Dobroczynny wpływ macierzanki jest znany od wieków. Rzymskim legionistom zalecano kąpiele z użyciem tego zioła, co miało wzmocnić ich męskość. Ziele macierzanki może być wykorzystywane w całości w celach zdrowotnych. Najwięcej korzyści ma jednak pozyskiwany z rośliny olejek eteryczny.
Macierzanka inaczej nazywana jest cząberkiem. Zapachem przypomina tymianek. Warto wiedzieć, że choć zioło występuje w wielu odmianach, to jedynie kilka z nich wykazuje właściwości prozdrowotne. W ziołolecznictwie najczęściej wykorzystuje się trzy odmiany macierzanki: zwyczajną, cytrynową i piaskową.
Preparaty i olejki stworzone na bazie macierzanki wykazują właściwości: moczopędne, bakteriobójcze, dezynfekujące, przeciwzapalne. Są bogate w witaminę C i sole mineralne. Olejek eteryczny pozyskany z macierzanki pomaga w problemach z górnymi drogami oddechowymi. Można go stosować jako środek wykrztuśny. Macierzanka może być szczególnie przydatna dla palaczy. Preparaty na bazie zioła mogą pomóc pozbyć się pyłów, które gromadzą się w drogach oddechowych przez palenie. Łagodzi to tzw. kaszel palacza. Ponadto macierzanka działa pozytywnie na żołądek - leczy wzdęcia i łagodzi bóle brzucha.
Macierzankę uznaje się za jeden z najlepszych środków naturalnych na stany zapalne wewnętrzne oraz zewnętrzne. Leczy wrzody, ropienie, rany. Płukanką sporządzoną z macierzanki można płukać jamę ustną.
Ziele macierzanki jest bardzo przyjazne kobietom. Łagodzi bóle menstruacyjne. Dezynfekuje i ściąga błony śluzowe narządów rodnych. Pomaga też podczas stanów zapalnych w tym obszarze.
Macierzanka jest również przydatna w kosmetyce. Pomaga pozbyć się łupieżu. Świetnie sprawdza się w leczeniu trądziku.
Macierzankę warto mieć w swojej apteczce nie tylko do stosowania doraźnego. Przydaje się przez cały rok - można używać jej do kąpieli oraz przygotowywać z niej napary (najlepiej łączyć kurację zewnętrzną z kuracją od wewnątrz). Działa to wzmacniająco na organizm, pozwala się odprężyć i odstresować. Zioło macierzanki łagodzi bóle głowy oraz nerwobóle i dodaje energii.
Macierzankę warto połączyć z innymi ziołami, ponieważ wspólnie mają silniejsze działanie. Najlepiej zestawiać macierzankę z nagietkiem, rumiankiem, szałwią czy lipą.