Bypass: na czym polega zabieg? Jakie są wskazania do jego przeprowadzenia?

Bypass to potoczne określenie na inwazyjny zabieg, stosowany w leczeniu choroby niedokrwiennej serca. W środowisku medycznym, taka metoda jest określana jako pomostowanie aortalno-wieńcowe. Jak przebiega zabieg wszczepienia bypassów i kiedy zachodzą wskazania do jego przeprowadzenia?

Bypass - co to za zabieg?

Bypass, czyli pomostowanie aortalno-wieńcowe (CABG), to zabieg kardiochirurgiczny, w przebiegu którego łączy się aortę z naczyniami wieńcowymi za pomocą pomostów naczyniowych. Istotą operacji jest ominięcie odcinków naczyń wieńcowych, które zostały zwężone przez blaszkę miażdżycową. W ten sposób, poprawia się transport krwi tętniczej do serca, dzięki czemu organ jest lepiej zaopatrywany w tlen i substancje odżywcze.

Pomosty najczęściej są pobierane z żyły powierzchniowej kończyny dolnej. Jeżeli pobranie fragmentu naczynia krwionośnego z tego obszaru jest niemożliwe, wykorzystywana jest tętnica promieniowa kończyny górnej lub prawa tętnica piersiowa wewnętrzna.

Serce może sygnalizować wszelkie nieprawidłowości dolegliwościami bólowymi. Ból serca. Kiedy niezwłocznie należy udać się do lekarza?

Bypass: jak przebiega zabieg?

Zabieg wszczepienia bypassów może być wykonany na dwa sposoby - z wykorzystaniem krążenia pozaustrojowego lub bez niego. W pierwszym przypadku, operacja wymaga zatrzymania akcji serca. Kardiochirurg otwiera klatkę piersiową, wykonując nacięcie wzdłuż mostka. Następnie, pacjent zostaje podłączony do specjalistycznej aparatury, a akcja serca zostaje zatrzymana.

Operacja bez wykorzystania krążenia pozaustrojowego jest wykonywana na bijącym sercu. Kardiochirurg otwiera klatkę piersiową pacjenta poprzez nacięcie mostka, ale jeżeli zachodzi konieczność leczenia jedynie pojedynczych zwężeń, zabieg można wykonać także poprzez uzyskanie dostępu przez lewostronną torakotomię (otwarcie klatki piersiowej po lewej stronie).

Zobacz wideo Kołatanie serca - kiedy się pojawia i co oznacza?

Bypass: wskazania do przeprowadzenia zabiegu

Bypass nie jest jedyną metodą leczenia choroby niedokrwiennej serca. Większość chorych podlega leczeniu zachowawczemu, polegającemu na przyjmowaniu odpowiednich leków i zmianie stylu życia. Gdy zachodzi konieczność leczenia chirurgicznego, w pierwszej kolejności rozważana jest angioplastyka wieńcowa. Wszczepienie bypassów jest natomiast wskazane w przypadku pacjentów z chorobą trójnaczyniową, pnia lewej tętnicy wieńcowej i u których występują choroby współistniejące, jak choćby cukrzyca.

Inne wskazania do przeprowadzenia pomostowania aortalno-wieńcowego to:

  • znaczne zwapnienie w naczyniach,
  • kręty przebieg naczyń,
  • nawracająca restenoza w stencie,
  • występowanie jakichkolwiek przeciwwskazań do wdrożenia podwójnej terapii płytkowej,
  • występowanie wskazań do przeprowadzenia innego leczenia inwazyjnego kardiochirurgicznego.

Astma sercowa to schorzenie będące efektem niewydolności lewej komory serca. Astma sercowa. Czym jest dychawica sercowa?

Bypass nie jest stosowany wyłącznie w kardiochirurgii

Warto podkreślić, że termin "bypass" nie jest charakterystyczny wyłącznie dla leczenia kardiologicznego. Taki zabieg jest też wykonywany w ramach leczenia otyłości. Bypass żołądka, czyli wyłączenie żołądkowe metodą Roux, polega na skróceniu drogi pokarmowej poprzez wytworzenie zbiorniczka z górnej części żołądka. Stamtąd pokarm ma przedostawać się do jelita cienkiego. W trakcie zabiegi, żołądek zostaje podzielony na dwie części. W tym celu wykorzystuje się szwy mechaniczne. Górna część zostaje przyłączona do pętli jelita cienkiego. Z zaślepionej części spływają soki trawienne. 

Zobacz też: Nadciśnienie tętnicze, czy można je obniżyć poprzez dietę? Czego należy unikać?

Więcej o: