Domowe sposoby na bóle żołądka. Poznaj naturalne metody walki z przykrą dolegliwością

Domowe sposoby na bóle żołądka nie ograniczają się do ziołolecznictwa. Ból żołądka występuje pod różnymi postaciami. W niektórych przypadkach ma charakter skurczowy. Zdarza się, że dolegliwości bólowe dokuczają nam w sposób ciągły lub przewlekły. Mogą towarzyszyć im inne przypadłości, jak choćby wzdęcia, mdłości i biegunka. Jak poradzić sobie z tym uporczywym problemem?

Domowe sposoby na bóle żołądka. Poznaj je już teraz

Domowe sposoby na bóle żołądka mają na celu jak najszybsze zatrzymanie trudnych do wytrzymania skurczy. W niektórych przypadkach, ból żołądka jest symptomem poważnych chorób, jednak najczęściej, ta uporczywa dolegliwość stanowi następstwo niewłaściwej diety, prowadzącej do wystąpienia niestrawności. W łagodzeniu dolegliwości bólowych dobrze sprawdzają się leki rozkurczowe. Nie musimy jednak od razu sięgać po środki farmakologiczne. Co na ból żołądka? Domowe metody okazują się równie skuteczne i są znacznie łagodniejsze dla organizmu. 

Jeżeli dolegliwości bólowe są spowodowane niestrawnością, w ich łagodzeniu sprawdzą się zioła wspomagające trawienie, działające łagodząco i rozkurczowo. Po które warto sięgnąć? Doskonale sprawdzi się:

  • mięta,
  • rumianek,
  • lipa,
  • dziurawiec.

Silnym działaniem rozkurczowym charakteryzuje się także kminek. Nie można też nie wspomnieć o dobroczynnym wpływie miodu manuka. Ta naturalna substancja wspomaga regenerację podrażnionej błony śluzowej, usprawnia proces trawienia i pomaga pozbyć się zaparć. 

Zobacz wideo Anatomia człowieka - żołądek

Korzystny wpływ na stymulację trawienia i oczyszczenie żołądka może wywrzeć także niewielka ilość alkoholu. Odrobina domowej nalewki z orzecha włoskiego może przynieść ulgę. 

Domowe sposoby na ból żołądka i mdłości to także modyfikacja diety. Chcąc pozbyć się problemu, warto zrezygnować z ciężkostrawnych i tłustych potraw, dań typu fast-food, gazowanych napojów i słodyczy. Warto też ograniczyć spożywanie napojów alkoholowych. Warto też zmodyfikować swoje nawyki. Posiłki spożywaj regularnie i bez pośpiechu. 

Domowe sposoby na ból żołądka po lekach

Zdarza się, że ból żołądka jest następstwem podrażnień wywołanych lekami. Na taką dolegliwość często uskarżają się osoby przyjmujące środki farmakologiczne w sposób przewlekły. W tym przypadku, należy przyjmować substancje działające łagodząco, regenerująco i osłonowo. W tej roli doskonale sprawdzi się siemię lniane, czyli nasiona lnu zwyczajnego. 

Domowe sposoby na ból żołądka w ciąży

Należy pamiętać, że ból żołądka w ciąży nie może być ignorowany. Ta pozornie błaha przypadłość może skutkować poważnymi powikłaniami, więc należy skonsultować ją z lekarzem.

Ciąża to okres, w którym kobieta musi ograniczyć przyjmowanie leków. W celu złagodzenia bólu żołądka, warto więc sięgnąć po naturalne metody (jeżeli nie występują ku temu żadne przeciwwskazania). W tym szczególnym okresie, dobrze sprawdzi się siemię lniane, napar z imbiru i mięty. Siemię wykazuje działanie ochronne, mięta i imbir wspomagają proces trawienia. 

Zobacz też: Zapalenie żołądka - objawy nie zawsze oczywiste. Domowe sposoby to nie najlepszy sposób na tę dolegliwość

Więcej o: