Domowe sposoby na łupież okażą się skuteczne, jeżeli problemowi nie towarzyszy stan zapalny. Specjalistycznego leczenia wymaga łupież pstry
w zaawansowanej postaci. Jeżeli jednak mamy do czynienia z umiarkowanie nasilonymi objawami lub zaobserwowaliśmy u siebie objawy łupieżu suchego lub tłustego, bez obaw możemy walczyć z nim naturalnymi metodami.
Skuteczna walka z łupieżem w warunkach domowych wymaga określenia źródła problemu. Jeżeli wynika z przesuszenia skóry głowy, mamy do czynienia z tzw. łupieżem suchym. W tym przypadku, musimy zadbać o jej odpowiednie nawilżenie.
W roli maseczki nawilżającej, świetnie sprawdzi się jogurt naturalny. Wystarczy nałożyć go na włosy i skórę. Owiń głowę ręcznikiem i pozostaw maseczkę na godzinę. Dzięki temu, nawilżysz skórę, przywrócisz jej prawidłowy odczyn i złagodzisz podrażnienia.
W celu nawilżenia skóry głowy, warto wykonać masaż olejkiem rycynowym. Wcieraj substancję przez ok. 10 minut, a następnie - umyj włosy delikatnym szamponem. Alternatywnie możesz sięgnąć po oliwę z oliwek lub olej sezamowy.
Łupieżowi tłustemu towarzyszy infekcja grzybicza i występowanie łojotoku. Aby pozbyć się problemu, w pierwszej kolejności musimy ją zahamować. W tym celu, warto zastosować płukankę octową, przygotowaną z wody i octu jabłkowego w proporcjach 2:1. Stosuj ją po każdym myciu głowy, a szybko dostrzeżesz istotną różnicę.
Bardzo dobrze sprawdzi się też płukanka z pokrzywy. Zagotuj litr wody, a następnie zapasz trzy łyżki suszu. Po przestudzeniu mikstury, przepłucz nią włosy (po umyciu).
Jeżeli problem łupieżu dotyczy dzieci, z powodzeniem można zastosować każdą z powyższych metod. Problem w tym, że malec niezbyt ochoczo podda się zabiegowi z płukanką octową, więc w tym przypadku, warto wybrać płukanki ziołowe, które mają znacznie przyjemniejszy zapach. Poza wspomnianą już pokrzywą, w walce z łupieżem dobrze sprawdza się:
Zobacz też: Macierzanka (ziele macierzanki): na co pomaga? Właściwości i zastosowanie macierzanki