Brzydki zapach z ust to skutek niewłaściwej higieny? Często tak. Dr Michał Domaszewski*, lekarz rodzinny, przypomina, że higiena jamy ustnej to nie tylko samo mycie zębów.
Wiele osób cierpi przez nieświeży oddech i deklaruje: "przecież myję zęby", a jednak – ma problem. Mycie zębów to często za mało. Znaczenie ma:
Zwykła szczoteczka do wielu miejsc nie dotrze. Między zęby dostają się resztki jedzenia, które wygarnie tylko nić. Dość skomplikowane bywa dbanie o higienę, gdy masz aparat ortodontyczny czy protezę.
Zdecydowana większość Polaków ma próchnicę lub paradontozę. Wielu idzie do dentysty dopiero,
gdy zęby bolą. Regularne usuwanie kamienia nazębnego w gabinecie? Wciąż nie brakuje opinii, że to zupełnie niepotrzebne. Nieświeży oddech rujnuje ci życie towarzyskie? Na pewno zawsze warto zacząć
od wizyty u stomatologa. Jeśli twoje zęby i dziąsła okażą się zdrowe, higiena prawidłowa, a problem nie ustąpi, dopiero wtedy warto szukać innej przyczyny.
Dr Michał Domaszewski wyjaśnia, że źródło zapachu w jamie ustnej może znajdować się poza nią:
Masz problem z zatokami? Często boli cię gardło? Zalegająca wydzielina nie pachnie fiołkami.
Czasem problem jest głębszy i dotyczy płuc. Nieświeży oddech towarzyszy też gruźlicy czy grzybicy.
Grzybica może dotyczyć także układu pokarmowego. Jego schorzenia to kolejni winowajcy. Odorowi z jamy ustnej mogą sprzyjać:
Papierosy, nadużywanie alkoholu, słabość do czosnku i cebuli: mają przewidywalny wpływ na twój oddech. Znaczenie ma również stres, choćby dlatego, że zmniejsza wydzielanie śliny, a to sprzyja nadprodukcji w jamie ustnej wyjątkowo cuchnących związków siarki. Przyczyną bywają czasem zaburzenia hormonalne, a nawet nieracjonalne diety odchudzające.
Dr Michał Domaszewski, lekarz rodzinny Milena Stańczak
Dr Michał Domaszewski (na zdjęciu) jest lekarzem rodzinnym, na co dzień leczącym dzieci i dorosłych. Uważa, że współczesny lekarz powinien odważnie wychodzić zza biurka i starać się przekazywać swą wiedzę nie tylko w gabinecie, ale też poprzez dostępne media. Od roku regularnie występuje jako ekspert w programie "Pytanie na śniadanie", od niedawna prowadzi bloga dr Michał oraz rozwija swój kanał na YouTube. Ma to być odpowiedź na zalew nieprawdziwych informacji od "doktora Google". Dr Domaszewski to absolwent Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Specjalizację rozpoczął w Samodzielnym Publicznym Centralnym Szpitalu Klinicznym przy ul. Banacha 1a w Warszawie. Na co dzień pracuje w Poradniach Medycyny Rodzinnej. Zajmuje się też badaniami klinicznymi leków.
NaZdrowie to cykl wideo poruszający popularne, niejednokrotnie kontrowersyjne, tematy związane ze światem medycyny. Analizujemy aktualne trendy i staramy się rozstrzygnąć, z czym mamy do czynienia - faktem czy mitem. Cykl zmienił formułę. Nie tylko czołówka czy szata graficzna jest nowa - przede wszystkim do współpracy zaprosiliśmy specjalistów, by opowiedzieli o kwestiach, o które na co dzień często pytają ich pacjenci. Jak Wam podoba się ta zmiana?
Wszystkie odcinki cyklu możesz obejrzeć tutaj.