Biały nalot na języku - co może oznaczać i jak się go pozbyć?

Powierzchnia języka jest naturalnie pokryta błoną śluzową, która jest wilgotna i ma różowy kolor. Czasami jednak język pokrywa się nalotem o białym lub żółtawym zabarwieniu. Co może oznaczać taki nalot na języku i o jakich chorobach często świadczy? Kiedy należy udać się do lekarza i jak pozbyć się nalotu na języku?

Biały nalot na języku - przyczyny

W niektórych przypadkach obecność białego nalotu na języku jest objawem chorobowym, jednak u wielu ludzi nalot pojawia się na skutek nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Często, aby pozbyć się nalotu, wystarczy po prostu umyć język za pomocą szczoteczki do zębów. Należy pamiętać o codziennej higienie języka. Do szczotkowania języka można używać zwykłej szczoteczki albo takiej, która ma specjalną skrobaczkę przeznaczoną do usuwania zanieczyszczeń z języka. Aby usunąć osad, skrobaczką należy przejechać po języku kilkukrotnie, od nasady aż po sam koniec, a także z jednego boku na drugi. Wykonując taki zabieg regularnie podczas codziennego mycia zębów, w łatwy sposób zapobiega się gromadzeniu nadmiaru osadu na języku.

Zobacz wideo

Jeżeli nalot pojawia się mimo regularnego czyszczenia języka, może być on objawem takich problemów zdrowotnych jak:

  • Infekcja bakteryjna: nalot tego typu pojawia się w przebiegu chorób takich jak szkarlatyna, angina czy płonica. Jeżeli przyczyną nalotu jest szkarlatyna, osad ustępuje samoistnie, a język zmienia się na malinowy i gładki. W przypadku anginy osadowi towarzyszą ropne nacieki na migdałkach. Infekcje bakteryjne tego typu zwykle wymagają leczenia ogólnoustrojowego w postaci antybiotykoterapii.
  • Grzybicze zapalenie lub grzybica jamy ustnej: w takim przypadku nalot jest obfity i gruby, często obejmujący także podniebienie i gardło. Grzybica występuje często u osób, które z różnych powodów często przyjmują antybiotyki, często stosują wziewne glikokortykosteroidy albo noszą protezy zębowe. Czasami grzybica jamy ustnej występuje u osób cierpiących na choroby nowotworowe, AIDS oraz pacjentów przyjmujących leki obniżające odporność organizmu. Jeżeli osad na języku jest spowodowany zakażeniem grzybiczym albo grzybicą podstawą leczenia jest stosowanie preparatów o działaniu przeciwgrzybiczym. Substancje takie występują w formie leków doustnych, a także preparatów do stosowania miejscowego.
  • Leukoplakia: nazywana jest również rogowaceniem białym. W tym przypadku mamy do czynienia ze zmianą przedrakową, a nalot ma postać białych smug lub plam na powierzchni języka. Zmiany wynikają z zaburzeń rogowacenia nabłonka błony śluzowej pokrywającej język. Najczęstszą przyczyną tej choroby jest używanie tabaki, palenie tytoniu, drażnienie nabłonka (na przykład nieprawidłowo dobraną protezą zębową). Rozwój rogowacenia białego może być spowodowany również nadużywaniem alkoholu oraz częstym spożywaniem ostrych przypraw. Zbagatelizowana i nieleczona leukoplakia może przerodzić się w nowotwór.

Biały osad na języku występuje często u osób palących papierosy. Wówczas nalot pokrywa język grubą warstwą, jest gęsty i ma kleistą konsystencję. W nalocie gromadzą się bakterie oraz zanieczyszczenia, co wywołuje gorzki smak w ustach oraz nieprzyjemny zapach, który jest odczuwalny szczególnie rano, po przebudzeniu. Posmak oraz zapach mogą się utrzymywać nawet przez cały dzień, mimo higieny jamy ustnej. Możliwymi powodami pojawiania się białego nalotu na języku są również cukrzyca, zakażenie wirusem HIV, anemia, odwodnienie organizmu albo zbyt często używanie do płukania ust płynów, które mają w swoim składzie nadtlenek wodoru.

Biały nalot na języku u dziecka

Najczęstszą przyczyną występowania białego osadu na języku u dziecka jest niedokładna higiena jamy ustnej. Jeżeli oprócz nalotu dziecko skarży się na pieczenie języka oraz ból, powodem może być grzybica jamy ustnej. Inne prawdopodobne przyczyny to angina, zapalenie gardła oraz przyjmowanie przez dziecko zbyt małej ilości płynów. Biały osad występuje często u niemowlaków, co zwykle wywołuje niepokój u rodziców. W pierwszych tygodniach życia jest to naturalne, ponieważ organizm dziecka produkuje małą ilość śliny, na skutek czego na języku gromadzi się mleko. Jeżeli nalot jest grudkowaty i gęsty, może oznaczać on infekcje grzybicze wywołane grzybem Candida albicans. Nalot na języku niemowlaka może wystąpić także po antybiotykoterapii. Aby nalot z języka niemowlaka lub dziecka zniknął, zazwyczaj konieczna jest wizyta u lekarza pediatry i wprowadzenie leczenia przyczyny powstawania osadu.

Więcej o: