. Jakie są przyczyny białego nalotu na języku? Poniżej odpowiadamy na to pytanie.

Biały nalot na języku u niemowlaka

Biały nalot na języku może mieć wiele przyczyn. W przypadku niemowląt, nieestetyczny biały nalot na języku może wzbudzać spory niepokój. Trzeba jednak wiedzieć, że w pierwszych tygodniach życia, organizm malca nie produkuje dużej ilości śliny, co sprzyja pozostawaniu osadu z mleka. Taki nalot jest gładki. Jeżeli jednak ma postać grudkowatą, najprawdopodobniej stanowi objaw pleśniawek - infekcji wywołanej przez grzyby Candida albicans. W większości przypadków, choroba jest rezultatem niedojrzałości układu odpornościowego. Zwykle, pleśniawki przechodzą z wiekiem, jednak wymagają wizyty u pediatry - w niektórych przypadkach, wymagają leczenia farmakologicznego.

Biały nalot na języku u dziecka

W przypadku nieco starszych dzieci, biały nalot na języku może być rezultatem zaniedbań w obszarze higieny jamy ustnej. Trzeba jednak podkreślić, że może też wskazywać na grzybicę jamy ustnej. Wówczas, dziecko uskarża się na ból i pieczenie języka. Białe zabarwienie może pojawić się także w przebiegu anginy lub zapalenia gardła. Może też wskazywać na odwodnienie organizmu. 

Biały nalot na języku u dorosłego

W przypadku osób dorosłych, biały nalot na języku może występować w związku z piciem dużych ilości kawy lub herbaty. Może też mieć związek z nałogiem tytoniowym i/lub z odwodnieniem organizmu. Taki objaw często wskazuje także na niewłaściwą higienę jamy ustnej. 

Zobacz wideo Nieświeży oddech. Co może być jego przyczyną [NaZdrowie]

Nie można wykluczyć, że nalot wskazuje na grzybicę jamy ustnej. W takiej sytuacji, ma kredowo-biały kolor, może występować nie tylko na języku, ale także w innych obszarach jamy ustnej. Zwykle towarzyszą mu inne objawy - nieprzyjemny zapach z ust, pieczenie, ból i owrzodzenia błony śluzowej. Grzybica doprowadza do wystąpienia stanu zapalnego języka. 

Inne choroby i stany, których objawem może być biały nalot na języku, to:

Nalot może pojawić się także przy immunosupresji, w trakcie chemioterapii, leczenia sterydami i po antybiotykoterapii. 

Biały nalot na języku - jak się pozbyć?

Jeżeli nalot jest rezultatem odwodnienia, powinien zniknąć po nawodnieniu organizmu. W pozostałych przypadkach, wymaga leczenia przyczynowego - wyeliminowania podstawowej jednostki chorobowej - gdyż sam w sobie nie jest schorzeniem.

Biały nalot na języku - leczenie domowym sposobem

Wspomagająco, można wdrożyć terapię uwzględniającą domowe metody. Podstawą jest spożywanie minimum 2 litrów wody dziennie. Warto też pić kwaśne soki i jeść kwaśne owoce. Dobre rezultaty może przynieść płukanie jamy ustnej olejem kokosowym lub szałwią. Warto też ograniczyć produkty mleczne i zbożowe w diecie.

Zobacz też: Biały nalot na języku - co może oznaczać i jak się go pozbyć?

Więcej o: