Torbiel szyszynki. Jakie są przyczyny powstawania zmiany? Jak przebiega leczenie?

Torbiel szyszynki jest niewielką zmianą nienowotworową, która występuje na szyszynce, czyli gruczole, który znajduje się pomiędzy dwiema półkulami mózgu w tylnej części wzgórza mózgowego. Czym jest torbiel szyszynki? Jakie są przyczyny powstania i jak ją leczyć?

Torbiel szyszynki: czym jest?

Torbiel szyszynki to łagodna zmiana nienowotworowa, która zwykle wykrywana jest przypadkowo. Wiele osób w tym miejscu może zapytać czym jest szyszynka? Szyszynka to niewielki gruczoł, który mieści się na wzgórzu mózgowym pomiędzy dwiema półkulami mózgu. Funkcją szyszynki jest wydzielanie melatoniny, która jest hormonem kontrolującym sen człowieka. Szyszynka reguluje działanie zegara biologicznego, który odpowiedzialny jest za podtrzymywanie dobrego samopoczucia i płodności człowieka.

Mózg, a właściwie mózgowie odpowiada za kontrolowanie wielu ważnych funkcji organizmu Budowa mózgu - z jakich części składa się ludzki mózg i za co są one odpowiedzialne?

Torbiel szyszynki: jak bardzo jest groźna?

Torbiel szyszynki może wydawać się groźna i tak w rzeczywistości jest, ale dopiero w odpowiednim do tego stadium choroby. Co ciekawe, wiele osób żyje z tą dolegliwością bez kompletnej wiedzy o tym, że są na coś poważnego chorzy. Ta dolegliwość często jest wykrywana przypadkowo podczas wykonywania rezonansu głowy. Dopiero powiększona torbiel może dać jakiekolwiek objawy, których nie powinniśmy bagatelizować. Nieleczony torbiel może skutkować niebezpiecznymi dla zdrowia powikłaniami. Warto podkreślić, że torbiel może samoistnie zniknąć, ale to nie oznacza, że można ją ignorować. W przypadku kobiet w ciąży lekarz może zalecić poród przez cesarskie cięcie. Dlaczego? Pęknięcie torbieli szyszynki wydaje się bardziej prawdopodobne podczas naturalnego porodu.

Torbiel szyszynki: przyczyny

Powstanie torbieli szyszynki nie jest zależne od prowadzonego stylu życia lub diety. Wiadomo jednak, że najbardziej narażone na wystąpienie torbieli są osoby młode, w szczególności kobiety. Powszechnie uważa się, że tkanka, z której zbudowana jest struktura szyszynki, przechodzi szereg zmian, które w konsekwencji mogą wykształcić torbiel lub skutkować pojawieniem się piasku szyszynkowego. Dopóki nie ma potwierdzenia zależności między torbielą szyszynki a stresem w życiu pacjenta, nie ma powodu do paniki.

Zobacz wideo Stymulacja mózgu nie dla wszystkich chorych?

Torbiel szyszynki: objawy

Torbiel szyszynki i objawy, które jej towarzyszą to przede wszystkim symptomy, które pojawiają się w obrębie głowy. Wystąpić może ból głowy, który swoim charakterem przypominać może napięciowy ból głowy. Warto zaznaczyć, że torbiel może wywoływać również migreny. Oto przykłady objawów torbieli szyszynki:

  • nudności,
  • podwyższone ciśnienie wewnątrzmózgowe,
  • zespół Parinauda,
  • zaburzenia koncentracji i pamięci,
  • problemy z poruszaniem się,
  • upośledzenie narządów wzroku,
  • zaburzenia krążenia płynu mózgowo-rdzeniowego,
  • wystąpienie wodogłowia.

Torbiel szyszynki: leczenie farmakologiczne

W przypadku wykrycia torbieli szyszynki można zastosować różne metody leczenia. Niemniej jednak wszystkie z nich oznaczają operację. Leczenie farmakologiczne torbieli szyszynki nie ma prawa bytu, gdyż nie istnieją leki, które hamują powstawanie torbieli. Również zioła na torbiel szyszynki nie są w stanie wywrzeć oczekiwanego skutku. 

Gruczoły dokrewne są odpowiedzialne za wytwarzanie i wydzielanie hormonów do krwi Gruczoły dokrewne człowieka oraz ich hormony

Torbiel szyszynki: operacja

W przypadku wystąpienia torbieli szyszynki należy wykonać operację. Jest to jedyny skuteczny sposób wyleczenia dolegliwości. Warto wiedzieć, że przed poddaniem się operacji, pacjent trafia na obserwację, której długość zależy od wielkości torbieli i decyzji lekarza. Dlaczego? Nie każda torbiel wymaga chirurgicznego leczenia.

Zobacz też: Melatonina pomaga chronić organizm przed zakażeniem się COVID-19? - badania w toku

Więcej o: