Laser biostymulacyjny wytwarza wiązki promieniowania podczerwonego, które mają zdolność do miejscowego pobudzania krążenia, przyspieszają metabolizm komórkowy i mobilizują fibroblasty do produkcji kolagenu. Promienie lasera hamują produkcję mediatorów zapalnych w tkankach, podnoszą także miejscowo temperaturę tkanek, co powoduje rozszerzanie się naczyń krwionośnych i lepsze ukrwienie i odżywienie tkanki, wspiera więc odbudowę uszkodzonych fragmentów. Laser pomocny jest także w przyspieszaniu procesu wchłaniania płynu znajdującego się w obrzękniętej tkance. Wspomaga się w ten sposób procesy regeneracyjne w organizmie, szczególnie w przypadku urazów, obrzęków i zaburzeń w krążeniu krwi.
W leczeniu wykorzystywane są lasery biostymulacyjne wysokoenergetyczne oraz niskoenergetyczne, różniące się długością wytwarzanych fal. Dzięki różnym długościom fal promień lasera wnika nawet do 6 cm w głąb skóry. Laser biostymulacyjny jest ponadto urządzeniem działającym bezinwazyjne, bezboleśnie, nie daje skutków ubocznych, ma też szeroki zakres działania.
Laserów biostymulacyjnych używa się przede wszystkim w fizjoterapii przy schorzeniach ortopedycznych, reumatologicznych oraz w stomatologii, a także w dermatologii kosmetycznej. W fizjoterapii używa się lasera biostymulacyjnego do łagodzenia bólu i walki z procesem zapalnym tkanek, zarówno w stanach ostrych, jak i przewlekłych. Dzięki wnikaniu w głąb skóry i stymulowaniu procesu regeneracji tkanek udaje się leczyć różnorodne uszkodzenia wewnętrzne.
Lasery biostymulacyjne:
Jakie schorzenia można leczyć przy pomocy lasera biostymulacyjnego?
W gabinetach dentystycznych stosuje się lasery o mocy od 1 do 500 mW. Dzięki laserom można leczyć takie schorzenia błony śluzowej jamy ustnej, a także zmniejszać odczuwanie bólu oraz tamować krwawienia przy zabiegach dentystycznych. Laser ma właściwości przeciwzapalne oraz przeciwobrzękowe, wspiera regenerację komórek i pobudza system immunologiczny do produkcji przeciwciał.
Wykorzystywany jest do zmniejszenia bólu w czasie zabiegów dentystycznych i protetycznych, np. przy usuwaniu ubytków w zębach, a także w trakcie zabiegów oczyszczających przy paradontozie, w przypadku ropnia zęba, czy przy zapaleniach miazgi zęba. Promienie lasera pomagają w zmniejszaniu stanu zapalnego przy przewlekłych chorobach tkanki okołozębowej, przyspieszają gojenie się ran po wyrwaniu zęba, resekcji, czy po przecinaniu wędzidełka.
Wskazania do zabiegu laseroterapii:
Leczenie laserem jest zazwyczaj częścią szerszej terapii, w której wdrożone jest leczenie farmakologiczne lub wykonuje się go w połączeniu z innymi zabiegami fizjoterapeutycznymi. Najczęściej lekarz określa ilość i częstotliwość zabiegów, dawkę oraz sposób naświetlania. Istnieją dwa sposoby wykonywania zbiegów: metoda kontaktowa, gdy dioda z wiązką światła przykładana jest bezpośrednio do skóry, oraz metoda bezkontaktowa, gdy naświetla się większy obszar ciała. W czasie zabiegu należy chronić oczy specjalnymi okularami. Zabieg trwa kilka minut.
Nie wolno poddawać się zabiegowi będąc w ciąży, a także w przypadku choroby nowotworowej, epilepsji, przy chorobie wieńcowej. Nie wolno stosować zabiegów laserowych w wypadku skłonności do krwawień, w trakcie infekcji bakteryjnych i grzybicznych, a także przy wysokiej gorączce, w czasie miesiączki oraz przy padaczce oraz nadczynności tarczycy.