Cysta oraz torbiel to różne nazwy na tę samą zmianę. Można stosować je zamiennie. Czym zatem jest cysta? To patologiczna zmiana, jedno lub wielokomorowa. Co istotne, zawsze jest wypełniona płynem, który swoją konsystencją przypomina nieco galaretkę. Cysty mogą występować zarówno na zewnątrz ciała, jak i w jego wnętrzu. Zarówno cysta na jajniku jak i cysta na oku wymagają diagnozy i leczenia. Niestety, ale czasami taka zmiana może wiązać się z poważniejszą chorobą. Poszczególne rodzaje cyst mogą, lecz nie muszą powodować bólu, dyskomfortu czy uczucia ucisku. Część z nich występuje bezobjawowo i długo nie daje o sobie znać.
Wpisując w wyszukiwarkę frazę „cysta zdjęcia", nie należy się bać - widok takich zmian nie należy do szczególnie szokujących. Cysty mają różne rozmiary, niektóre wykrywane są dopiero pod mikroskopem, inne są widoczne gołym okiem i są na tyle spore, że mogą uciskać narządy, przy tym pogarszając ich funkcjonowanie. Cysta w większości przypadków występuje pojedynczo, jednak w niektórych przypadkach spotkać się można z całymi ich grupami.
Wyróżnić można dwa rodzaje cyst, czyli cysty prawdziwe, oraz cysty rzekome. Oba rodzaje mogą pojawić się w każdym miejscu organizmu. Czym zatem się różnią? Cysty prawdziwe są otoczone przez komórki nabłonkowe, natomiast cysty rzekome stanowią tkankę łączną. Dodatkowo torbiele grupować da się również na te wrodzone i nabyte. Te pierwsze powstają, gdy płód dopiero się rozwija, mają ścisły związek z wadami rozwojowymi, a także genami. Cysta nabyta powstaje w wyniku stanu zapalnego.
Najpowszechniejsze miejsca, gdzie pojawiają się torbiele, to jajniki, oczy, jak również okolice twarzy. To, jak będzie przebiegało leczenie, zależy od rozmiaru zmiany, oraz tego gdzie konkretnie się ona znajduje.
Diagnoza torbieli nie zawsze jest prosta. Zmiany wewnątrz organizmu mogą przez jakiś czas nie dawać o sobie znać. Czasami wykrywane są one przez zupełny przypadek, na przykład podczas specjalistycznych badań.
Cysta na twarzy, która nie powoduje boleści ani dyskomfortu, a przy tym jest niewielkich rozmiarów w większości przypadków nie wymaga leczenia. Obserwacja to coś, na czym w pierwszej kolejności powinien skupić się pacjent. Jeżeli torbiel przeszkadza w wykonywaniu codziennych czynności, lub nieestetycznie wygląda, można przeprowadzić zabieg chirurgiczny, po którym nie zostanie śladu. Zwykle jednak stosuje się mniej inwazyjne metody, takie jak peelingi chemiczne, laseroterapię czy mikrodermabrazje.
Jeżeli torbiele występują na jajnikach, specjalista może zalecić terapię hormonalną. Jeśli nie będzie ona przynosić efektów, zaleca się wycięcie cyst, czasem wraz z jajnikami.
Cysta na oku, która przeszkadza pacjentowi, może zostać wycięta. W przypadku, gdy zmiana znajduje się w dolnym załamku spojówki, najczęściej nie trzeba z nią nic robić. Jeżeli całkowite pozbycie się cysty z oka nie jest wykonalne, stosuje się zabieg marsupializacji. Na czym on polega? Lekarz przecina cystę, usuwa płyn z jej wnętrza, a następnie wszywa brzegi ściany do zdrowego miejsca. Metoda ta jest całkowicie bezbolesna.
Zobacz też: Torbiele w piersiach - rodzaje, jak powstają oraz leczenie