Tego łupieżu nie znajdziesz na ubraniach. Łupież tłusty - jakie są przyczyny i objawy?

Łupież tłusty jest groźniejszy dla zdrowia niż łupież suchy czy łupież pstry. Zaczyna się od wypadania włosów, jego konsekwencją może być łysienie. Warto udać się z nim do specjalisty.

Łupież pstry, łupież różowy Gilberta, łupież tłusty, suchy, biały... Rozróżniamy wiele rodzajów tej choroby. Łupież pstry to zakażenie naskórka, za którego występowanie odpowiedzialne są grzyby. Łupież różowy Giberta to schorzenie rumieniowo-złuszczające, które dotyka głównie młodych - dzieci i osoby do 35 roku życia. Łupież różowy rozpoczyna się zwykle od pojawienia się ogniska rumieniowego na tułowiu. "Tradycyjny" łupież, czyli biały nalot, widoczny na ciemnych ubraniach, występujący głównie u nastolatków, to tzw. łupież suchy. Powstaje w wyniku nadmiernej aktywności gruczołów łojowych, a co za tym idzie - zbyt szybkiego złuszczania się skóry głowy. Łupież biały objawia się białymi plamami na skórze. Dotyczy dzieci i młodych dorosłych, szczególnie płci męskiej.

Natomiast łupież tłusty charakteryzuje się większymi, lekko żółtymi ogniskami złuszczonej skóry. Przylegają one dokładnie do głowy, mogą być bolesne. Rozdrapane, przeradzają się w podrażnione strupy. Przez to, że zmiany pojawiają się na skórze głowy, często ich nie widać, więc problem - choć uciążliwy - bywa bagatelizowany. Bo przecież zawsze są ważniejsze sprawy na głowie (nomen omen!) niż wizyta u lekarza. Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

A nieleczony łupież tłusty może w skrajnych przypadkach może doprowadzić do całkowitego wyłysienia. Wiąże się to z tzw. łysieniem łojotokowym, które zaczyna się na czubku głowy i skroniach. A początek jest niemalże zawsze taki sam: włosy są coraz słabsze, cieńsze i wypadają. Dlatego nie należy lekceważyć łupieżu tłustego i warto poszukać pomocy u specjalisty.

Łupież tłusty: przyczyny występowania

Jeśli chodzi o przyczyny powstania łupieżu tłustego, to są one zbliżone do powodów łupieżu suchego: nadaktywność gruczołów łojowych, spowodowana zmianami hormonalnymi, niedostosowanie kosmetyków do włosów do stanu skóry, stres, zła dieta, a także działanie grzybów Malassezia, które żyją na skórze głowy, odżywiają się produkowanym na niej łojem, a niekiedy postanawiają się zbuntować i zaczynają wydzielać związki proste, drażniące skórę głowy.

Łupież tłusty może być też konsekwencją nieleczonego łupieżu suchego.

Pamiętaj! Łupież tłusty nie daje tak widocznych objawów, jak łupież suchy. Początkowe, bezbolesne stadium, może długo zostać niezauważone, szczególnie jeśli włosy myjesz szybko i nieuważnie. Eksperci podkreślają, że właściwa higiena skóry głowy jest bardzo ważna, zarówno w leczeniu, jak i w profilaktyce łupieżu. Precyzyjne mycie głowy, prawidłowo dobranymi kosmetykami, dokładne spłukiwanie szamponu i odżywki i umiarkowanie w używaniu preparatów do stylizacji, poprawi stan skóry głowy. Przeczytaj: 6 dolegliwości i problemów ze zdrowiem, o których wstydzimy się mówić nawet lekarzowi

Jest też teoria, że zaburzenia gospodarki łojotokowej skóry głowy powodują zabiegi u fryzjerów - koloryzacje, trwała ondulacja (a ta, zdaniem stylistów, za moment powróci jako wielki hit!) i inne inwazyjne działania.

Łupież tłusty: trudna diagnostyka

Łupież tłusty lubi być mylony. Np. z łojotokowym zapaleniem skóry. Dolegliwość ta ma postać czerwonych łuszczących się ognisk, którym często towarzyszy świąd. O ile krosty charakterystyczne dla łojotokowego zapalenia skóry mogą występować na całej skórze głowy, również częściach nieowłosionych (np. na czole i nosie), o tyle płaty łupieżu tłustego występują tylko we włosach.

Łupież tłusty: leczenie

Jak pozbyć się łupieżu? Leczenie łupieżu tłustego jest trudniejsze niż likwidacja białego nalotu. Zdecydowanie wymaga konsultacji ze specjalistą, który przepisze maść zawierającą m.in. kwas salicylowy, siarkę, selen, pirytonian cynku, ketokonazol, chlorek 1-metylonikotynamidu oraz pochodne imidazolowe. To substancje czynne, o działaniu przeciwłojotokowym. Wciera się je w skórę głowy i mają one unormować wydzielanie sebum.

Uzupełnieniem terapii będzie stosowanie szamponów przeciwłupieżowych - i to zarówno wtedy, gdy łupież występuję, jak i profilaktycznie, raz na jakiś czas, po ustąpieniu objawów.

Zobacz wideo