Haloterapię wykorzystuje się jako metodę leczenia w uzdrowiskach. Większość z nich wykorzystuje naturalne sposoby wzmacniania organizmu. Dobroczynne związki soli, jak nic innego, radzą sobie z wszelkimi schorzeniami górnych dróg oddechowych.
Sam termin haloterapia pochodzi od greckiego słowa “halos”, czyli “obłok”. Chodzi o specyficzny mikroklimat, który powstaje zarówno w naturalnych jaskiniach solnych, jak i w sztucznych grotach solnych, które odwiedzamy w uzdrowiskach.
Metodę opracowano dopiero w latach 80. ubiegłego wieku, w Rosji. Dopiero, bo o dobroczynnym wpływie soli na zdrowie wiedziano znacznie wcześniej.
Haloterapia polega na oddychaniu powietrzem z rozdrobnionym aerozolem solnym. Ten, po dotarciu do naszych dróg oddechowych, stymuluje je do obrony. Skąd aerozol solny w powietrzu? Wytwarza się go w sposób sztuczny za pomocą specjalnego halogeneratora, który rozdrabnia sól i wypuszcza razem z powietrzem do groty solnej. Poza inhalacją też inne odmiany haloterapii: kąpiele solankowe, płukania oraz krenoterapia.
Haloterapię zaleca się przede wszystkim osobom zmagającym się ze schorzeniami górnych dróg oddechowych: cierpiącym na astmę, przewlekłe alergie, chorobę rozstrzeniową, mukowiscydozę, przewlekłe zapalenie płuc, nieżyt oskrzeli, chroniczne zapalenie gardła, często zapadającymi na rożnego typu infekcje i przeziębienia.
Ten rodzaj terapii świetnie sprawdza się też w leczeniu chorób skórnych, przede wszystkim, przy łuszczycy i egzemie. Na haloterapię kieruje się osoby cierpiące na nadciśnienie oraz nerwice i mające objawy dysfunkcji naczyniowej.
Haloterapia daje wiele pozytywnych efektów. Dzięki niej nasze płuca lepiej wentylują, usprawnia się wymiana gazowa. Wdychanie związków soli łagodzi stany zapalne, rozszerza oskrzela, poprawia funkcjonowanie centralnego układu nerwowego.
Pacjenci po zastosowaniu terapii są spokojniejsi, mniej zestresowani i lepiej śpią. Po haloterapii zmniejsza się ilość cukru we krwi, zostają usprawnione procesy utleniania, metabolizmu oraz redukcji, zmniejsza się ciśnienie tętnicze krwi, zmniejszają skurcze, polepsza się mikrokrążenie oraz stabilizuje się bilans kwasowo-zasadowy.
Może cię też zainteresować:
Dieta niskowęglowodanowa stosowana przez dłuższy czas jest szkodliwa dla zdrowia
Ocet jabłkowy - eliksir z kuchennej półki? Naturalny sposób na trądzik, blizny i łupież