Chociaż alternatywna medycyna przypisuje praktyce płukania ust olejem wiele zdrowotnych zalet, to jednak dostępne wiarygodne badania nie potwierdzają aż tak wielu korzyści zdrowotnych praktyki "ssania oleju". Nie ma dowodów na to, że płukanie ust olejem wyleczy nas z astmy, alergii, chorób serca, chronicznego zmęczenia, cukrzycy, trądziku, czy też migreny. Mimo wielu publikacji i dyskusji online, obiecujących potężny efekt oczyszczający i leczniczy, płukanie ust olejem nie jest panaceum na choroby. I nie zastąpi zwykłego mycia zębów. Amerykańskie Stowarzyszenie Stomatologiczne stoi na stanowisku, że nie ma wystarczających dowodów naukowych na to, iż płukanie ust olejem może zastąpić szczotkowanie zębów, czy nitkowanie i nie popiera oficjalnie tej praktyki.
Do płukania ust można użyć oleju słonecznikowego, sezamowego, lnianego, rzepakowego lub z oliwy z oliwek. Uważa się jednak, że najwięcej korzyści przynosi płukanie olejem kokosowym, ponieważ ma szereg właściwości prozdrowotnych: zmniejsza stan zapalny i ma działanie antybakteryjne.
Jak płukać usta olejem? Należy włożyć do ust łyżkę oleju i przepłukiwać dziąsła i zakamarki jamy ustnej przez 5-20 minut, a następnie wszystko wypluć. Jeżeli w trakcie płukania zakrztusimy się lub będzie nam trudno utrzymać płyn w ustach, wyplujmy go i weźmy kolejną łyżkę. Dla poprawienia smaku możemy dodać kilka kropel olejku miętowego albo cynamonowego. W żadnym wypadku nie należy olejem płukać gardła. Służy tylko do zębów i dziąseł.
W trakcie płukania oddychamy przez nos. Uważajmy także, aby nie połykać oleju, tylko go wypluć. Przed płukaniem warto też wypić szklankę wody. Po zabiegu przepłukujemy ponownie usta wodą, aby pozbyć się resztek oleju. Niektórzy radzą też godzinę później umyć zęby oddzielną szczoteczką. Zaleca się płukać usta przynajmniej raz dziennie, rano, jeszcze przed śniadaniem, a najlepiej 2-3 razy na dzień, godzinę lub dwie po jedzeniu.
Badania nie potwierdziły cudownych korzyści dla zdrowia, płynących z praktyki płukania ust olejem. Jak czytamy na stronach Nature.com istnieje około 21 badań na temat tej metody, ale tylko 6 jest na odpowiednim naukowym poziomie. Jeden z badaczy Oghenekome Gbinigie z Universytetu w Oxfordzie stwierdził, że aktualnie nie ma wystarczających danych, które by przesądzały o korzyściach lub potencjalnych szkodach, związanych z płukaniem jamy ustnej olejem. Istniejące badania są oparte na zbyt małych próbach,.
Department of Pediatric Dentistry, Meenakshi Ammal Dental College w Chennai w Indiach przeprowadził szereg niewielkich eksperymentów, mających zbadać efekty płukania ust olejem kokosowym. Stwierdzono, że może to przynieść kilka korzyści dla higieny jamy ustnej.
Na poparcie tej tezy przeprowadzono w 2016 r. w Indiach eksperyment z udziałem 60 uczestników. Autorzy badania twierdzą, że płukanie ust olejem (ssanie oleju) może zmniejszyć ilość bakterii znajdujących się w ślinie i w ten sposób pomóc w utrzymaniu prawidłowej higieny jamy ustnej. Płukanie ust olejem kokosowym uznano za alternatywę dla chlorheksydyny, znajdującej się w niektórych płynach dentystycznych.
Nieświeży oddech jest na ogół spowodowany złą higieną jamy ustnej i języka, infekcją lub chorobami dziąseł, jako skutek nagromadzenia się bakterii w przestrzeni okołozębowej. Według badań z 2011 roku używanie oleju kokosowego może być skuteczną naturalną alternatywą dla środków do płukania ust, takich jak chlorheksydyna. Takie wnioski wysnuto na podstawie badań grupy 20 nastolatków.
Lepsza higiena jamy ustnej zapobiega rozwojowi próchnicy. Według badań z 2016 roku zarówno płukanie olejem, jak i płynem do ust, ma tę samą skuteczność, czyli zmniejsza ilość bakterii próchniczych w jamie ustnej, co pomaga zapobiegać ubytkom. Oprócz szczotkowania i nitkowania może to być kolejny sposób na utrzymanie zdrowych zębów.
Według badania z 2015 roku użycie oleju kokosowego do płukania jamy ustnej zmniejszało płytkę nazębną, przez co cofnął się stan zapalny dziąseł. W tym eksperymencie wzięło udział 60 indyjskich nastolatków, którzy płukali usta olejem kokosowym przez okres 30 dni.
Nie ma dowodów naukowych na to, że płukanie ust olejem wybiela zęby. Generalnie można stwierdzić, że jako dodatek do prawidłowej higieny jamy ustnej, uzupełnienie szczotkowania i nitkowania, sprawdza się podobnie jak zwykłe płyny do ust. Jest prostą, niedrogą i bezpieczną metodą pomagającą w utrzymaniu higieny jamy ustnej. Wśród skutków ubocznych mówi się czasem o przypadkach lipidowego zapalenia płuc, spowodowanego wciągnięciem oleju do dróg oddechowych oraz o kłopotach żołądkowych po przypadkowym połknięciu oleju.
Źródło: Nature.com, MedicalNewsToday, healthline.com